rozwińzwiń

Brody. Jeniecki obóz pracy NKWD 1939-1941

Okładka książki Brody. Jeniecki obóz pracy NKWD 1939-1941 Jerzy Szcześniak
Okładka książki Brody. Jeniecki obóz pracy NKWD 1939-1941
Jerzy Szcześniak Wydawnictwo: Książka i Wiedza historia
394 str. 6 godz. 34 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Książka i Wiedza
Data wydania:
2012-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2012-01-01
Liczba stron:
394
Czas czytania
6 godz. 34 min.
Język:
polski
ISBN:
9788305136068
Tagi:
II wojna światowa Związek Sowiecki zbrodnie wojenne komunizm stalinizm jeńcy polscy
Średnia ocen

7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
331
303

Na półkach: ,

Dzieje obozu jenieckiego w Brodach, w przedwojennym województwie tarnopolskim, są stosunkowo mało znane. Prawdopodobnie dlatego, że po napaści Niemiec na ZSRR obóz został ewakuowany do Starobielska, stąd o żołnierzach, którzy po „amnestii” trafili do tworzonego przez generała Andersa Wojska Polskiego, mówiło się jako o jeńcach starobielskich, niejako pomijając Brody, gdzie przebywali najdłużej.

O ich losie przesądziła decyzja Biura Politycznego KC WKP(b) – już z września 1939 roku – o przebudowie 300-kilometrowej drogi strategicznej Nowogród Wołyński-Lwów, co też uczyniono rękoma polskich jeńców. Z czasem użyto również Polaków do budowy dróg na innych odcinkach oraz modernizacji lotnisk znajdujących się w nowej sowieckiej strefie nadgranicznej. Tuż przed wojną z Niemcami w sumie pracowało tam 14 135 polskich jeńców. W trakcie ewakuacji obozu od niemieckich bomb i kul sowieckich strażników zginęło – według danych sowieckich – od 1834 do 1968 więźniów.

Relacje więzionych osób, w najwyższym stopniu przygnębiające, ukazują sowieckie metody stosowane wobec Polaków. Wyniszczająca praca, głodowe racje żywieniowe, brak podstawowych środków higieny, bezmyślna indoktrynacja – wszystkie te elementy decydowały o wzajemnych stosunkach więźniów i wartowników. Warto tu zwrócić uwagę, że kierownictwo obozu było żydowskie. Naczelnikiem był doktor Jerzy Brandwein (Brandwajn),który w przemowach do jeńców miał zwyczaj podkreślać, że „polskie pany Polskę przehulały i gnębiły Żydów i robotników, a obecnie nastąpiła swoboda”. Brandwein pełnił też funkcję naczelnika V odcinka medycznego. W maju 1940 roku zastąpił go Jakow Markowicz Korchin. Naczelnikiem punktu obozowego odcinka był Nikołaj Aleksiejewicz Tichonow, a inspektorem oddziału ewidencyjno-rozdzielczego Szija Abramwicz Karin.

W 1939 w Brodach żyło dziesięć tysięcy Żydów – 60% ogółu mieszkańców. Ich stosunek wobec polskich jeńców, zwłaszcza w pierwszym okresie sowieckiej okupacji, był zdecydowanie wrogi. Także współwięźniowie żydowskiego pochodzenia (było ich ok. 9%) nie zapisali się dobrze w jenieckiej pamięci. Ludwik Kamiński wspominał: „Za drobną cenę ulgi i przywileju byli zdrajcami, donosicielami, szpiegami, naiwnymi podsłuchiwaczami podczas prowadzenia rozmów, prowokatorami ekscesów, ażeby stworzyć dowód nielojalności któregokolwiek z jeńców, żeby go oskarżyć”.

Dzieje obozu jenieckiego w Brodach, w przedwojennym województwie tarnopolskim, są stosunkowo mało znane. Prawdopodobnie dlatego, że po napaści Niemiec na ZSRR obóz został ewakuowany do Starobielska, stąd o żołnierzach, którzy po „amnestii” trafili do tworzonego przez generała Andersa Wojska Polskiego, mówiło się jako o jeńcach starobielskich, niejako pomijając Brody, gdzie...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    2
  • Historyczne
    1
  • Przeczytane
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Brody. Jeniecki obóz pracy NKWD 1939-1941


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne