Pomnik Cesarzowej Achai - Tom II

Okładka książki Pomnik Cesarzowej Achai - Tom II Andrzej Ziemiański
Okładka książki Pomnik Cesarzowej Achai - Tom II
Andrzej Ziemiański Wydawnictwo: Fabryka Słów Cykl: Pomnik Cesarzowej Achai (tom 2) fantasy, science fiction
Pomnik Cesarzowej Achai (tom 2)
Fabryka Słów
2013-02-20
2013-02-20
Achaja polska fantastyka fantasy

Świetna kontynuacja serii

O, tym razem nie ma wielkiego, zaskakującego zakończenia. Ale we wszystkich wątkach dzieją się bardzo ciekawe rzeczy i aż bardzo chce się poznawać historię dalej. Wreszcie pozytywnie zaczęła się rozwijać sytuacja Shen, w porównaniu do pierwszej części. Bardzo emocjonuje praca wywiadów, a także rozwoje nowych w cesarstwie broni i taktyk nowych form walki. No ale najbardziej uderzają czytelnika elementy ukazujące się pod koniec - odnośnie teorii o Ziemcach (jak wydaje się to, jeśli dobrze to odczytałem),no i z historii Zakonu…

Zadziwiło strasznie jak w tej części została potraktowana Shen, tak zupełnie znienacka i dziwnie w porównaniu z pierwszym tomem. Akcja rozwija się bardzo ciekawe, wciągająco. Dziwny trochę zabieg, że Polska, nowoczesna, cywilizacja się pojawia, ale jednak z czasów kiedy są wiatrakowca, dwupłatowce, dopiero co pojawia się herbata w torebkach czy penicylina. To trochę też w sumie zaskakujący zabieg, że druga półkula nie jest „z czasów współczesnych”. I znów ciekawe zakończenie, niespodziewane że znowu z inżynierami. Chociaż to akurat „zasługa” podzielenia tomu na dwie części, a nie zakończenie drugiego tomu pozostawione przez autora.

Ten tytuł oferuje to samo co poprzednie książki z tego uniwersum czyli wartką akcję, ciekawy świat oraz masę interesujących opisów związanych np. z działaniem logistyki w armii, mechanizmach powstawania rewolucji czy pracy wywiadu. Fani serii się jakoś zawiodą i można czytać w ciemno.

Oceniam całą serią, w końcu pojedyncze książki to tylko część historii. Wyobraźnia Andrzeja Ziemiańskiego i tym razem nie przestaje zadziwiać.

Nie mogę się zgodzić z opiniami, że jest to najsłabsza seria. Jest po prostu inna. Bardzo oryginalna, połączenie dwóch różnych światów wypadło rewelacyjnie. Czasem śmiesznie, czasem zadziwiająco ale na pewno wciągająco. Zaryzykuję nawet, że o dziwo trudniej było mi się oderwać od lektury niż w przypadku Viriona i Achai.

Bardzo fajnie prowadzona jest narracja, widzimy świat oczami pojedynczych ludzi, niemal zwykłych ludzi, nie super bohaterów typu Virion. Ale także politycznie i geopolitycznie.

No i to zaskoczenie, gdy nagle w uniwersum Achai pojawia się polski okręt podwodny (nie spojleruje, bo to początek historii),a potem autor już nie przestaje zaskakiwać i wciągać w swój świat.

Kontynuacja jedynki, zanurzamy się w pracy kolejnych wywiadów, patrzymy jak pracują i przeciągają sznurki między sobą.
Patrzymy jak przenikają się dwie różne cywilacje, jak żołnierze odkrywają nowe sposoby walki i zaczynają zdobywać pewność siebie, bo przestają być tylko mięsem do walki.
Wątek Shen się rozwija.
Wartka, ciekawa akcja, tajemnice, odkrywamy zasłonę Ziemców i Zakonu.

Wątek Shen się rozwija.
Wartka, ciekawa akcja, tajemnice, odkrywamy zasłonę Ziemców i...

Lepsza od pierwszej części, nie razi już tak, naciągany w mojej opinii mariaż dwóch światów.

Przegadana historia, momentami usypia

Przegadana historia, momentami usypia

Zdecydowanie lepsza niż tom 1, bardziej w stylu oryginalnej Achai.

Zdecydowanie lepsza niż tom 1, bardziej w stylu oryginalnej Achai.

książka 8/10

Akcja się rozkręca. Trochę lepsza od części poprzedniej. Momentami ubawiłem się jak nigdy :).
Pełna opinia pewnie będzie po części ostatniej.

10 - Arcydzieło;
3 - Skończyłem z musu;
2 - Tragedia;
1 - Gorzej niż tragedia, nie wiem jak skończyłem;

książka 8/10

Pełna opinia pewnie będzie po części ostatniej.

10 - Arcydzieło;
3 - Skończyłem z musu;
2 - Tragedia;
1 - Gorzej niż tragedia, nie wiem jak skończyłem;

Moja ocena: 7/10

Tom z grubsza trzyma poziom poprzednika. W środkowej części było trochę dłużyzn i ciągnącej się historii o niczym. Spowszedniały też kwestie zetknięcia dwóch kultur znajdujących się na różnym poziomie rozwoju technologicznego. Rekompensowane jest to jednak przez stopniowy rozwój głównej fabuły, która jest ciekawsza niż ta z Achai.

Jedyne co mnie raziło to postać Kadira, a raczej jego możliwości. Przez tysiąc lat w świecie nie występuje praktycznie żadna ewolucja uzbrojenia, a ten opierając się wyłącznie na obserwacji sprzętu o kilka epok nowocześniejszego, w kilka miesięcy robi przeskok generacyjny. Sam. Bez materiałów, bez zaplecza, nie znając chemii, fizyki i matematyki potrzebnej do stworzenia czegokolwiek. Kadir tymczasem potrzebuje jeszcze ze dwóch tomów aby stworzyć Gwiazdę Śmierci.

Dalej nie mogę przywyknąć do Polski w roli supermocarstwa :)

Moja ocena: 7/10

Jedyne co mnie raziło to...