Pomnik Cesarzowej Achai - Tom II

Okładka książki Pomnik Cesarzowej Achai - Tom II
Andrzej Ziemiański Wydawnictwo: Fabryka Słów Cykl: Pomnik Cesarzowej Achai (tom 2) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Pomnik Cesarzowej Achai (tom 2)
Fabryka Słów
2013-02-20
2013-02-20
Achaja polska fantastyka

Oficjalne recenzje i

Świetna kontynuacja serii

Link do recenzji

587 33 105

Owszem fajnie się czytało, ale w porównaniu do do tomu pierwszego to zabrakło mi akcji. Zdecydowanie za mało się działo. Trzeci tom będzie musiał poczekać, ale wiem że dokończę serię.

Jest całkiem dobrze, chociaż potęga RP jest zbyt przerysowana żeby to nawet w fantastyce łyknąć. Postęp technologiczny znów jak w pierwszej serii wystrzelił zupełnie nielogicznie.
Póki co seria jest mniej chaotyczna niż "Achaja" i nie ma już nudnych dłużyzna na jakie cierpiały poprzednie tomy.

2 tom Pomnika Cesarzowej Achai podzieliłbym na dwie części. Pierwsza połowa naprawdę ciekawa, dużo się dzieje, nasi bohaterowie są w zupełnie nowym położeniu w stosunku do 1 tomu. Widzimy ich rozwój, kibicujemy im. Niestety, tak od połowy robi się, moim zdaniem, strasznie nudno. Nie chcę zdradzać fabularnie wydarzeń, ale końcówka mnie mocno wymęczyła.
Nadal uważam, że jest progres i jest lepiej niż w 1 tomie. Jeśli tendencja zwyżkowa zostanie utrzymana to 3 tom powinien być już bardzo dobry.

Nadal uważam, że jest...

Tajemnica zagęszcza się…

Shen, po spektakularnej ucieczce z Magazynu, wraz ze wspierającymi ją Kadirem i Randem tworzy zalążek sił buntowniczych. Z zabawkami stworzonymi przez rusznikarza i zmienioną dzięki polakom mentalnością, tworzy oddziały w walce niepokonane. W najbliższym czasie dowiedzą się co jest ich celem.

Tomaszewski z Kai rozpoczynają wyprawę geologiczną na Złe Ziemie. Pokątnie też dowiadują się, że do Syrinx wyruszyła Wyszyńska wraz ze swoimi inżynierami. Obie grupy szukają pomnika Achai, ale to co odkryją w dawnej stolicy imperium Luańskiego wielce ich zaskoczy.

Czy to możliwe, że Zakon przeżył pomimo upadku cesarstwa? Jaka jest ich agenda? Co znajduje się na wyspie Banxi?

Napięcie budowane przez Ziemiańskiego w tej części sagi sięga zenitu. Tajemnica goni tajemnicę, odpowiedzi udzielane enigmatycznie i w punkt, a emocje uciekły gdzieś pod sufit :) Rozwój mentalny i emocjonalny Shen, racjonalne przełożenie legend Ziemców przez Tomaszewskiego, chylę czoła i zabieram się za kolejny tom :)

Tajemnica zagęszcza się…

Tomaszewski z Kai rozpoczynają wyprawę geologiczną na...

1974

Pomnik Cesarzowej Achai — Tom I Andrzeja Ziemiańskiego zaskoczył mnie lekką nutką „świeżości”, który zapewnił sobie dzięki przeniesieniu akcji tysiąc lat później. Zabieg ten pozwolił na namieszanie w zestawieniu i wprowadzeniu na scenę nowych ciekawych bohaterów. No i właśnie dzięki temu wprowadzonemu zamieszaniu i wplątaniu w całą kabałę alternatywnej historii Polski postanowiłam sięgnąć po Pomnik Cesarzowej Achai — Tom II.

Misja zwiadowcza.
Czarownica Kai, komandor Krzysztof Tomaszewski i porucznik Leszek Siwecki udają się na zwiady do niewielkiego portu w imperium Arkach. Mają za zadanie „wybadać” teren przed rozpoczęciem stosunków dyplomatycznych pomiędzy cesarstwem a Rzeczpospolitą.

Kapral Shen ku swojemu zaskoczeniu zostaje wtrącona do najgorszego więzienia w swojej ojczyźnie, a organizacja Randa — szefa urzędu zbierającego… plotki — musi ogarnąć nową rzeczywistość i odnaleźć w niej swoje miejsce.

Mniej batalistyki, więcej polityki. ;)
Bez kozery przyznaję, iż ta odsłona cyklu podobała mi się bardziej, mimo iż odniosłam wrażenie, że była ona bardziej stonowana, a na pierwszy plan wysunęła się często drażniąca mnie polityka.

Wszystko przez to, iż zestawienie tych dwóch, zupełnie różnych światów, wypadło po prostu dobrze, bez zbędnego patosu i uszczerbku dla fabuły. No i nie będę ukrywać, iż wizja tak potężnej Rzeczpospolitej troszeczkę jednak łechtała moje ego.

Spoglądając na bohaterów tego odcinka, to widać, iż doświadczenia z części I procentują. Kai jest bardziej powściągliwa, ale przy tym nie boi się podejmować odważnych decyzji. Shen stała się twarda jak kamień, a komandor Krzysztof Tomaszewski pokazał, iż jest doskonale wyszkolonym polskim oficerem, który „chowa niejednego asa w rękawie”.

Warto w całym kociołku bohaterów zwrócić uwagę na Randa (połączenie Zaana i Biafry) i jego głuchoniemą asystentkę Aie. Ta parka jest mocno intrygująca i wierzcie mi, wnosi sporo „kolorów” do fabuły.

Podsumowując. Pomnik Cesarzowej Achai — Tom II Andrzeja Ziemiańskiego, to kawał dobrej fantastyki, w której magia miesza się z technologią, a polityka wniosła ze sobą cały pakiet kontrolny w postaci intryg maści wszelakiej, globalnych spisków, odpowiednio doprawionych ploteczek i głęboko kopanych dołków. Dlatego jeżeli macie ochotę na tego typu lekkie czytadło, z alternatywną historią Polski w tle, to sięgnijcie po książkę i po prostu bawcie się dobrze.

Drugi tom nadal trzyma poziom. Pomimo tego, że jest strasznie dużo gadaniny, to tak naprawdę fajnie się to czyta, bowiem autor rozwija wątki, kreuje nowe postacie, a także mamy trochę batalii i niezłych rozwiązań. Także kontynuacja jest bardzo przemyślana, trochę niewiadomych i trudnych do rozszyfrowania (na tym etapie) zagadnień oraz licznych wątków.

Pierwszy tom mnie zachwycił, było to coś nowego i tak nieprawdopodobnego, że aż cudownego. Ale w drugim tomie historia się ciągnie i dłuży w nieskończoność, mało akcji, mnóstwo polityki i strategii... Odpadłam w 2/3 książki.

Pojawia się coraz więcej wątków, postaci, widać że seria się rozkręca i już teraz jest zdecydowanie lepsza od samej Achai.

Kontynuacja pod dwoma względami; po pierwsze ten cykl stanowi dalszy ciąg napisanej jakieś dziesięć lat wcześniej "Achai", akcja toczy się mniej więcej tysiąc lat po śmierci cesarzowej. Po drugie — to drugi tom cyklu. Nadal wszyscy (tak na oko ze trzy stronnictwa, ale jeśli się rozdrabniać, to jeszcze więcej) szukają legendarnego pomnika cesarzowej i znaleźć nie mogą.

Książka nie stanowi jakiejś wydzielonej fabularnie części. Na ile pamiętam (a czytałam wieki temu), po prostu dalszy ciąg pierwszego tomu. Nie widać żadnej cezury, domknięcia choćby niektórych wątków. Tak, jakby Autor nagle zauważył, że natrzaskał już 700 stron, więc dopisał do końca sceny, a potem wziął się do pracy nad trzecim tomem.

Nieco więcej tutaj: https://finklaczyta.blogspot.com/2021/09/pomnik-cesarzowej-achai-kontynuacja.html

Moim zdaniem seria lepsza niż sama Achaja.

Moim zdaniem seria lepsza niż sama Achaja.