Anielski tarot. Pozytywna symbolika i bezpieczeństwo.

Okładka książki Anielski tarot. Pozytywna symbolika i bezpieczeństwo. Doreen Virtue
Okładka książki Anielski tarot. Pozytywna symbolika i bezpieczeństwo.
Doreen Virtue Wydawnictwo: Stu­dio Astrop­sy­cho­lo­gii ezoteryka, senniki, horoskopy
ezoteryka, senniki, horoskopy
Angel TarotCards
Stu­dio Astrop­sy­cho­lo­gii
2012-10-18
2012-10-18
978-83-7377-539-8
tarot anielski tarot karty Studio Astropsychologii

Uwielbiam karty Anielskie jednak ta talia jako jedyna z kart Doreen Virtue nie przemawia do mnie. Na plus przemawia jakość kart, piękna grafika a dla osób poczatkujących napisy na kartach.
Dla mnie ocena dobra za jakość talii.

Dla mnie ocena dobra za jakość talii.

Ten, kto rozkłada karty tarota czy jakichkolwiek inne karty, zdaje sobie sprawę, że muszą być one wykonane porządnie, szczególnie gdy korzysta z nich często. Dobrze jest też, gdy talia „cieszy oko”, zwraca uwagę swym wykonaniem/grafiką/kolorami.

Talia - Anielski Tarot spełnia obydwa te wymogi.

Karty są przepiękne, ilustracje to uczta dla zmysłów, piękne i nasycone barwy, wspaniała grafika, która przenosi nas w magiczny świat, zaś pod względem wykonania, można je zaliczyć do tzw. kart "z wyższej półki”.

Co otrzymałam – solidne, zgrabne pudełeczko a w środku:

Karty i podręcznik, na którego okładce widnieje Archanioł Jofiel (karta Gwiazda).

Sama talia (pod względem wykonania/wydania) jest doskonała, nie mam jej nic do zarzucenia. Ma piękne złocone brzegi, które nadają jej anielskości i magii, karty są sztywne, mocne, dosyć grube, mają większy rozmiar niż standardowe karty tarota.
Bardzo dobrze się tasują, są opływowe i świetnie leżą w dłoni.
Dla Profesjonalnego Tarocisty to wielka zaleta, dla początkujących/dla tych, co dopiero zaczynają swą przygodę z kartami również, gdyż karty „wystarczą na dłużej” (ten kto intensywnie rozkłada karty ten wie i zna ten „ból” (niszczenia się talii, wycierania brzegów, blaknięcia obrazków itp).

Zestaw zawiera 78 kart, 22 Arkana Wielkie, którym przyporządkowany jest określony archanioł, jak i 56 Arkan Małych.

W Arkanach Wielkich niektóre nazwy kart zmieniono, na bardziej „delikatne” i nie tak pejoratywne w wymowie np. Głupiec to Marzyciel, Kapłan - Jedność, Wisielec - Przebudzenie, Śmierć - Uwolnienie, Diabeł - Ego, Wieża – Doświadczenie Życiowe, Sąd – Odnowa (ta nazwa podoba mi się szczególnie od-Nowa, tym bardziej że karta często pokazuje odnowę biologiczną np. czy pojednanie i danie sobie drugiej szansy).

Ogólnie - te alternatywne nazwy zostały dobrane doskonale.

Do każdej karty Arkan Wielkich przyporządkowany jest odpowiedni archanioł, czasem ten sam do kilku kart. Np. archanioł okładkowy - Jofiel – jest przyporządkowany kartom Ego oraz Gwiazda.

Arkana Wielkie mają obramowanie w kolorze indygo. Część grafiki oparta jest na tradycyjnej i znanej talii RW np. Marzyciel, Rydwan, Sprawiedliwość, Równowaga, Gwiazda, część kart odchodzi od tego schematu. Moc ma numer 11 a Sprawiedliwość 8 (jak w pierwszych tarotowych taliach).

W Arkanach Małych również nastąpiła zmiana w nazewnictwie, Buławy to Królestwo Ognia, Kielichy - Królestwo Wody, Miecze - Królestwo Powietrza, zaś Monety – Królestwo Ziemi.

Małe Arkana to już nie archanioły ani nawet nie anioły! (dla niektórych to może być zaskoczenie).

Każda z kart jest podpisana, na górze karty znajduje się informacja- co to za arkan - duży, mały, jego numer, żywioł (na AM),przy karatach dworskich – dodatkowo pojawiają się cechy osobowości, zaś na dole karty pojawia się przykładowa rada/lub znaczenie w rozkładzie.

Królestwo Ognia to smoki, jaszczury i ludzie, którzy towarzyszą magicznym stworzeniom. Szczególnie jest mi bliskie, przedstawienie kart dworskich w krainie ognia np. magnetyczna Królowa czy Król ujeżdżający smoka (bordowa ramka).

Królestwo Wody – najpiękniejsze w moim odczuciu, tak sobie wyobrażam królestwo kielichów, pomimo tego, że większość scen jest "podobna do siebie", nie ma tu takiej różnorodności jak w innych królestwach – to kraina jest dla mnie najbardziej urzekająca (być może wynika to z tego, że jest najbardziej mroczna, tajemnicza). Patrząc na karty, miałam wrażenie że się „zanurzam” głęboko pod wodę. Mamy tu syreny oraz zwierzęta morza jak delfiny, orki (turkusowe ramki).

Królestwo Powietrza, tu bohaterami kart są jednorożce, magiczne zwierzęta których długi róg – jest symbolicznym mieczem. Pomysł fantastyczny, całe królestwo nie jest tak nieprzyjazne jak w klasycznej krainie mieczy (ciemnoniebieskie ramki).

Królestwo Ziemi, również mnie urzekło, mamy tu wróżki, tajemnicze drzewa, ścieżki, kolorową i bujną roślinność, moje drugie miejsce wśród MA (ciemnozielone ramki).

Były superlatywy, teraz minusy – nie wszystko mi się podoba.

Jeden duży minus – jakby karty nie były podpisane, nie zawsze wiedziałabym co to za arkan.
Drugi - mam wrażenie, że te złocone brzegi szybko się zetrą :(

Czas na ocenę podręcznika
Jest bardzo niewielki (jak dla mnie nazwa podręcznik mija się ze znaczeniem tego słowa).

Nie ma tu wyczerpujących znaczeń kart, ta bardzo niewielka książeczka raczej przybliża znaczenia kart
(ale która książka wyczerpuje znaczenia kart?).

Podręcznik nie wnosi nic nowego dla zaawansowanego tarocisty, nie ma w nim nic, czego bym już nie wiedziała, no może poza zestawieniem Arkan Wielkich z archaniołem – co jest dodatkową informacją
(a w temacie aniołów dopiero raczkuję, więc te informacje były dla mnie interesujące).

Zaś faktem jest, że dla początkujących, podręcznik może być ciekawym czy nawet niezbędnym dodatkiem, gdyż w książce znajdziemy informacje jak pracować z kartami (jak oczyścić talię, przygotować karty, pobłogosławić),mamy tu przykładowe znaczenia kart (zwięźle opisane). Szkoda że tych informacji dotyczących archaniołów jest tak niewiele, za mało jak dla takiego mola jak ja.

Tarot Anielski to wynik współpracy 3 osób Doreen Virtue (autorka wielu bestsellerowych książek czy talii kart) i Radleigh Valentine (przewodnik duchowy i dziennikarz, na jego stronie można przeczytać cotygodniowe przesłania zwane Radscopes)
oraz grafika/ilustracje - Steve A. Roberts (grafik, artysta).

Więcej na blogu:

Talia - Anielski Tarot spełnia obydwa te wymogi.

Doreen Virtue to znana na świecie autorka zajmująca się tematyką aniołów - jest doktorem psychologii i, zanim zajęła się pisaniem książek, spędziła wiele lat kierując szpitalnym wydziałem psychiatrycznym. Jej życie odmieniło się, gdy została cudem uratowana z sytuacji zagrożenia życia – ostrzegł ją wtedy anioł – choć wtedy nie wierzyła w nie. Od tamtej pory stale rozwija swoją komunikację z tymi pięknymi istotami. Wydała kilkanaście książek i kilka wspaniałych talii kart do kontaktu z aniołami. Jeździ po świecie i organizuje warsztaty dla osób, które chcą się nauczyć korzystać z dobrodziejstw komunikowania się z nimi..

,,Anielski tarot" to już kolejne karty dr Doreen Virtue. Pod względem oprawy graficznej bardzo przypadły mi do gustu. Mają przepiękne fotografie, są ładnie namalowane, ze złotą obramówką. Minusem jest ich rozmiar - nie mieszczą się w ręce, przez co bardzo trudno się je tasuje.

W środku znajduje się także książeczka objaśniająca, jak posługiwać się kartami, co zrobić, gdy ktoś inny korzystał z nich przed nami. Wszystko jest dokładnie opisane krok po kroku, co jest bardzo pomocną wskazówką dla początkujących. Dodatkowo każda karta ma szczegółowe objaśnienie w książeczce.

,,Anielski tarot. Pozytywna symbolika i bezpieczeństwo" polecam wszystkim miłośnikom kart i wróżenia. Pamiętajmy jednak, ze nie możemy do końca w to wierzyć!

Moja ocena : 8/10

Tarotem interesuję się od dawna. Sama właściwie nie pamiętam już, kiedy po raz pierwszy się nim zainteresowałam. Nie mnie jedną fascynują te karty. Pierwsza talia powstała najprawdopodobniej już w czasach starożytnego Egiptu i przez wiele setek lat była wielokrotnie udoskonalana i poprawiana. Najbardziej znaną talią jest bodaj ta stworzona przez Arthura Edwarda Waite'a, z której korzysta wielu tarocistów. Pan Waite w swej talii zamienił miejscami kartę Sprawiedliwość (karta nr 8) z Mocą (karta nr 11). Autorzy zestawu "Anielski Tarot. Pozytywna symbolika i bezpieczeństwo" postanowili powrócić do pierwotnej kolejności kart.

Wiele osób podchodzi dość sceptycznie do Tarota. Nie wierzą, że talia kart mogłaby odpowiedzieć na ich pytania, wskazać co może ich czekać w przyszłości. Zwyczajnie odczuwają obawy, a nawet strach przed sięgnięciem po Tarota. Powodem tej niechęci mogą być np ilustracje zamieszczone na tradycyjnej talii kart. Wcale się nie dziwię. Nie jednej osobie na widok Śmierci przejdą ciarki po plecach i będzie miała nieprzyjemne myśli z nią związane. Dlatego też autorzy omawianego zestawu postanowili stworzyć taką talię kart, która będzie łączyła w sobie starożytną sztukę wróżbiarską z pozytywnymi, łagodnymi i afirmującymi życie słowami i ilustracjami. Ich celem było stworzenie talii, dzięki której będziemy otrzymywać przesłania podnoszące nas na duchu, odświeżające i zawsze celne.

Tarot składa się z dwóch talii - Wielkich i Małych Arkanów. Tak też jest i w przypadku "Anielskiego Tarota". Wielkie Arkana składają się z 22 kart i reprezentują główne wydarzenia i punkty zwrotne w życiu każdego człowieka. Małe Arkana odpowiadają bardziej zwyczajnym i codziennym wydarzeniom. Wielkie i Małe Arkana można używać razem, ale również oddzielnie. W tradycyjnym Tarocie mamy podział Małych Arkanów na karty denarów, mieczy, kielichów i buław. W talii "Anielski Tarot" zostały one zastąpione przez cztery żywioły. I tak: ziemię reprezentują wróżki, powietrze - jednorożce, wodę - syreny, a ogień - przyjacielskie smoki. Wielkie Arkana zostały również odpowiednio zmodyfikowane. Każda karta wchodząca w ich skład powiązana jest z jednym z piętnastu podstawowych archaniołów. Autorzy postanowili uprościć interpretację poszczególnych kart, aby tarocista nie musiał za każdym razem przebijać się przez wielostronicowe podręczniki w poszukiwaniu znaczenia danej karty. I tak na każdej karcie odnajdziemy opis podzielony na dwie części. Pierwsza stanowi ogólne znaczenie, przesłanie, natomiast druga to już spersonalizowane wskazówki, które mogą dotyczyć danej osoby bądź wydarzenia, o które pytamy karty. Wykonanie samej talii dopracowane jest w najdrobniejszym szczególe. Obrazy na poszczególnych kartach są piękna, choć to mało powiedziane, brakuje wręcz słów, żeby opisać ich urodę. Do tego krawędzie każdej z nich są pozłacane, przez co cudownie mienią się w świetle. Podręcznik dołączony do zestawu zawiera najpotrzebniejsze, podstawowe informacje pozwalające rozpoczęcie korzystania z Tarota nawet osobie, która ma z nim po raz pierwszy do czynienia. Zawiera opis poszczególnych kart z uwzględnieniem możliwej interpretacji podczas rozkładu. Są również wskazówki dotyczące tego, w jaki sposób można rozkładać karty i jak odczytywać dany układ.

"Anielski Tarot" zrobił na mnie ogromne wrażenie. Z całą pewnością będę chętnie korzystała z dołączonej talii, za każdym razem podziwiając piękno poszczególnych kart. Pani Virtue oraz pan Valentine stworzyli doprawdy bardzo ciekawe wydanie Tarota, które być może zainteresuje wiele osób, nie tylko doświadczonych Tarocistów, ale również zwyczajnych laików w tej dziedzinie. Ze swojej strony gorąco polecam.

Moja ocena: 5/6
recenzja pochodzi z mojego bloga: http://magicznyswiatksiazek.blogspot.com/2012/12/anielski-tarot-pozytywna-symbolika-i.html

„Anielski wpływ”

Doreen Virtue jest bestsellerową autorką i jasnowidzącym doktorem psychologii, znana z publikacji dotyczących kontaktowania się z aniołami i elementalami. Prowadzi warsztaty na całym świecie. Radleigh Valentine jest popularnym mówcą, autorem, przewodnikiem duchowym i dziennikarzem radiowym. Studiuje Tarota od ponad 20 lat i naucza o nim na terenie USA. Ilustrator – Steve A. Roberts – jest artystą fantasy o międzynarodowej sławie. Założył firmę Fantasy Graphics, której siedziba mieści się na Florydzie. Ta trójka autorów stworzyła „Anielski Tarot”, wydany w Polsce w 2012 roku, w którego skład wchodzi talia 78 kart i mały pomocniczy podręcznik. Dzięki nim poznajemy Tarota w nowej, oryginalnej odsłonie.

Najlepiej zacząć od książki. Podręcznik dołączony do talii jest małych rozmiarów, takich jak karty. Na początku napisane jest, jak używać kart Tarota, co opisują Arkana Wielkie i Arkana Małe, co sobą reprezentują. Wyjaśnione dokładnie jest z jakich kart, kolorów, żywiołów składa się ta talia, można znaleźć też ogólne informacje o niej. Następnie pojawia się objaśnienie tego, jak odczytywać ich przesłania. Podane są również dwa przykładowe układy, przy których umieszczone są opisy, komentujące co dana karta w tym rozłożeniu oznacza. Jest to wykonane krótko, lecz treściwie. Najobszerniejszą część, prawie całość książki, pochłania opis znaczenia kart. Najpierw przybliżone są Arkana Wielkie, gdzie znajdziemy również informację o przypisanym do danej karty archaniele, potem zaś Arkana Małe, gdzie, karta po karcie, wszystko jest przejrzyście wytłumaczone. Całość nie budzi zastrzeżeń i jest wielką pomocą przy interpretacji tajemniczej talii.

W oryginale Tarot był dwiema taliami, jednak potem Arkana Wielkie i Małe zostały połączone w jedną. W „Anielskim Tarocie” każda z 22 kart Arkanów Wielkich jest powiązana z jednym z piętnastu podstawowych archaniołów. Poza tym wszystkie mają przypisany numer – jak w oryginalnej wersji. Następnie Arkana Małe, które dzielą się na cztery kolory bądź żywioły. Żywioł Ziemi jest zaprezentowany za pomocą ilustracji wróżek, powietrze zostało uosobione przez jednorożce, woda jest przedstawiona dzięki syrenom, zaś ogień reprezentują smoki. Ich szata graficzna jest według mnie po prostu wspaniała. Najbardziej urzekł mnie żywioł Ziemi, czego się nie spodziewałam. Wszystko to za sprawą pięknej, kontrastowej kolorystyki, karty aż błyszczą i emanują ciepłem. Najmniej efektowny okazał się żywioł wody, który aż zaskakuje swym spokojem i harmonią. Cała talia zachwyca swym wykonaniem, uosabia piękno, tajemnicę, jak i również bezpieczeństwo.

„Anielski Tarot” jest warty obejrzenia. Karty, tak jak i inne talie tego wydawnictwa, są solidnie wykonane. Zarówno Arkana Wielkie jak i Arkana Małe cieszą oko, ciągle chce się na nie chociażby zerknąć. Pomysłowym zabiegiem jest również umieszczenie krótkich opisów na dole kart, które mogą pomóc przy samodzielnej pracy z nimi. Od strony wizualnej nie można nic zarzucić, pudełko jest zgrabne, dzięki niewielkim wymiarom podręcznika i kart. Niezwykłe jest, iż talia łączy ze sobą dwie sfery: religijną i magiczną. Może wydać się to dziwne, niemniej dzięki temu karty mają pozytywne przesłanie, zostały z nich usunięte negatywne symbole, słowa, ogólny zły wydźwięk. Może nawet już tak nie przerażają niektórych. Polecam je osobom otwartym na podobne sprawy, nieobawiającym się obcować z tego typu kartami i lubującym w tych tematach, gdyż talia jest naprawdę warta poświęcenie jej uwagi.

„Użyj swojej wyjątkowości i pomysłowości.”

Moja ocena 9/10

• Domowa biblioteczka ♥
  • Przeczytane w 2012
  • Wysłane do recenzji
  • Te zostają ze mną :)

Dodaj cytat z książki Anielski tarot. Pozytywna symbolika i bezpieczeństwo.