Z prądem i pod prąd. Ostatnia dekada PRL-u

- Kategoria:
- powieść historyczna
- Wydawnictwo:
- Carta Blanca
- Data wydania:
- 2012-11-07
- Data 1. wyd. pol.:
- 2012-11-07
- Liczba stron:
- 351
- Czas czytania
- 5 godz. 51 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788377052044
- Tagi:
- PRL XX wiek życie codzienne społeczeństwo
Album prezentuje ostatnią dekadę PRL. Sprawy widziane i zapamiętane oczami Michała Ogórka oraz obiektywem Zenona Żyburtowicza. Obaj autorzy zapraszają na podróż w czasie do lat, które dla jednych są mglistym wspomnieniem z dzieciństwa, dla innych nie taką znów odległą rzeczywistością, a dla jeszcze innych tylko i aż zapisem czysto dokumentalnym i historycznym.
Autorzy opowiadają przede wszystkim o zwykłym życiu z jego radościami i absurdami, o ludziach i sprawach, które wypełniały każdy dzień. Pokazują nie tylko mityczne już kolejki, ale również dancingi, wycieczki, koncerty, najważniejsze wydarzenia, ówczesną modę, niezmiernie błyskotliwe w swej pomysłowości sposoby na znajdowanie marginesu wolności i przeżycie, a także wiele innych. Bez patosu, ale za to z lekkim humorem tam, gdzie było zabawnie, i z zadumą refleksją tam, gdzie do śmiechu było daleko. Na kilkuset zdjęciach znajdziemy to, o czym być może zdążyliśmy już zapomnieć lub z ciekawością obejrzymy to, czego pamiętać nie możemy. To podróż dla każdego, w której jedynym bagażem będą wspomnienia i refleksje.
Michał Ogórek – urodzony 22 lipca 1955 r. w Stalinogrodzie (wcześniej i teraz: Katowice),dziennikarz i felietonista. W latach 80. za publikacje w oficjalnym „Przeglądzie Tygodniowym” otrzymał Nagrodę Dziennikarzy Niezależnych: był to jedyny przypadek, kiedy prasa „reżimowa” spotkała się z uznaniem podziemia. Od 1989 r. związany z „Gazetą Wyborczą”, w której publikuje cieszące się popularnością felietony. Współautor (wraz z Iloną Morżoł) książki Polska między wierszami. Życie codzienne w PRL. W telewizji Kino Polska w autorskim cyklu Na przełaj przez PRL komentował kroniki filmowe z tego okresu.
Zenon Żyburtowicz - reporter i artysta fotografik. Podróżnik. Członek Académie Internationale de Lutèce w Paryżu, Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury, Związku Polskich Artystów Fotografików i Stowarzyszenia Dziennikarzy Podrożników „Globtroter”. Fotografował dla „Die Schweizer Illustrierte” i wiedeńskiego „Die Ganze Woche”. Autor wielu wystaw krajowych i zagranicznych m.in.: Fotoreportaże (Warszawa, 1984); „Japonia” (Warszawa, 1988); „Syberia – z biegiem Jeniseju” (Wiedeń, Warszawa, 1995); „Zamki, pałace, dwory” (Berlin, Göteborg, Düsseldorf, Karlskrona, Bruksela, Londyn, Lille, Paryż, 2003),„Niektórzy wola blondynki” (Warszawa – Muzeum Karykatury, 2010). Współtwórca programów telewizyjnych (Express Dimanche” i „Fotogram” oraz filmu „Wyspy szczęśliwe”). Zdobywca wielu nagród, między innymi: Nagrody Telewizyjnego Kuriera Warszawskiego za najlepsze fotoreportaże 1986 i 1987 r.; International Photographic Salon of Japan (1985, 1986, 1987); Inter press – Photo (Moskwa, 1985); Inter press – Photo (Bagdad, 1987); Nagrody Głównej Stowarzyszenia Dziennikarzy Podróżników „Globtroter” za najciekawsze publikacje turystyczne w 2007 r.
Autor albumów i książek. Uhonorowany dyplomem Kapituły „Piękniejsza Polska”: „Za tworzenie piękna, którym możemy szczycić się przed Światem” (2005).
Obecnie pracuje dla kwartalnika „Moda i Styl” oraz agencji East News.
Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Kinematografii w Łodzi oraz Muzeum Karykatury w Warszawie.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Książka na półkach
- 23
- 16
- 4
- 3
- 2
- 1
- 1
- 1
- 1
- 1
OPINIE i DYSKUSJE
Bardzo dobra pozycja, piękna monografia PRL-u, z dobrym tekstem Michała Ogórka i doskonałymi zdjęciami Zenona Żyburtowicza. Fotografie dominują, trudno obok nich przechodzić obojętnie, świetne oko, dla mnie to wręcz zadziwiające, że jeden fotograf ma tyle wspaniałych zdjęć z tego okresu w swoim portfolio. Tekst jest dopełnieniem- ironiczny, z dystansem, pokazuje "zapach" tamtych czasów. Warto- szczególnie dla miłośników fotografii i tych, którzy z sentymentem wspominają tamte czasy.
Bardzo dobra pozycja, piękna monografia PRL-u, z dobrym tekstem Michała Ogórka i doskonałymi zdjęciami Zenona Żyburtowicza. Fotografie dominują, trudno obok nich przechodzić obojętnie, świetne oko, dla mnie to wręcz zadziwiające, że jeden fotograf ma tyle wspaniałych zdjęć z tego okresu w swoim portfolio. Tekst jest dopełnieniem- ironiczny, z dystansem, pokazuje...
więcej Pokaż mimo toMoje niezrozumiałe zamiłowanie do czasów, których nigdy nie dane mi było przeżyć, na pewno wynika po części z tego... że nigdy nie dane było mi ich przeżyć. Mimo wszystko, jest to album, do którego również moi rodzice zaglądają z sentymentem - dzięki świetnej selekcji zdjęć i inteligentnemu, ciętemu komentarzowi Michała Ogórka.
Moje niezrozumiałe zamiłowanie do czasów, których nigdy nie dane mi było przeżyć, na pewno wynika po części z tego... że nigdy nie dane było mi ich przeżyć. Mimo wszystko, jest to album, do którego również moi rodzice zaglądają z sentymentem - dzięki świetnej selekcji zdjęć i inteligentnemu, ciętemu komentarzowi Michała Ogórka.
Pokaż mimo toCudowny album, w którym znajdują się wspaniałe zdjęcia autorstwa pana Zenona. Dzięki niedługim komentarzom pana Michała Ogórka czuję niedosyt związany z historią PRL-u, dlatego nie pozostaje mi nic innego jak pogooglować i cofnąć się o conajmniej 25 lat w przeszłość.
Cudowny album, w którym znajdują się wspaniałe zdjęcia autorstwa pana Zenona. Dzięki niedługim komentarzom pana Michała Ogórka czuję niedosyt związany z historią PRL-u, dlatego nie pozostaje mi nic innego jak pogooglować i cofnąć się o conajmniej 25 lat w przeszłość.
Pokaż mimo toZ czystym sumieniem można polecić, i to nie tylko miłośnikom PRL-u :) zdjęcia ŚWIETNE, ale co jeszcze bardziej istotne: komentarze do nich niezwykle inteligentne i dowcipne. Jak dla mnie podróż w czasy młodości mojej babci w najlepszym wydaniu :)))
Z czystym sumieniem można polecić, i to nie tylko miłośnikom PRL-u :) zdjęcia ŚWIETNE, ale co jeszcze bardziej istotne: komentarze do nich niezwykle inteligentne i dowcipne. Jak dla mnie podróż w czasy młodości mojej babci w najlepszym wydaniu :)))
Pokaż mimo toUrodziłam się w roku 1986. Była to już schyłkowa faza PRL-u. Niewiele pamiętam z tego okresu. Dzięki rodzicom, książkom i telewizji moja wiedza o tych pamiętnych czasach jest dość obszerna. Nie potrafię powiedzieć co mnie pociąga w tamtym okresie historycznym; wiem jedno bardzo mnie fascynuje. Jeśli można tak powiedzieć – jestem jego wielką fanką…
Uwielbiam wszystko, co się wiąże z PRL-em (oczywiście pomijam politykę ówczesnych władz oraz działania służb bezpieczeństwa, które w całości potępiam). Absurdy tamtych czasów przyprawiają mnie o zawrót głowy oraz o duży uśmiech na twarzy. Największą przyjemność sprawia mi oglądanie filmów i seriali z PRL-u. Do moich ulubionych należą: „Dom”, „Daleko od szosy” oraz „Poszukiwany, poszukiwana”. Widziałam je po kilkanaście razy, najważniejsze kwestie znam na pamięć, a gdy znowu pojawiają się w telewizji oglądam je z takim zainteresowaniem, jakbym robiła to po raz pierwszy.
Album „Z prądem…” jest perełką ostatniej dekady PRL-u. O jego znakomitości świadczą przede wszystkim nazwiska twórców. Pan Ogórek – mistrzowski felietonista oraz pan Żyburtowicz – słynny reporter i artysta fotografik. Album został podzielony na dziewięć rozdziałów, z których każdy dotyczy innej sfery życia w PRL-u.
Można się dowiedzieć (albo przypomnieć sobie) jak wyglądał dzień przeciętnego obywatela Polski Ludowej. Jak spędzał czas wolny od pracy, gdzie udawał się na wakacje. Ponadto dowiemy się jak działała propaganda, jak funkcjonowała nowomowa oraz jak Polacy dzielnie starali się żyć zgodnie z absurdami tego okresu. O tych i o wielu innych kwestiach dowiemy się z krótkich notek informacyjnych, a przede wszystkim z przepięknych fotografii, przedstawiających blaski i cienie ostatniej dekady PRL-u.
A więc zajrzyjmy do tego albumu i zacytujmy wspólnie jedno z głównych haseł ówczesnej władzy – „Aby Polska rosła w siłę, a ludzie żyli dostatniej…”. Hmm… wydaje mi się, że czasy te teoretycznie tak odległe, nie do końca przeminęły. Chociażby ta myśl, powraca przy każdych kolejnych wyborach samorządowych i parlamentarnych.
Reasumując – ten album to fantastyczna, niezwykle humorystyczna podróż w czasie oraz w oparach absurdu. Do tego ciekawie wydana. Mnie osobiście aż się łezka w oku zakręciła – troszeczkę ze wzruszenia, a głównie ze śmiechu. Najprzyjemniej ogląda się ten album z bliskimi osobami, można wtedy podyskutować nad niektórymi wątkami. Gorąco polecam – na pewno nie pożałujecie!
Urodziłam się w roku 1986. Była to już schyłkowa faza PRL-u. Niewiele pamiętam z tego okresu. Dzięki rodzicom, książkom i telewizji moja wiedza o tych pamiętnych czasach jest dość obszerna. Nie potrafię powiedzieć co mnie pociąga w tamtym okresie historycznym; wiem jedno bardzo mnie fascynuje. Jeśli można tak powiedzieć – jestem jego wielką fanką…
więcej Pokaż mimo toUwielbiam wszystko, co...