Znajomi i nieznajomi z ulicy Chłodnej

Janusz Olczak Wydawnictwo: Wydawnictwo Lubelskie literatura piękna
Wydawnictwo Lubelskie
Olczak Janusz powieść współczesna powieść obyczajowa Lubelszczyzna Wielkopolska kolekcjoner morderstwo groteska
literatura piękna
1976-01-01

Historia numizmatyka (kustosza w muzeum), który jedzie do rodzinnego miasteczka, aby kupić zestaw unikatowych numizmatów. Przy okazji zostaje wplątany w morderstwo; spotyka też starych kumpli z czasów studiów; zostaje okradziony, a ponadto swata ze sobą dwoje swoich znajomych. To wszystko na skromnych 174 stronach. Można było z tego stworzyć fajną komedię obyczajową, ale...

Czytając tę powieść Olczaka, trudno oprzeć się wrażeniu, że opisane postacie nie są wytworem wyobraźni pisarza. Odnaleźć tu można bowiem wiele podobieństw do biografii autora.

Tak jak w wielu innych utworach Olczaka, mamy tu dosadny, ale inteligentny humor, groteskowe postacie i sytuacje, które są w stanie rozbawić największego ponuraka.
Zabawne są nie tylko burzliwe...

• Domowa biblioteka
  • Literatura z PRL