Co słonko widziało

Nasza Księgarnia
1966-01-01
1966-01-01
Bogdan Zieleniec literatura polska dzieci

Okładka książki Konopnicka na cały rok . Wybrane wiersze Marii Konopnickiej. Maria Konopnicka, Marta Taraszkiewicz
Konopnicka na ... Maria Konopnicka, M...
Okładka książki Na jagody Maria Konopnicka, Katarzyna Minasowicz
Na jagody Maria Konopnicka, K...

Marcowe Wyzwanie LC - książka literackiego patrona ’20–’24

Maria Konopnicka
Co słonko widziało? Ano widziało jak siedzę z maluchem na kolanach i pędzimy przez kolejne stronice pełne wierszyków sprzed stu lat.
I jak było? Świetnie! Połowę znam na pamięć z mojego dzieciństwa, więc sprawiają mi sentymentalną radość. Też pewnie znacie, bo wszyscy znamy.
O Stefku Burczymusze, o tym, że nasza zima zła hu-hu-ha, że „Pucu! Pucu! Chlastu! Chlastu! Nie mam rączek jedenastu…” albo to:
Czy to bajka, czy nie bajka,
Myślcie sobie, jak tam chcecie.
A ja przecież wam powiadam:
Krasnoludki są na świecie.

Mnie się podoba, jestem zachwycona.
A jak małej czytelniczce? Jak przebrniemy przez cebrzyki, żupany, niecnoty, dokolusie, patataje, „powiadam”, „toć”, czy większe wyzwania typu „na sztyk wezmę u swej spisy!”- to całkiem jest sympatycznie. Dziecko widzi, że ta książeczka sprawia mi przyjemność, więc z własnej inicjatywy przynosi ją do czytania i nawet ma kilka ulubionych wierszyków.
Może dla współczesnych dzieci to nie jest to, co tygrysy lubią najbardziej, ale to oceniam ja - nie dzieci. Dla mnie urocze te historyjki, sentymentalne, a jakie mądre! Pięknie starzejące się wierszowane ramotki. Wybitne.

Marcowe Wyzwanie LC - książka literackiego patrona ’20–’24

Maria Konopnicka
O Stefku Burczymusze,...

Uważne i zabawne, jednocześnie są to bajki, wierszyki, bardziej spokojne trochę niedzisiejsze, ma to swój urok.

Przypomniałam sobie lekturę z młodszych klas podstawówki i czytając te piękne, mądre wierszyki całe dzieciństwo przeleciało mi przed oczami. A ilustracje dodatkowo rozbudziły wyobraźnię. Aż poczułam lekki powiew wiosennego wiaterka, zapach skoszonego siana, klimat późnej jesieni, gdy kraczące wrony zbierają się do odlotu, zapach wigilijnego grochu z kapustą i grzybami.. Niektóre wiersze jeszcze pamiętałam ze szkoły co dodatkowo wywołało u mnie wzruszenie. Dawne czasy, czasy mojego beztroskiego dzieciństwa na wsi ożyły na stronach tej książki. Piękne wiersze i piękne czasy, które bezpowrotnie odeszły.. Tęsknię!

Przeczytana dzieciom, które słuchały zasłuchane. Czyta się lekko i przyjemnie, ćwicząc czasem język, ale warto poświęcić tą chwilę by samemu sobie przypomnieć dzieciństwo.

2067

Wciąż dobre wiersze dla dzieci.

Wciąż dobre wiersze dla dzieci.

Pierwsza książka jaką otrzymałem w szkole za wygranie jakiegoś konkursu, jeszcze w zerówce. Jest to zbiór wierszy dla dzieci. Najbardziej w pamięć zapadł mi "Pogrzeb ptaszka". O ile takie "O krasnoludkach i o sierotce Marysi" mocno się zestarzało tak wierszyki dla dzieci autorstwa Konopnickiej nadal pozostają lekkie.

Bardzo dobre wiersze dla dzieci. Czytałam je w dzieciństwie, ale dopiero teraz, gdy przeczytałam te wiersze w dojrzałym wieku, silnie do mnie przemówiły. W niezwykle trudnym dla Polski okresie Konopnicka budzi w dzieciach miłość do ojczystej ziemi przez piękne opisy przyrody. Niezwykle wartościowy jest również kult pracy, no ale przecież to pozytywizm więc oczywiście kult pracy musi być - i dobrze.

Cóż mogę napisać? Przecież wszyscy to znają... Przyznam się zatem, że tomik ten wpadł mi w ręce przypadkiem. Miałem tylko przejrzeć, by powspominać dawne dzieje, a nawet nie wiem kiedy usiadłem, by to poczytać. Miałem przypomnieć sobie dwa, trzy fragmenty, a nie odłożyłem książki, aż jej nie skończyłem! To niesamowite, w jaki (z braku lepszego słowa) trans potrafią wprowadzić te pozornie proste, dziecinne teksty kilkudziesięcioletniego czytelnika! Teraz już nie dziwię się, że w dalszym ciągu jest to lekturą szkolną.
Bo jest lekturą, prawda?

Zbiór wierszy Konopnickiej dla dzieci zebrany w tym tomie jest dziś wciąż interesujący. Najbardziej chyba znany wiersz to „Stefek Burczymucha”, bardzo zabawna, barwna i żywa miniaturka, która według mnie jest arcydziełem poezji dziecięcej porównywalnym do wierszy Tuwima czy Brzechwy. Jest jeszcze kilka innych bardziej lub mniej znanych, np z piosenek dla dzieci („Hu hu ha nasza zima zła”). Całość literacko, pomimo upływu 100 lat od powstania chyba większości z tych utworów, ciagle się broni. Nie zachwyciło mnie natomiast wydanie, do którego sięgnąłem. Nasza Księgarnia z 1984 r. w formacie A4 ze słonecznikiem na okładce. Moim skromnym zdaniem to jedna z najgorzej ilustrowanych książek dla dzieci, jakie w życiu widziałem. Ilustracje w tej książce są koszmarne: nudne, brzydkie, bez pomysłu, a te na całą stronę - dosłownie o niczym [sic!]! Przez litość nazwiska ilustratora nie wymienię.

Wiele wierszyków jest naprawdę fajnych i zaciekawiło moją 3-letnią córkę, ale 1/3 jest w sumie taka sobie mało interesująca. Trzeba samemu przeczytać, żeby się przekonać 😊

• Dzieciństwo
  • Lektury