Okładka książki Dziecko wolne od stresu. Jak prostymi metodami MINDFULNESS zwiększyć szansę twojego dziecka na szczęście Susan Keiser Greenland
Susan Keiser Greenland Wydawnictwo: Czarna Owca nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
The mindful child. How to help your kid manage stress and become happier, kinder, and more compassionate
Czarna Owca
2012-01-01
2012-01-01
978-83-7554-342-1
Elżbieta Smoleńska
mindfullness uważność stres

Kupując poradniki zwracam uwagę na to czy napisane są w fachowy sposób i czy autor wyraża własne osobiste opinie lub czy opiera się na solidnych badaniach empirycznych. W tym przypadku ma miejsce to drugie. Koncepcja "mindfulness" została zbadana i jej skuteczność oraz pożyteczność potwierdzona jest badaniami. W książce pełno jest odnośników do innych źródeł oraz badań przeprowadzanych na czołowych uniwersytetach. Autorka sama współpracuje z badaczami i organizowała badania wśród dzieci.

Dzięki książce dowiemy się sporo o korzyściach stanu świadomości który określany jest jako "mindfullness" co na polski tłumaczone jest jako uważność.

Bardzo mnie ta koncepcja zainteresowała i uświadomiłem sobie jak ważne jest pracowanie nad sobą. Ludzka świadomość, ludzki mózg ma to do siebie, szczególnie we współczesnym świecie że mocno się rozkojarzeni, traci uwazność, koncentracje i ogólnie rzecz biorąc łatwo może popaść w głęboki stres z którego trudno jest się wyrwać.

Książka zawiera sporo rad dla rodziców, dla dorosłych ludzi którzy po prostu maja sporo do czynienia z dziećmi w różnym wieku. Autorka nawet podkreśla ze to nie jest komicznie poradnik dla rodziców, ale również dla pedagogów.

Co prawda w książce jest trochę odnośników do buddyzmu, te odnośniki są bardzo neutralne i książka ma świecki charakter.

Oprócz sporej ilości wiedzy zawiera tez sporą ilość przykładów które można stosować w życiu codziennym.

Dziwią mnie niskie oceny innych czytelników tej książki. Nie podzielam tych niskich opinii. Książkę oceniam dość dobrze i polecam dla zainteresowanych.

--------

I jeszcze jedna ważna rzecz przychodzi mi do głowy. Stare, dobrze sprawdzone metody wydają się być najlepsze. I ta książka to potwierdza. Metoda mindfullness jest niektórym osobom dobrze znana pod innymi postaciami. W zależności od wieku dziecka stosuje się różne sposoby, zabawy, ćwiczenia mindfullness. Nawet proste układanie klocków, zbieranie kamyków na plaży jest ćwiczeniem "mindfullness". To co mnie pozytywnie zaskoczyło w tej książce to to ze już dziś wielu z nas stosuje nieświadomie metody mindfullness. Mindfullness można ćwiczyć w każdych warunkach. I nigdy nie jest za późno aby zacząc stosować tą metodę. Dobrze jest też sobie uświadomić, że już się tą metodę nieświadomie stosuje. Podnosi ona jakość naszego życia, życia naszych dzieci.

• Samodoskonalenie
  • Psychologia