Zadbaj o mózg

2007-09-25
2007-09-25
Adam Tuz
móżg

Autor wysnuł ciekawe pytanie: czemy psychiatrzy, jako jedyni lekarze nie robią prześwietleń narządu, który leczą? Nasze zachowania są 1:1 skorelowane z aktywnościami poszczególnych obszarów mózgu, na które ma wpływ między innymi nasza dieta. Mimo to jest to ignorowane przez psychologów i psychiatrów, którzy po prostu przepisują tabletki...

Zamiast faszerować się na ślepo "lekami" warto wziąć garść rad od autora, by zadbać o mózg i swoje samopoczucie. A ja dodatkowo myślę o sprawdzeniu aktywności mózgu metodą SPECT:)

Zamiast faszerować się na ślepo...

Mam tę książkę od około dwóch lat, a kupiłam ją zaraz po informacji o dodruku. Jest to bardzo ważna pozycja na mojej półce, ponieważ zmieniła część moich zachowań, a na pewno nastawienie do życia i nauki.

Myślę, że jest to też pozycja obowiązkowa po urodzeniu się dziecka. Książka w fantastyczny sposób pokazuje, jak ważna jest ochrona głowy, ze względu na groźne urazy mózgu, które mogą przytrafić się także w domu. W tym podręczniku autor opisuje, dlaczego warto nauczyć się "żyć spokojnie" i co to w ogóle znaczy, ale przede wszystkim wymienia czynniki, które powodują że mózg "jest zdrowy":
- odżywianie się;
- unikanie stresu;
- gimnastyka mózgu, czyli rozwiązywanie zagadek logicznych.

Może wam się wydawać, że temat oklepany - ale nie. Tu znajduje się zbiór najważniejszych informacji o biologicznym podłożu tych czynników, a opisane wszystko zostało językiem zrozumiałym dla osób, które nie mają wykształcenia około-neurologicznego. Dlatego lektura jest ważna dla psychologów, pedagogów i nauczycieli. Doskonała dla samokształcących się rodziców, którzy dociekają, co zrobić aby dziecko wyrosło na mądrego i pozytywnego człowieka.

Należy pamiętać, że żadna książka nie czyni cudów - żeby odczuć zmiany na lepsze, trzeba wykonać krok ku temu, aby żyło się lepiej!

W mojej opinii ta książka to połączenie artykułu popularno - naukowego, przemowy marketingowca i poradnika "coacha".

Można w niej znaleźć wiele pomocnych informacji, pozwalających poprawić swoje zdrowie (zdrowie mózgu) i tryb funkcjonowania, ale również zmęczyć się nadmiernym powtarzaniem niektórych sloganów.

Warta przeczytania, gdyż autor nie myli się, że mózg jest jednym z najważniejszych, jeśli nie najważniejszym narzędziem którym dysponuję człowiek. Zaprezentowane informacje zaś są bardzo praktyczne i dość łatwo można zacząć stosować je na codzień.

Jeśli jednak czytelnik jest uczulony na próbę "sprzedania mu czegoś", to powinien czytać tę książkę z lekkim przymrużeniem oka, by narracja w książce go nie zraziła.

Warta przeczytania, gdyż autor nie myli się, że mózg jest...

W książce znajduje się wiele cennych porad jak wspomagać mózg w jego funkcjonowaniu. Dużo się z niej dowiedziałam i mam głęboką nadzieję, że rady te naprawdę pomogą. Polecam.

Warto przeczytać aby dowiedzieć się więcej na temat naszego mózgu.

Warto przeczytać aby dowiedzieć się więcej na temat naszego mózgu.

Tytuł brzmi jak tandetny poradnik, a początek książki wydaje się być jedną wielką reklamą kliniki Dra Amena, ale dalej mamy już naprawdę wspaniały podręcznik o tym, jak dbać o zdrowie psychiczne i umysłowe.

• Psychologia
  • Mózg
  • Inne

Dodaj cytat z książki Zadbaj o mózg