Migrena

Okładka książki Migrena Oliver Sacks
Okładka książki Migrena
Oliver Sacks Wydawnictwo: Zysk i S-ka nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Migraine Revised and Expanded
Zysk i S-ka
2012-10-15
2012-10-15
Tomasz Bieroń
neurologia psychologia zdrowie medycyna kognitywistyka

Migrena to nie rodzaj bólu głowy. To bardzo złożone zjawisko, składające się z kiilku etapów. Czytelnik oczekujący gotowej recepty będzie rozczarowany. Leki przeciwbólowe będą skuteczne tylko na pewnym etapie. Najgorszą zmorą migreny nie jest sam bol lecz uczucie splatania, rozbicia, niespójnosci, braku kontroli nad otoczeniem, ciałem czy niemożność zebrania myśli.
Autor od początku próbuje uświadomić, że bez analizy, poznania problemu i dzialamia długoterminowego nie da się leczyć migreny.
Przyczyn bywa wiele może to być ucieczka od problemu, zbyt intensywny tryb życia a może jakieś wrodzone dysfunkcje.
Samo złagodzenie objawów, zmniejszenie ich częstotliwości i uświadomienie pacjentowi, że nie jest śmiertelnie chory jest już ogromnym sukcesem.
Bardzo dobra książka pokazujaca migrenikowi, że nie jest sam na świecie, a to już dobry wstęp do samoleczenia.
Książka jest długa i szczegołowa bo opisuje wieloletnie lekarskie doswiadczenie,dlatego tym bardziej nabiera wartości.

Świetna książka w całości poświęcona "schorzeniu", z którym zmaga się tysiące ludzi, czyli migrenie oraz aurze migronowej. Autor, wybitny neurolog i psychiatra, opisuje migrenę naprawdę dogłębnie i całościowo, samemu przyznając, że to bardzo trudna do opisania "choroba". Cierpią na nią ludzie od czasów antycznych, a do tej pory nie została wszechstronnie zbadana. Problemem jest głównie mnogość objawów i przyczyn. Autor bardzo dokładnie opisuje historie badań nad migreną, znane objawy oraz ich przyczyny i skutki. Przytacza dodatkowo wiele prawdziwych przypadków pacjentów cierpiących na migrenę i odczuwających aurę. Kto sam zmaga się z tym problemem powinien przeczytać tą książkę i poczuć się bardziej pewnym podczas napadów bólowych, z racji nabytej wiedzy.

Książka napisana hermetycznym, naukowo-medycznym językiem, nie da się tego czytać. Poza tym przegadana. A o samej migrenie dowiedziałam się niewiele więcej ponad to, co już wiedziałam.

Dobra dla zrozumienia mechanizmów, które wywołują migrenę. Czasami przegadana. Nie odpowiada do końca na pytanie jak zapobiegać występowaniu migreny, zmniejszaniu częstotliwości lub jak radzić sobie w trakcie jej występowania. Mimo wszystko warta polecenia migrenikom.

• Psychologia
  • Popularnonaukowe