Trzy młode pieśni

Elżbieta Cherezińska Wydawnictwo: Zysk i S-ka Cykl: Północna Droga (tom 4) literatura piękna
978-83-7785-081-7
Zysk i S-ka
skandynawia mitologia nordycka średniowiecze
Północna Droga (tom 4)
literatura piękna
978-83-7785-081-7
skandynawia mitologia nordycka średniowiecze

Bardzo dobra saga, ze smakiem, z wyczuciem, świetnie poprowadzona. Jednak to zakończenie... Nie tyle przeszkadza mi Bjorn i Ragnar, ich wątek mógłby się zakończyć w taki sposób, ale czegoś brakuje w zakończeniu tak rozbudowanej całości. Brakuje mi dopowiedzenia o dalszych losach Panów Północy, jak potoczą się sprawy polityczne, jak zakończyły się losy innych ważnych postaci.

Zwieńczenie cyklu Północnej drogi z jednej strony czyta się wciąż bardzo dobrze, z drugiej trochę rozczarowuje. Postaci są w porządku, fabuła też. Ale czytaliśmy o tym już trzy razy. Znów te same historie opowiedziane tym razem z perspektywy młodego pokolenia. Rozumiem zamysł Ragnaroku i odzwierciedlenie tego w finale, ale nie tego oczekiwałem – wolałbym by Ragnarok to...

Świetnie się czyta, jak zwykle mistrzostwo. Minus za zakończenie, dla mnie zbyt.. nowoczesne? Politycznie poprawne..?

Po prostu świetna. To jednak sztuka, napisać kolejną książkę z cyklu, która utrzymuje wysoki poziom, jest frapująca i potrafi zaskoczyć czytelnika.

Ragnarok

Każde pokolenie ma swój czas. W myśl słów znanej piosenki w tak krótki sposób można podsumować zwieńczenie tetralogii Elżbiety Cherezińskiej. Autorka znana z realistycznego odwzorowywania minionych czasów nie tylko oddaje ducha danej epoki, lecz swymi bohaterami czyni postaci z krwi i kości. Owszem bohaterowie cyklu „Północna Droga” są postaciami fikcyjnymi...

Nie zgadzam się na takie zakończenie !! Autorka chyba była po lulku jak to pisała. Żałuję, że doczytałam do końca. Chociaż nie, to powinno się zakończyć orgią geyów- starców z Vira na tym dalekim rejsie.

Udało mi się przeczytać cały Cykl Północnej Drogi, a ,,Trzy młode pieśni" są ostatnią jego częścią. Najgrubszą, najbardziej rozbudowaną, brutalną, krwawą, a jednoczenie szalenie ciekawą, bo w ostatnim tomie autorka łączy wszystkie wątki w całość, a brakujące elementy układanki wreszcie wskakują na swoje miejsce.

Tym razem Cherezińska wytypowała zamiast jednej, aż trzy...

Niestety, jak uwielbiam twórczość Chereińskiej, tak ta saga jest na niej swego rodzaju plamą. Tak, nie jest to typowe przedstawienie wikingów; tak, Cherezińska lawirowała wśród niepewnych źródeł informacji; niestety w sadze brakuje głębi.
A zakończenie całego cyklu? Nie mam nic przeciwko homoseksualizmowi i Cherezińska w innych swoich książkach pokazała, że nie boi się...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Mieliśmy baśniowy świat, ciężki żywot, a teraz trudy lat młodzieńczych. Tak. Nic, a nic nie różni się nastolatek wtedy i dziś. Odkrywanie swojego ciała, eksperymenty z ziołami, udowadnianie swojej wartości i co najważniejsze, szukanie bratniej duszy.

Ciekawe zamknięcie, i niezamknięcie opowieści. Ja mam niedosyt i czekam na kolejną część.

Dyskusje

• 2018