Misja Xibalba

Okładka książki Misja Xibalba Ewa Karwan-Jastrzębska
Okładka książki Misja Xibalba
Ewa Karwan-Jastrzębska Wydawnictwo: Egmont Polska Cykl: Wyjątkowi (tom 2) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Wyjątkowi (tom 2)
Misja Xibalba
Egmont Polska
2012-01-01
2012-01-01

Misja Xibalba – Ewy Karwan – Jastrzębskiej – to druga część książki z serii Wyjątkowi. Nie powinienem rozpisywać się na temat autorki, gdyż przedstawiłem ją w recenzji pierwszej części, pod tytułem Misja Feniks.

Poznajemy w niej głównych bohaterów – parę bliźniaków – Julkę i Juliana. Mieszkający w Warszawie nastolatkowie, rozwiązują zagadkę zniknięcia obrazu. Zaprzyjaźniają się także z tajemniczym i ekscentrycznym antykwariuszem, Aureliszem Tarabellą.

W drugim tomie bohaterowie są już starsi, wkraczają w sferę dorosłości. Nie zmienia to jednak ich charakteru i żądzy przygód. Julka – znawczyni geografii, posiadająca talent do języków i historii, oraz jej młodszy o kilka minut brat, specjalista w różnorakich łamigłówkach, wyruszają do Meksyku na konferencję dotyczącą końca świata. Według Majów, ma on nastąpić 21 grudnia. Tymczasem ktoś wykrada kamienną rzeźbę indiańskiego plemienia Mosquito, przedstawiającą ptaka Quetzala. Przepowiednia głosi, że brak posągu, spowoduje obudzenie się demona, który przejmie władzę nad niebem i ziemią. Bliźniacy mają mało czasu, aby odzyskać rzeźbę. Bohaterowie szybko spostrzegają się, że nie tylko oni mają interes w odnalezieniu Quetzala. W Meksyku, będą musieli zmierzyć się z nieuczciwą korporacją, bankiem, poszukiwaczami legendarnego złota Majów, ale również z bezwzględnym demonem.

Drugi tom przygód Julki i Juliana, jest zdecydowanie bardziej rozbudowany niż Misja Feniks. Znacznie dłuższy, zaspokaja w całości czytelnika, akcja nie trwa kilkadziesiąt stron, jak to było w części pierwszej. Niestety początek znów mało interesujący, czyta się z niemałym znużeniem, na szczęście po przebrnięciu wstępu nie sposób się od niej oderwać. Zawiera jeden wątek główny, oraz wiele pobocznych, a każdy z nich dodaje nowych informacji do przebiegu akcji. Mogę zapewnić, że napięcie podczas czytania, będzie podobne jak przy oglądaniu najlepszych thrillerów. Do końca nie jest się pewnym rozstrzygnięcia akcji, a styl pisania jakim posługuje się pani Karwan –
Jastrzębska, sprawia, że każdy rozdział wprowadza do lektury nowe elementy i zagrożenia. Od razu można zauważyć, że książka posiada z początku mniej elementów fantastycznych, ale zmartwionym z tego powodu, radzę uzbroić się w cierpliwość.

Więc jeśli jesteś zawiedziony pierwszą częścią i pragniesz zapomnieć, że w ogóle miałeś ją w ręce, zdecydowanie polecam ci Misję Xibalby, gdyż z radością wynagrodzi wszelkie słabe strony pierwszego tomu. Zauważamy tu stosunkowo rzadkie zjawisko, jakim jest bez wątpienia, wyższy poziom kontynuacji serii, która góruje nad pierwszą, we wszystkich elementach.

Teoretycznie, bez przeczytania Misji Feniks, można spokojnie przeczytać tę książkę, gdyż autorka fachowo i krok po kroku przypomina wydarzenia z pierwszej części. Czytając opinie na temat serii, zauważyłem, że wiele osób zwraca uwagę na piękne wydanie książki. Faktycznie, idę o zakład, że laicy wybierający powieść na chybił trafił, wybrali by właśnie książkę Ewy Karwan – Jastrzębskiej. Szczególnie należy zwrócić uwagę na czcionkę jaką oznaczone są rozdziały. W pierwszej chwili pozornie rozdział 21, zmienia się w 91.

To detal, ale za każdym razem oszukuje czytającego. Dla mnie te cyferki stały się znakiem rozpoznawczym książki. Książki na dobrym poziomie, pouczającej i intrygującej.

Recenzja pochodzi ze strony ksiazkadoplecaka.pl

Ewa Karwan- Jastrzębska jest znana głównie z baśni o misiu Fantazym. Napisała kilkanaście powieści dla młodzieży. Prowadziła też radiowe audycje literackie, za które została doceniona nagrodą mistrza mikrofonu.

Bohaterami książki „Misja Xibalba” są bliźniaki Julek i Julka, których misją jest ratowanie świata. Ich ojciec - wytrawny podróżnik, dostał bilety na konferencje majańskie, przewidziane w czasie daty końca świata. Po przyjeździe rodziny do Meksyku dzieje się bardzo dużo niespodziewanych rzeczy, a przede wszystkim - kradzież figury Świetlistego Quetzala.

W hotelu obok naszych bohaterów, mieszka grupa reporterów, wraz z profesorem – fanatykiem historii Majów i kodeksu drakońskiego. Bliźniakom bardzo zależy, aby rozwikłać zagadkę Majów, oraz odnaleźć figurę ptaka. Spać nie daje im też wizytówka, którą wręczył im kelner podczas pobytu w restauracji w Warszawie. Zbliżają się konferencje dotyczące końca świata i rozwiązania wielkiej zagadki Majów. Julek postanawia śledzić pewnego człowieka zamieszanego w zaginiecie Świetlistego Quetzala.

Lecz czy mu się to uda?
Co odkryją bliźniaki?
Czy Świetlisty Ptak się odnajdzie?
Jak dalej potoczą się losy Julka i Julki?
Czy są wybrańcami?

Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź w książce „ Misja Xibalba”, który jest 2 tomem cyklu "Wyjątkowi".

Lektura bardzo mi się podobała, gdy zaczęłam ją czytać, niechętnie odrywałam się od niej. Jest napisana fajnym, przystępnym językiem.

Książka oprócz ciekawej fabuły, pokazuje, że rodzeństwo też może się dogadać, częściej niż myślicie :)
Mimo, iż było w niej stosunkowo mało rysunków, bardzo mi się one podobały, gratuluję serdecznie ilustratorce!

Tę książkę bardzo chciałam polecić młodzieży, którą ciekawi historia Majów, i nie tylko. Lektura jest adresowana do młodzieży gimnazjalnej, ale starszy czytelnik, również powinien ją przeczytać, zwłaszcza jeśli fascynuje go kultura i świat tak odmienny od naszego, bo może się z niej dużo dowiedzieć.

Już w piątek 21.12.2012 ma skończyć się kalendarz Majów. Duża część osób utożsamia ten dzień z końcem świata. Temat, więc jest bardzo kontrowersyjny, a zarazem aktualny, dlatego "Misja Xibalba" idealnie wpasowuje się w klimat. W drugiej części przygód wyjątkowych bliźniaków mamy do czynienia właśnie z przepowiedniami majów dotyczącymi tej daty.

Od podróży do XVI wiecznej Florencji minęły trzy lata. Julek i Julia nie są już dziećmi - mają osiemnaście lat i nie długo będą musieli się zmierzyć z przygodą wielkiej wagi, jaką jest ratowanie świata. Przybycie bliźniaków zostało przepowiedziane przed wiekami, dlatego Majowie rozpoznają polskie rodzeństwo, jako swoich przyszłych wybawicieli. Szczęście z początku im sprzyja, gdyż rodzice bliźniaków otrzymują zaproszenie dla całej rodziny na wykłady majologów w Meksyku. Niestety już po wylądowaniu dowiadują się o skradzionym posąg Quetzala, który wedle majańskich wierzeń powinien ożyć i wzlecieć na ziemią by rozpoczęła się nowa era ludzkości, pełna dobrobytu. Za jego porwaniem stoi prezes korporacji Seven-ara, którego śmiało możemy uznać za wyznawcę, jeśli nie wcieleniem demona Vacuba Caquixem. Vucub Caquix jest ptasim demonem podającym się za boga słońca i księżyca, który od zawsze chciał przejąć władze nad światem. Niegdyś został pokonany przez bliźniaków z Popol Vuh, teraz próbuje ponownie. Bliźniaki starają się przywrócić właściwy bieg zdarzeń, jednak obawiają się, iż sprawa ich przerasta.

Bohaterowie od wydarzeń w "Misji feniks" ulegli przemianie. Minęły w końcu trzy lata, więc siłą rzeczy musieli dorosnąć. Da się już odczuć, że nie są dziećmi, jednak czegoś mi brakowało. Przeszkadzało mi, że są tak nieskazitelnymi postaciami o nieprzeciętnej inteligencji, odwadze i szczęściu, a przy tym naiwności. Postać antykwariusza została zepchnięta na dalszy plan, podobnie jak niektórzy nowo wprowadzeni bohaterowie tacy jak Sebastian, który był zupełnie zbędny i miał służyć chyba temu byśmy mogli spojrzeć na Julię, jako kobietę, a nie dziewczynkę. Zastanawia mnie również postać Michała (ojca bliźniaków),który w pierwszej części przedstawiony został, jako miłośnik malarstwa i miał dostęp do poufnych informacji odnośnie dzieł sztuki. W drugiej części cyklu Wybranych, Michał okazał się cenionym majologiem, który został zaproszony na ważną konferencje naukową. Rozumiem, że ktoś może być wszechstronnie uzdolniony i mieć wiele zainteresować, jednak odczułam, iż w tym przypadku było to zbyt naciągane.

Nie zgłębiałam nigdy kultury Majów, na tyle by móc oceniać zgodność np. prawdziwego kodeksu drezdeńskiego z tym przedstawionym w książce, niemniej jednak z tego co wiem, główne założenia i elementy zgadzają się z oryginalnymi wierzeniami. To właśnie zasługuję na dużego plusa.
Książkę czyta się szybko, jest ciekawa i wciąga. Żałuję, że nie ma tutaj zagadki, gdyż wszystkie wydarzenia są znane od początku, dzięki narracji przedstawiającej ciąg wydarzeń z perspektywy różnych bohaterów.
Znajdziemy tutaj odrobinę wad i trochę plusów, jednak ważne, że drugi tom Wyjątkowych mogę polecić już nie tylko dzieciom, ale również nieco dojrzalszym czytelnikom.

Od podróży do XVI wiecznej...

„Misja Xibalba” to drugi tom przygód Julki i Julka, bliźniąt obdarzonych wyjątkowych darem, których misją jest ratowanie świata. Tym razem lecą z rodzicami do Meksyku, by wziąć udział w konferencji dotyczącej kultury Majów i zbliżającym się zgodnie z przepowiedniami końcem świata. Będą musieli zmierzyć się nie tylko z groźną szajką, ale także z ptasim demonem, Vucubem Caquixem. Na ich drodze staną nieuczciwi poszukiwacze skarbu, szaleniec, tatuażysta oraz niepokojący hotelarz. Nic jednak nie jest w stanie przeszkodzić im w odszukaniu posągu, skradzionego ze starej świątyni, który może zaważyć o losach ludzkości.

Lektura drugiej części cyklu „Wyjątkowi” sprawiła mi nieco więcej przyjemności niż poprzedzająca ją „Misja Feniks”. Fabuła została lepiej przemyślana i przedstawiona, a wartka akcja obfituje w liczne zaskakujące wydarzenia. Nie brak tu także elementów fantastycznych, w których poznajemy m.in. bóstwa i demony z wierzeń Majów. Nawiązania do kultury środkowoamerykańskich Indian będą z pewnością atrakcją dla młodych czytelników, do których książka jest skierowana.

Niestety, podobnie jak w przypadku pierwszego tomu, raziło mnie niedopasowanie wieku głównych bohaterów do ich postępowania i języka, jakim się posługują. Fabuła książki sugeruje, że jest ona przeznaczona dla starszych dzieci w wieku 9-13 lat, natomiast Julek i Julka liczą sobie już osiemnaście wiosen. Nie jestem przekonana, czy czytelnicy docelowi będą w stanie odpowiednio utożsamiać się z postaciami lub choćby wystarczająco silnie im kibicować. Z drugiej strony, zachowanie rodzeństwa i prowadzone przez nich dialogi wskazują zdecydowanie na osoby młodsze. Wprawdzie w niektórych scenach (jak choćby podczas wizyty w studiu tatuażu lub podczas samodzielnej wyprawy na rancho) ich pełnoletniość jest wymagana, niemniej jednak nie są oni wiarygodni.

Pomijając jednak dyskusyjną kwestię wieku, bliźnięta są parą naprawdę sympatycznych bohaterów. Nie brak im sprytu, inteligencji i poczucia humoru, przede wszystkim zaś cenią sobie przyjaźń, uczciwość i chęć rozwikłania każdej zagadki. Choć z jednej strony są do siebie podobni niemal jak dwie krople wody (i tu także nie daje mi spokoju ich wiek, w wieku osiemnastu lat MUSZĄ istnieć wyraźne różnice między bratem i siostrą, choćby byli bliźniętami jednojajowymi…),różnią się temperamentem. Julka jest rozsądna, zapobiegliwa i świetnie włada obcymi językami. Natomiast Julek jest w gorącej wodzie kąpany i uwielbia wpychać nos w nie swoje sprawy. Razem uzupełniają się znakomicie i powinni przypaść do gustu młodszym czytelnikom.

Na tle wielu innych cykli dla dzieci i młodzieży, „Wyjątkowi” może nie zachwycają, ale stoją na całkiem przyzwoitym poziomie. Do ich lektury zachęcam przede wszystkim dzieci ze starszych klas szkoły podstawowej.

• Domowa biblioteczka
  • Lipsko