Wiedeń Hitlera: Lata nauki pewnego dyktatora

Okładka książki Wiedeń Hitlera: Lata nauki pewnego dyktatora Brigitte Hamann
Okładka książki Wiedeń Hitlera: Lata nauki pewnego dyktatora
Brigitte Hamann Wydawnictwo: Książka i Wiedza biografia, autobiografia, pamiętnik
Hitlers Wien
Książka i Wiedza
1999-01-01
1999-01-01

Wnikliwe spojrzenie nie tylko na przeszłość Hitlera, ale przede wszystkim na środowisko, które go ukształtowane. Pieczołowicie odmalowano ówczesne problemy Wiednia i całych Austro-Węgier. Przystępna, wartościowa lektura dla tych, którzy interesują się historią.

Bardzo ciekawa książka nie tylko o hitlerze ale szerzej o monarchii habsburskiej przełomu wieków.

Znakomita lektura dla tych wszystkich ktorych interesuje początek drogi politycznej Hitlera.Autorka bardzo dokładnie opisuje Wiedeń z jego wielokulturowością i rodzacymi się konfliktami natury narodowej.Ksiazka wybitna !

Znakomita książka dla osób zainteresowanych historią XX wieku. Autorka drobiazgowo zanalizowała wpływ pobytu młodego Hitlera w Wiedniu i to jak ścierające się wówczas poglądy polityczne, z którymi się zetknął, ukształtowały jego światopogląd. Dla mnie osobiście najbardziej zdumiewające było odkrycie jak bardzo historia się powtarza i jak sytuacja na początku XX wieku przypomina obecną. Okazuje się, że wszystko już było: identyczne obelgi zwaśnionych partii, bliźniacze pomysły i podziały wewnątrz narodów, nawet populistyczne pomysły na pozyskanie zwolenników.
Oby konsekwencje nie okazały się również podobne.

Obszerna monografia pióra Brigitte Hamann ma zgodnie ze swoim tytułem dwóch bohaterów. Pierwszym z nich jest Adolf Hitler, drugim natomiast miasto Wiedeń w ostatnich latach przed wybuchem I wojny światowej. Autorka w sposób niezwykle udany łączy wątki biograficzne z opisem sytuacji w monarchii Franciszka Józefa i jej stolicy. Podtytuł "Lata nauki pewnego dyktatora niezwykle trafnie wskazuje na to, że to podczas pobytu w Wiedniu przyswoił sobie Hitler niemałą część swych późniejszych pomysłów.

Wysiłek Brigitte Hamann zasługuje na uwagę tym bardziej, że młodość przyszłego dyktatora III Rzeszy jest słabo uchwytna źródłowo (m.in. przez działania samego Hitlera, gdy stał się już znanym politykiem). Przed czytelnikami ukazuje się jednak niezwykle zaskakujący obraz. Oto młody Hitler nie wykazywał wcale tendencji antysemickich, a wręcz utrzymywał dobre stosunki z Żydami! Bardzo ciekawe są rozdziały, w których Autorka opisuje polityków i "filozofów", których działalność miała potem oddziałać na hitlerowski system totalitarny. Wszystko tylko potwierdza opinię, że przyszły Führer swoją wiedzę o świecie czerpał nie z życia, a tylko z książek i gazet.

Interesująco zostały też przedstawione ostatnie lata monarchii habsburskiej rozdzieranej walkami socjalnymi i - zwłaszcza - narodowościowymi. Hamann szczególnie dokładnie omówiła działalność najbliższego ideologicznie Hitlerowi ruchu wszechniemieckiego. Powodowane przez jego członków zamieszki jako żywo przypominały realia Niemiec lat trzydziestych XX wieku. Panorama modernistycznego Wiednia (jakże do niej ten Hitler nie pasował!) odmalowana została także bardzo dobrze, choć może trochę zbyt dużo miejsca poświęcono w niej antysemityzmowi. Czarno-biały obraz tej problematyki daleki jest wszakże od prawdy. Można by odnieść wrażenie, że obraz ten wynika z przyjętych przez Autorkę założeń natury ideologicznej. To wszakże usterka nie najpoważniejsza i z całą pewnością książka "Wiedeń Hitlera" zasługuje na uważną lekturę.

Tomasz Babnis

Bardzo rzetelna publikacja zarówno pod względem wydania, jak i samej treści. Podtytuł "Lata nauki pewnego dyktatora" w pełni odzwierciedla samą treść, ponieważ autorka, poruszając daną tematykę - czy będzie to temat Żydów w Wiedniu, czy walki politycznej, czy też krótka biografia ludzi związanych z Wiedniem - odnosi się przy tym do młodego Hitlera, który powoli nasiąkał ideami wówczas propagowanymi i dodatkowo przytacza cytaty/wydarzenia z późniejszego okresu, kiedy Hitler stał się już politykiem. W konsekwencji rodzi się obraz Hitlera, jako całości, jednak już nie tak "tajemniczego", jak sugerują niektórzy autorzy. Dzięki tej książce możemy zrozumieć skąd wzięły się u dyktatora takie a nie inne "pomysły".
Przede wszystkim "Wiedeń Hitlera" jest książką napisaną konkretnie, bez zbędnego "lania wody", każde zdanie niesie ze sobą rzetelną informację. Plusem jest to, że autorka przybliżając życie ludzi, z którymi miał lub mógł mieć styczność Hitler w Wiedniu, opisuje od początku do końca tzn. od urodzin do śmierci, dzięki temu stwarzając bardzo realistyczny obraz czasów, w których przyszło żyć Hitlerowi.
Mnogość poruszanych tematów w odniesieniu do stolicy ówczesnych Austro-Węgier pozwala na zrozumienie panującej tam atmosfery - dzięki czemu jesteśmy w stanie poczuć się jak mieszkaniec Wiednia przełomu epok.

W chwili, gdy wzięłam do ręki książkę Hamann, doktor historii, dziennikarki, a przede wszystkim eksperta, jeśli chodzi o dzieje Austrii i Niemiec na przełomie dziewiętnastego i dwudziestego wieku, gdy zafascynowana pobieżnie ją przejrzałam, rzuciło mi się w oczy nie tylko znakomite nowe wydanie tej pozycji, ale przede wszystkim niesamowita praca, jaką autorka włożyła w jej napisanie. To widać od pierwszego wejrzenia - dobór tematów widoczny w spisie treści, moc informacji i cytatów, ilustracje, które świetnie wprowadzają w opowieść i sprawiają, że pozycja staje się niezwykle przyjemna dla oka...

Hitler, jako osoba, nie do końca był w tym momencie dla mnie interesujący. Ponieważ jednak zawsze jestem otwarta na nowe pasje i tematy, które mogą się stać dla mnie czymś fascynującym, a przy tym zaintrygował mnie tytuł książki dający do zrozumienia, iż bohaterem nie jest sam dowódca nazistowskich Niemiec, ale miasto, które swego czasu mnie oczarowało i zafascynowało, skusiłam się na to świeżutkie, pachnące farbą drukarską wydanie.

"Wiedeń Hitlera" po raz pierwszy ukazał się w Polsce w 1999 roku - wówczas na okładce widoczny był podtytuł, którego zabrakło tym razem (znajdujemy go dopiero wewnątrz): "Lata nauki pewnego dyktatora". Książka była bestsellerem w krajach niemieckojęzycznych, głównie dlatego, iż jest opracowaniem niesamowicie profesjonalnym, a przy tym napisanym stylem na tyle lekkim i przystępnym, że można je chłonąć bez ustanku nie zwracając uwagi na upływ czasu.

Więcej na: http://zielonowglowie.blogspot.com/2013/07/brigitte-hamann-wieden-hitlera.html

Jedna z najlepszych książek na temat Hitlera, dorównująca pracom Festa czy Bullocka. Bohaterem tej książki jest jednak nie tylko przyszły kanclerz Rzeszy i jeden z największych zbrodniarzy w naszych dziejach. Jest to także, a nawet przede wszystkim opowieść o Wiedniu, w którym Hitler mieszkał i który odcisnął na nim swoje nieodwracalne piętno. Hitler nie był przecież tworem samodzielnym. Ukształtowany przez częste wizyty w operze wiedeńskiej, gdzie oddawał się kontemplacji "podejrzanej" mistyki oper Wagnera, przez lekturę ówczesnej prasy, czy przez wpływ postaci takich jak Guido von List czy Karl Lueger, przy chwiejnym charakterze i podatności na "stadne" emocje Hitler musiał stać się osobowością w najwyższym stopniu zdegenerowaną. Jest to zarazem opowieść o operze i architekturze, stosunkach narodowościowych i społecznych, parlamentaryzmie i szeroko pojętej polityce schyłkowych czasów c.k. Monarchii. Porywający obraz epoki i tworzących ją ludzi.

www.czytajzfantazja.blogspot.com

Nazwisko Hitler jest kojarzone praktycznie w każdym miejscu kuli ziemskiej. I choć Adolf Hitler był jednym z największych zbrodniarzy w dziejach historii (oraz jednym z najsłynniejszych Niemców) to jego młodość wciąż owiana jest tajemnicą i ciągle pojawiają się na jej temat sprzeczne opinie. W czasach jego triumfu powstała niezliczona ilość mniej lub bardziej zakłamanych biografii, niemniej nie można nie zauważyć, iż sam zainteresowany dosyć mocno skrywał swoją przeszłość, lub też próbował kreować ją sam, podając do opinii publicznej odpowiednio spreparowane informacje. Zagadkę czasów wczesnej młodości Hitlera spróbowała rozwikłać Brigitte Hamann w książce Wiedeń Hitlera. Lata nauki pewnego dyktatora Tytuł ten stanowi pierwsze kompletne, poprawione i uzupełnione wydanie książki z roku 1999.

Na wstępie warto podkreślić, że Wiedeń Hitlera nie jest stricte biografią byłego Fuhrera Niemiec. Historia młodości Hitlera jest kreślona na barwnym i panoramicznym tle wielonarodowego Państwa jakim na początku XX wieku była Austria. Można nawet napisać, że to właśnie Austria wraz ze swoją stolicą Wiedniem stanowi oś i pierwszoosobowego bohatera tej interesującej książki. Tytułowe miasto, w którym Hitler przebywał przez kilka lat odcisnęło na nim ogromne piętno i ukształtowało jego poglądy polityczne oraz osobiste. Autorka przeplata anegdoty i informacje z życia młodego Adolfa z opisami sytuacji politycznej Austrii, życia codziennego w Wiedniu oraz innych społecznych aspektów. I o ile wszelkie fakty z życia w XX wiecznej Austrii są poparte tekstami źródłowymi, o tyle w związku z niektórymi etapami pobytu Hitlera w Wiedniu Brigitte Hamann snuje zwykłe przypuszczenia, gdyż brak na ten temat jakichkolwiek informacji w dostępnych źródłach historycznych. Przez wzgląd na to oraz na przystępny i lekki język tekstu jestem skłonna powiedzieć, że książka jest publikacją popularnonaukową a nie czysto naukową. Warto jednak zwrócić uwagę na dygresje, które autorka popełniła względem poprzedniego wydania książki, znajdziemy tu m.in. rozdział o przodkach Hitlera czy też rozwinięcie relacji z czasów jego pobytu w domu dla mężczyzn.

Ogromnie wartościowe są rozdziały, w których autorka obala pewne utrwalone w powszechnej opinii mity i legendy na temat Hitlera lub też po prostu niewyjaśnione do tej pory kwestie z jego życia jak np. jego pochodzenie, posiłkując się przy tym relacjami naocznych światków lub też wiarygodnymi publikacjami. Odsyłając tym samym do lamusa Main Kampf, czyli jedyną uznaną przez Hitlera, gdyż przez niego napisaną, biografię. W niektórych rozdziałach autorka przytacza wiele różnych opinii na temat jednego zdarzenia, pozwalając czytelnikom na własną interpretację. Z reguły jednak stara się jasno określić własne zdanie na dany temat.

Wiedeń Hitlera to książka wieloaspektowa. Autorka nie ogranicza się i omawia w rozdziałach także architekturę, muzykę czy też obyczajowość wiedeńską. Jednak ten obszerny zakres informacji, które chce przekazać ma też swoje wady. Jedną z nich jest chaos, jaki niekiedy wkrada się w treści. Choć książka jest podzielona na rozdziały w sposób logiczny i czytelny to jednak Hamann powraca do tych samych tematów w różnych rozdziałach, co generuje wrażenie powtarzania informacji. Niekiedy zbyt głęboko rozwija pewne myśli całkowicie odchodząc od głównego tematu – nie sprzyja to zapamiętywaniu przeczytanych treści.

Pomimo wyżej wymienionych uwag, książka ta stanowi naprawdę wciągającą lekturę. Choć może nie zaspokoić w pełni oczekiwań czytelników nastawionych na prześledzenie losów Hitlera od dzieciństwa do dwudziestego czwartego roku życia, kiedy to wyjechał do Monachium. Z pewnością jednak będzie ona doskonała dla tych miłośników historii, którzy nie posiadają sprecyzowanego zakresu zainteresowań. Bogaty przekrój przez wszystkie warstwy społeczne Austrii; szeroka tematyka, poparta dużą liczbą tekstów źródłowych; przypisy, które ułatwiają rozszyfrowanie nieznanych nazw i określeń; oraz precyzyjne spięcie tego wszystkiego literacką klamrą z pokrętnymi i niezwykle zaskakującymi losami Adolfa Hitlera, sprawia że lektura ta stanowi nie tylko ucztę dla umysłu ale także historyczną gratkę dla wszystkich dociekliwych.

Na plus:
- szeroki zakres informacji i tematów
- dodanie „dygresji”
- przedstawienie sylwetki młodego Hitlera na bardzo rozbudowanym tle Wiednia i Austrii
- wyczerpanie tematu
- wiarygodność
- obalenie mitów na temat Hitlera
- pokazanie postaci Hitlera z innego niż dotychczas znany, punktu widzenia
- dobrze prezentująca się, trwała okładka
Na minus:
- niektóre zdjęcia są niewyraźne (publikacja nie straciłaby na wartości gdyby je pominąć)

- delikatny chaos w treści

www.czytajzfantazja.blogspot.com

• historia