Premier musi zginąć

Okładka książki Premier musi zginąć Krzysztof Koziołek
Okładka książki Premier musi zginąć
Krzysztof Koziołek Wydawnictwo: Manufaktura Tekstów kryminał, sensacja, thriller
Manufaktura Tekstów
2011-01-01
2011-01-01
978-83-932422-5-2

Zaczyna się nieźle, ale im dalej tym gorzej. Płaskie, pozbawione osobowości, typowe postaci spotykane w słabych kryminałach. Autor zastosował wszystkie możliwe "zwroty akcji" i czego tam nie było: bezwzględni zabójcy, "zdrajcy" z Gromu (?!!),premier uwikłany w spisek międzynarodowy, aż w końcu.. CIA i wredny plan Amerykanów. Żałosne! Do tego nawet średnio doświadczony czytelnik kryminałów bardzo szybko wie "kto winien", a te meandry najpierw śmieszą, a później nudzą. Język chwilami nieporadny, narracja prosta (żeby nie powiedzieć prostacka),ani przez chwilę nie poczułam klimatu miejsca, nie mówiąc już o jakimś dreszczyku! Ciężko powiedzieć kto tu jest głównym bohaterem, bo chyba nie ten "zwykły człowiek" przypadkowo uwikłany, który z biegiem "akcji" staje się niemal komandosem.
Takie czytadło do pociągu i najlepiej żeby je tam zostawić. Ja na pewno nie sięgnę po kolejną książkę tego autora.

„Premier musi zginąć” to kolejny, chociaż tym razem starszy (czyli z początków twórczości autora) thriller sensacyjny. W porównaniu z nowszymi kryminałami, trochę może zbyt powierzchowny – jeśli można tak określić fabułę. Szczególnie zabrakło mi dogłębnego wejścia w biografie bohaterów i może też w całą intrygę. Jednak po dość konwencjonalnym początku, lawina przyczynowo-skutkowa ruszyła i wręcz popędziła.

Prolog powieści obrazuje zabójstwo premiera kraju, po czym akcja przenosi się o pięć dni wstecz, kiedy to miały miejsce „przypadkowe” morderstwa kilku zwykłych obywateli – m.in. studenta spacerującego po górach oraz matki z małą córeczką zaskoczonych w domu przez napastników… Śledztwo prowadzi – znana także z innych powieści Koziołka – charyzmatyczna Sara Bednarz oraz kilku lokalnych funkcjonariuszy. Jednak za sprawcą tragedii podąża jeszcze ktoś, ktoś kogo dotknęła ona bezpośrednio – Tomasz Mika, który chce pomścić śmierć najbliższych mu osób.

Fabuła thrillera nie ogranicza się jednak do „banalnego” poszukiwania jakiegoś tam mordercy. Nie chcę zdradzać zbyt wiele. Dodam tylko, że we wszystko zamieszana będzie organizacja terrorystyczna o nazwie Gniew Boży, która dość ostro chce potraktować polskich obywateli, paraliżując wiele sfer życia codziennego. A gdy nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze oraz władzę. Lub może w odwrotnej kolejności…

Bardzo dynamiczna, wartka i intrygująca akcja. Śmiałe i przenikliwe hipotezy. Zaskakujące wątki z drugim, trzecim, a może i czwartym dnem. Nic nie jest takie, jakie wydawało się w pierwszym momencie. Jedyne, czego mi brakowało, to bardziej szczegółowego rozbudowania tła całej opowieści, którą przeczytałam bardzo szybko, a w moim przypadku, zdecydowanie chciałoby się więcej. Polecam, bo mimo wszystko była to dobra rozrywka.

To moje trzecie spotkanie z "sensacyjną" twórczością Pana Koziołka. "Święta tajemnica" bardzo mi się podobała, " Operacja Aksamit" już niekoniecznie. Obecna pozycja plasuje się pośrodku. Początek intrygujący, akcja pędzi na łeb, na szyję. Jedna nieformalna grupa ściga drugą, ta druga trzecią itd. Za dużo wątków i powiązań. Brudna polityka, pieniądze, żądza władzy. Jakże dobrze znane z naszego własnego podwórka. A zakończenie - muszę przyznać, że autor ma fantazję ale dla mnie ono jest nie tyle nieprawdopodobne co po prostu nieakceptowalne i udziwnione.

Ciężko ocenić tą książkę. Niby jest o czymś, ale wszystko jest tak pokręcone, że aż można się pogubić. Lubię powieści gdzie coś się dzieje, gdzie akcja goni akcję. Tutaj u Koziołka tego nie brakuje. Jest tylko jeden szkopuł-nie pamiętam de facto o czym to było. Kilka dni po przeczytaniu nie potrafię nikomu opowiedzieć fabuły, a to już o czymś świadczy. Mocna piątka w skali lubimy czytać.

Z przykrością stwierdzam, że to był najgorszy kryminał mojego życia. Zresztą nie zawężajmy się do konkretnego gatunku. Poziom tej literatury jest tak marny, że nawet nie chciało mi się doczytać do końca. Zapowiadało się nieźle, potem było coraz gorzej. Męczyłam się długo, bo aż do momentu, w którym facet detonuje sobie granat w rozporku, a pozostałe po wybuchu resztki szepczą policjantowi do ucha. A wszystko przez CIA. Dalej już się nie dało.

Wciągająca, ale koniec tak zagmatwany i niewiele wyjaśniający, że całość pozostawia spory niedosyt. To książka z kategorii tych, którą wielu pamięta, że czytało i potrafi opowiedzieć fabułę, ale nikt nie wie jak się ona skończyła.

Troszkę niedociągnięć, kilka nielogicznych wątków... Akcja błyskawiczna, ciekawe zwroty akacji.. Ale warto przeczytać.

Zaskakująco dobra, no i tytuł bardzo mi sie podoba ;)

Zaskakująco dobra, no i tytuł bardzo mi sie podoba ;)

• 03 Literatura Popularna
  • Kryminał/sensacja/thriller

Dodaj cytat z książki Premier musi zginąć