Dalej na wschód

978-83-7506-795-8
Syberia druga połowa XIX wieku Carska Rosja

Patronaty LC

Mogą Ciebie zainteresować

Książka jest dość atrakcyjna pod względem wartkości akcji. Zawiera sporo lokalizacji i nazw geograficznych, także na pewno lepiej się będzie czytać i dodatkowo z czymś kojarzyć jeśli zna geografię Azji. Bohaterowie tej książki są niezniszczalni, ale widać nie o to autorowi chodziło, także zdecydowanie nie należy oczekiwać zaskoczenia i zmian w fabule.

Przeczytane. W zasadzie nie podobna to żadnej z książek, które znam. Napięcia może nie buduje, ale posiada walory poznawcze (historyczne i geograficzne). Jeżeli nie oczekuje się nieoczekiwanych zwrotów akcji, warto spróbować przebrnąć przez te 650 stron.

Tak jak napisała Agabla - wszystko się wszystkim udaje, przez co książka nie posiada żadnego napięcia. Wpierw myślałem, że to tylko początkowa dobra passa, a dopiero później zaczną się jakieś komplikacje, które nadadzą powieści kolorytu. Nie doczekałem się niestety i po kolejnym rozbiciu 'morderczej' szajki grasujących rabusiów w stylu zabrania dziecku lizaka, poddałem się.

Nie dałam rady przeczytać do końca.

Jeśli autor ma 16 lat i zainteresowania historyczne, to ładna pierwsza próba, za parę lat napiszesz dobrą książkę.

Jeżeli autor jest dorosłym mężczyzną, to niestety, ale wypocił naiwną słabiznę.

Główny bohater jest dobry i szlachetny, inteligentny i przystojny, wyszkolony we wszystkim, co można było umieć w tamtych czasach. Wszyscy naturalnie uznają jego wyższość i z radością pracują dla niego i mu pomagają. Każde przedsięwzięcie mu się udaje, jego majątek rośnie w postępie geometrycznym. Po dwustu stronach wymiękłam.

Nie dałam rady przeczytać do końca.

Jeżeli autor jest dorosłym mężczyzną, to niestety, ale wypocił naiwną słabiznę.

Napisana z rozmachem powieść przygodowo-historyczna, którą z czystym sumieniem można nazwać utworem ku pokrzepieniu serc.
Bohaterowie to nie tylko nieskazitelni patrioci i ludzie honoru, ale także zdolni kupcy, sprytni, odważni pogromcy bandytów i skorumpowanych rosyjskich urzędników oraz obrońcy skrzywdzonych i poniżonych... Wszystko im się udaje, każdy pomysł obracają w złoto i nawet ich sercowe problemy w końcu wieńczy happy end.

Można zadać pytanie: czy takie kryształowe postacie i przewidywalne, bo zawsze kończące się ich zwycięstwem przygody nie nudzą czytelnika? Otóż nie! Bohaterów czytelnik darzy niesłabnącą sympatią i cieszy się wraz z nimi z każdego odniesionego zwycięstwa. I na tym właśnie polega wartość tej książki, która łączy w sobie elementy powieści przygodowej, a nawet awanturniczej oraz historycznej. Są tu też wątki romansowe oraz poznawcze, gdyż fabuła okraszona jest informacjami na temat historii miast, rzek i osiedli odwiedzanych przez bohaterów.
Interesująco i pięknie pokazana jest syberyjska przyroda, która raz jest wrogiem, raz sprzymierzeńcem człowieka.

Dobrze jest czasem przeczytać taką właśnie opowieść o prawych bohaterach, nawet jeśli fabuła momentami wydaje się nieprawdopodobna i naiwna. Naprawdę wciąga i poprawia humor.

Nie bede sie rozpisywac, mozna znalezc dobre recenzje ponizej. Powiem tylko tyle - to nie jest ksiazka o handlu. To ksiazka o przygodzie zycia, przyjazni, milosci. Bardzo ja polubilam.

Nie polecam

Nie polecam

Książka bardzo zaskoczyła mnie. Owszem gruba. Ale takie lubię. Trochę przypomniała mi dzieciństwo i powieści Aleksandra Dumasa. Jeśli dziś mówi się o kryzysie męskości, to ta książka przywraca dawny mit silnych, zaradnych mężczyzn. I jak to mit jest trochę baśniowa, idylliczna. Ale nie jest to dla mnie zarzut. Oto grupa silnych facetów rusza na Sybir, a potem dalej do Indii, Anglii i Francji. Całość tekstu to nieustająca podróż i przygody przeżywane przez bohaterów. A wszystko w XIX wieku w syberyjskiej, i nie tylko, scenografii. Pachnie mi tu powrotem do dzieciństwa, tęsknotą do czasów, w których królowali odważni bohaterowie. Ale na Syberii poradzą sobie tylko odważni. Syberyjscy kowboje? Syberyjski western? Tak. I jeśli przyjmie się taka konwencje, to okaże się, że jest to bardzo dobra książka. Nie czytać dosłownie. Czytać pomiędzy wierszami. Czy raczej- pomiędzy słowami. Polecam.

Super książka, warta przeczytania, polecam!

Arkadiusz

Super książka, warta przeczytania, polecam!

Arkadiusz

Janusz Uberna Dalej na wschód Zobacz więcej