Strachy i Lachy. Przemiany polskiej pamięci 1982-2012

Okładka książki Strachy i Lachy. Przemiany polskiej pamięci 1982-2012 Andrzej Nowak (historyk)
Okładka książki Strachy i Lachy. Przemiany polskiej pamięci 1982-2012
2012-10-01
978-83-7553-141-1
Polska historia satyra
Inne

Realizm Autora w spojrzeniu na Rosję, jego wnikliwe analizy w tej kwestii, a wręcz - bez cienia przesady - pewien profetyzm obecny w wielu miejscach tej swoistej antologii wcześniejszych tekstów prof. Nowaka jest szczególnie aktualny w obecnym czasie, gdy Rosja zbrojnie napadła i systematycznie wyniszcza naród ukraiński. Takie książki jak "Strachy i lachy" są ponadczasowe i udowadniają, że historia jest prawdziwie nauczycielką życia. Jednym zdaniem: pozycja bardzo na czasie, oj, bardzo...

Nie zdążyłem doczytać do końca z przyczyn niezależnych ode mnie.

Nie zdążyłem doczytać do końca z przyczyn niezależnych ode mnie.

Wcześniej z twórczością tego historyka byłem zapoznany przez publicystykę takich tygodników jak "Uważam rze" czy "Do rzeczy". Wiedziałem więc czego się spodziewać. Wcześniej też czytałem w Internecie kilka recenzji tej książki - generalnie same dobre opinie. Stało się tak, że "Strachy i Lachy" dzięki mojemu szwagrowi wpadły mi w ręce więc przeczytane i od razu napiszę, że książkę bardzo mocno polecam.
Kilka refleksji po niej.
Przede wszystkim to, że dość mocno przygnębia (nie tylko ta pozycja). Człowiek dobitnie sobie uświadamia kto rządzi tą biedną Polską od roku 1989. Wydaje się, że Polacy tylko z nazwy (to są moje wrażenia, nie autora). Książka ta to także przykład tego, że historia lubi się powtarzać. Wystarczy przeczytać o twórczości hrabiego Z. Krasińskiego czy mocno zapomnianego dziś Henryka Kamieńskiego (o którym się dowiedziałem właśnie przez prof. A. Nowaka),która to twórczość przedstawiona jest w "Strachach i Lachach". Historyk ten bardzo ciekawie przedstawia owe postacie oraz wiek XIX będący czasem kiedy żyli i tworzyli.
Smutne jest to, że odnoszę wrażenie, że po ową książkę sięgną ci tylko, których już przekonywać nie trzeba, że współczesną Polską rządzą delikatnie rzecz ujmując cynicy. Jeżeli jednak ktoś czuje, że jest oszukiwany i chciałby mieć dobitne, merytoryczne treści potwierdzające jego przeczucia no to koniecznie ta książka jest dla niego!
Przyznam, że czytając "Strachy i Lachy" nie tyle byłem przerażony, ale właśnie przygnębiony tym, że autor pisze o tym o czym już mniej więcej wiem - o tym, że jak tak dalej pójdzie to czeka nas kolejny rozbiór.
Poza tym czytelnik znający książkę "Od białego do czerwonego caratu" J. Kucharzewskiego czytając tą lekturę będzie miał wrażenie, że już gdzieś coś podobnego czytał. To nie zarzut, to tylko tyle, że "historia się powtarza".
"Strachy i Lachy" to nie jest książka stricte historyczna. Jak już wspomniałem duża jej część poświęcona jest dwóm wybitnym autorom (konkretnie ich stosunku do Rosji w wieku XIX oraz przypuszczeniach co może dalej z tego wyniknąć dla Polski i świata). Dalsze części to m. in. o polityce jagiellońskiej czym owa było oraz odniesienie się do tego dziś. Kilka nawiązań do sprawy smoleńskiej. Nie będę tu opisywał co konkretnie, ale na pewno warto zapoznać się z tym co prof. Nowak tu o tym napisał.
Może nie czyta się tego jakoś tak super "lekko" (czasem jakieś zdania musiałem czytać po kilka razy by zrozumieć),ale jedno jest pewne. To bardzo wartościowa książka i jeżeli komuś nie jest obojętna Polska to jest to pozycja obowiązkowa, szczególnie dla tych, którzy czują, że media tzw. głównego nurtu oraz główne portale internetowe "ściemniają" i ktoś szuka merytorycznej alternatywy no to ją w "Strachach i Lachach" znajdzie.

To intelektualna opowieść o nas Polakach, o mutacji polskiej pamięci, o próbach i metodach ciągłego zabijania polskości (jak również Polaków) oraz obawach ze strony wschodniego sąsiada.
To nie jest łatwa lektura, która dzięki trafnie dobranym źródłom otwiera oczy niedowiarkom: patrzcie to nasze… ale zapomniane. Zadziwiająco jak dużo ważnych faktów pozostaje poza naszą (powszechną) świadomością. Autor przywołuje je i zadaje trudne pytania o ojczyznę, o patriotyzm, o tradycje, o rodzinę, o przyszłość Polski. Jednak nie zostawia czytelnika samego sobie. Wiele rzeczy wyjaśnia, przypomina, upomina i z wyczuciem doprowadza czytelnika do dokonania wyboru.
Książka pomaga ogarnąć obecną rzeczywistość społeczną i polityczną. Nie mydli oczu, a je otwiera. Napawa obawą, ale też niesie nadzieję. Wiedza w niej zawarta powinna być obowiązkowa, tym bardziej, że polityczne metody zastraszania naszego narodu od dwóch stuleci się nie zmieniły.

To co teraz wyprawia się z naszym patriotyzmem, upadla, odzierając nas z dumy, tradycji, z dziedzictwa i z prawdy historycznej. W naszych rękach, przy urnach wyborczych, leży nasze dobro wywalczone krwią naszych przodków. Możemy z obecną ekipą rządzących zakopywać naszą niepodległość, albo zadbać o jej utrzymanie (odzyskanie).

Książkę polecam każdemu, komu na sercu leży los Polski, kto interesuje się historią i polityką.

Dla myślących

Dla myślących

• Polska
  • Posiadam - w kolejce do przeczytania
  • Publicystyka, pisma polityczne
  • Do kupienia
  • Historia, polityka, fakty

Andrzej Nowak (historyk) Strachy i Lachy. Przemiany polskiej pamięci 1982-2012 Zobacz więcej