Their Eyes Were Watching God

Harper Perennial Modern Classic
2006-05-30
2006-05-30
9780061120060
Their eyes were watching God zora neale hurston
Inne

Interesująca pozycja. Opowiada o czarnoskórej kobiecie wychowanej przez białą babkę, która oddaje ją za mąż za jakiegoś gacha, który sporo za nią płaci. Janie znosi mnóstwo seksistowskich komentarzy padających z jego ust. Na szczęście w pewnym momencie typa się pozbywamy, i od tej chwili książka robi się ciekawsza. Janie przejmuje po nim sklep, poznaje mężczyznę, który faktycznie ją kocha.

Choć książka była ładnie napisana i poruszała ważne wątki, nie wzbudziła we mnie zbyt wielu emocji. Nie przywiązałam się do bohaterów aż do końca historii. Końcówka mnie trochę poruszyła, ale nie aż tak, jak by mogła. Jednakże może to być kwestia tego, że słuchałam audiobooka i czasami moja uwaga ulatywała. Niemniej jednak 8/10 gwiazdek za obiektywną jakość książki - dobry styl pisania, interesującą historię i perspektywę, którą rzadko spotykamy w mainstreamowej literaturze. Warto byłoby przetłumaczyć ją na język polski, zwłaszcza że w 2005 roku ukazała się adaptacja filmowa, a książka jest uważana za jeden z amerykańskich klasyków.

Słuchanie audiobooka w oryginale było nie lada wyzwaniem, ale cieszę się, że poznałam język afroamerykańskiego południa tuż po wyzwoleniu niewolników.
(Swoją drogą ciekawi mnie, jak te wszystkie niuanse udałoby się przetłumaczyć na polski.)
Wierzę, że w chwili pierwszego wydania ta historia i jej bohaterka były rewolucyjne, dlatego chylę czoła.

Mam pewien problem z tą książką, bo każda z licznych przedmów, w którą zaopatrzone zostało czytane przeze mnie wydanie przekonywała, że „Their Eyes Were Watching God” to wybitne dzieło klasyki kobiecej literatury afroamerykańskiej. I ja bardzo dużo oczekiwałam od tej pozycji, jednak dla mnie była to po prostu powieść obyczajowa z kilkoma bardziej wzniosłymi momentami.

Sama Janie również nie zrobiła na mnie wrażenia szczególnie silnej postaci – ot, zwykła dziewczyna, później kobieta, która podejmuje lepsze i gorsze decyzje w życiu. I to jest w porządku, ale wszystkie te wstępy i opisy fabuły utwierdzały mnie w przeświadczeniu, że Janie będzie jakąś wyjątkowo heroiczną postacią… A na początku powieści przeszło mi nawet przez myśl, że Janie podobna jest do Laury Diaz Carlosa Fuentesa, co wcale nie było pozytywnym wrażeniem.

To jest dobra książka, ale ja nie zauważyłam w niej nic wybitnego. Jeśli chodzi o kobiecą literaturę afroamerykańską, to moją faworytką pozostaje niezrównana Toni Morrison.

“An envious heart makes a treacherous ear.”

Sama...

na african american lit