Jeśli tylko zechcę; Pawie oczko

Elżbieta Safarzyńska Wydawnictwo: Printex literatura obyczajowa, romans
Printex
2012-01-01
2012-01-01

Totalnie mnie nie zaciekawiła. Pomimo, iż zdania są krótkie, bardzo topornie się czyta i z automatu się wyłączałem nie wiedząc właściwie o co tu biega. A najbardziej zachęcająca jest tu okładka. Bez zarzutu, zaś reszta - szkoda gadać.

Są to dwa krótkie opowiadania Elżbiety Safarzyńskiej o życiu nastolatków. W obu historiach młodzież poszukuje swojego miejsca wśród grupy rowieśniczej, przetrawia bolesne rozczarowania, dyskryminację a także dąrzy do zdobycia serca szkolnych piękności.
W "Jeśli tylko zechcę" Blanka to inteligentna, barwna i kontaktową dziewczyna. Większość uczniów uważa ją za wzór do naśladowania. Jednak dziewczyna nie czuje się szczęśliwa. Rodzice przez jej osobę chcą realizować swoje marzenia. Natomiast Szymon to zakompleksiony, wyśmiewany przez rówieśników sierota. Jest samotny, nie poszukuję przyjaciół, chodzi własnymi drogami. W przeszłości ich drogi przecięły się podczas tragicznego w skutkach wydarzenia. Przez wypadek drogowy z przeszłości nie mają ze sobą kontaktu. Co ich połączy? Nieudana impreza, myśli samobójcze, niebezpieczeństwo na drodze, miłość, śmierć?
W "Pawim oczku" przyjaźń dwóch nastolatek wystawiona jest na próbę. Obie zakochały się w tym samym chłopaku. Na dodatek, ich koleżanka Magda, wprowadza dodatkowe zamieszanie. Czy przyjaźń dwóch osób przetrwa trudne chwile?
Safarzyńska porusza kilka ważnych tematów dotyczących nastolatków. Dyskryminacji wśród rówieśników ze względu na wygląd, stan majątkowy, pochodzenie czy charakter. Niektórzy poddają się naciskom grupy przyjmując jej zasady, inni się izolują i unikają kontaktu a tylko nieliczni potrafią się przeciwstawić. Drugim ważnym problemem to zauroczenia i przejawy miłości. Każdy nastolatek w pragnie akceptacji i miłości. Nie zawsze to uczucie jest obustronne. Jak poznać się na prawdziwych zamiarach kolegów czy koleżanek? Czy zawód miłosny może doprowadzić do tragedii?

Pierwsze opowiadanie dużo lepsze od drugiego, jednak oba się przyjemnie czyta. :)

Zdecydowanie nie w moim stylu. Dla mnie ta książka jest kompletną katastrofą. :(

Elżbieta Safarzyńska napisała dwie ciekawe historie dla młodzieży. "Jeśli tylko zechcę" i "Pawie oczko" zebrano w jedną książkę. Należy ona do serii "Sprawy nastolatków".

Bohaterami są Blanka i Szymon. Na pierwszy rzut oka życie dziewczyny może wydawać się bajką: jest popularna i lubiana, ma chłopaka, uczy się bardzo dobrze, rodzice są zamożni, uczęszcza na mnóstwo dodatkowych zajęć pogłębiających jej zainteresowania pozaszkolne. Jednak z czasem odkrywamy, iż jej życie nie jest usłane różami. Pewne wydarzenie z przeszłości wpłynęło na ukształtowanie się jej stosunków rodzinnych. W jej domu brakuje bliskości i okazywania sobie uczuć. Matka ciągle naciska córkę, aby ta uczyła się lepiej, aby miała więcej zajęć po szkole – niespełnione ambicje chce przelać na swoje dziecko. Lekcje baletu, dodatkowe zajęcia i domowa codzienność sprawiają, że dziewczyna czuje się nieszczęśliwa, przemęczona i stłamszona. Dzień w dzień odczuwa powiększającą się samotność i związany ze wszystkim strach. Te uczucia ją paraliżują – zaczyna myśleć o samobójstwie.

Szymon jest nieakceptowany i zastraszany przez swoich rówieśników.
Czy coś jest w stanie połączyć tych dwoje ludzi?
Przekonajcie się sami.

Nie jest to kolejna trywialna opowieść o nastolatkach – jest ona w stanie uzmysłowić nam, że problemy młodych ludzi naprawdę nie są bez znaczenia. Tego typu książki są ważne i potrzebne. Dzięki nim młodzież może utożsamić się z bohaterami, a także będzie potrafiła odnaleźć się w trudnych emocjonalnie sytuacjach i je bardziej zrozumieć.

Druga opowieść nosi tytuł "Pawie oczko". Jej tematami są m.in.: rodzina, przyjaźń, miłość, zagubienie, prawda.
Szesnastolatka dowiaduje się, że niedługo będzie musiała się przeprowadzić. Jej świat staje do góry nogami, kiedy dodatkowo traci przyjaciółki.
Jak reagować i radzić sobie ze zmianami?
Jak znaleźć w sobie odwagę, by się przełamać i mówić prawdę?
Czy w ogóle warto być szczerym?
Czy prawdziwa przyjaźń jest w stanie przetrwać wszystkie przeciwności losu?
"Pawie oczko" pomoże nam odpowiedzieć na te i wiele innych pytań.

Serdecznie polecam tę książkę młodzieży i dorosłym.

"A przecież ja chciałam tylko być sobą. Sobą, a nie marionetką szarpaną przez tysiąc sznureczków... Chciałam być sobą, czyli trochę zwariowaną, radosną dziewczyną, która co prawda zawsze pchała się w kłopoty, ale była też na tyle inteligentna, żeby wiedzieć, co w życiu jest najważniejsze. A przynajmniej, wydawało mi się, że wiem..."

Blanka jest inteligentną, wesołą dziewczyną, perfekcyjną w każdym calu. A przynajmniej tak się wydaje jej znajomym i rodzinie... Wszyscy uważają, że Blanka nie ma problemów i jest na prawdę szczęśliwa. No bo jakie mogą mieć problemy takie osoby jak ona? Jakie ciuchy włożyć na najbliższą imprezę? A jednak pod tą maską którą dziewczyna nosi na co dzień, kryje się zupełnie inna postać...

"Ale ja wiem... Po prostu wiem... Wiem, że całe to gówno kiedyś w końcu się skończy... Przecież pech nie może prześladować mnie w nieskończoność... Zastanawiałem się kiedyś, dlaczego ona z nimi trzyma? Przecież jest inna. I nie chodzi o to, że się w niej bujam i postrzegam ją jako ideał... Nie. Ona po prostu jest inna. Nie pasuje do tej zgrai debili."

Natomiast Szymon to zakompleksiony, nieakceptowany i zastraszany sierota, zakochany w Blance po uszy. Co połączy tą dwójkę, zupełnie różniących się od siebie nastolatków?

To raczej krótkie opowiadanie, mimo niewielkiej objętości na prawdę chwyta za serce! Nie jest takie jak inne. to nie wygładzona historia miłosna, kończąca się "I żyli długo i szczęśliwie". To smutna, ale dająca nadzieję historia o tym jak trudno być sobą i jak nie wiele możemy wiedzieć o najlepszej przyjaciółce, własnym chłopaku czy nawet najbliższej rodzinie.

Lektura zachwyca prostotą i swojego rodzaju pięknem. Jest przyjemną, łatwą, a jednocześnie zmuszającą do myślenia powieścią, którą polecam każdemu.

Poza "Jeśli tylko zechcę" w książce jest jeszcze jedno, krótsze opowiadanie. Jest to historia o przyjaźni i miłości pewnej 16-letniej dziewczyny. Ta historia nie urzekła mnie tak jak pierwsza powieść, ale niewątpliwie również jest ciekawa i pouczająca.

Blanka jest inteligentną, wesołą...

Książka ,,Jeśli tylko zechce" jest b. dobra..
Długo rozwija się akcja , więc początek dla mnie nie tak dobry..
Ale końcówka jest piękna..
Polecam!
,,Pawie Oczko" jest typem książki o młodej dziewczynie która ma problemy , fałszywą przyjaciółkę ...Końcówka jest dobraa..
Lecz historia o pawim oczku jest wspaniała , że ono daję pecha w miłości.

Książka ,,Jeśli tylko zechce" jest b. dobra..
Długo rozwija się akcja , więc początek dla mnie nie tak dobry..
Ale końcówka jest piękna..
Polecam!
Lecz historia o pawim oczku jest wspaniała , że ono daję pecha w miłości.

Czytałam lepsze, ale nie najgorsza ;)

Czytałam lepsze, ale nie najgorsza ;)

Trudno się wciągnąć w fabułę. Kompletnie mnie nie porwała, zwłaszcza pierwsza część.

• 2016
  • Biblioteka