Bangsi

Okładka książki Bangsi Marcin Dopieralski, Hubert Klimko-Dobrzaniecki
Okładka książki Bangsi
Marcin DopieralskiHubert Klimko-Dobrzaniecki Wydawnictwo: Format literatura dziecięca
literatura dziecięca
Format
2012-01-01
2012-01-01
powieść dziecięca polska

Okładka książki Bangsi Marcin Dopieralski, Hubert Klimko-Dobrzaniecki
Bangsi Marcin Dopieralski,...
Okładka książki Królik po islandzku Grzegorz Kasdepke, Hubert Klimko-Dobrzaniecki
Królik po isla... Grzegorz Kasdepke, ...

Okładka książki Jestem miasto. Warszawa Marianna Oklejak, Aleksandra Szkoda
Jestem miasto.... Marianna Oklejak, A...
Okładka książki Maska lwa Paloma Valdivia, Margarita del Mazo
Maska lwa Paloma Valdivia, Ma...
Okładka książki Niebieska niedźwiedzica Joanna Maria Chmielewska, Jona Jung
Niebieska nied... Joanna Maria Chmiel...
Okładka książki Gdzie jest wydra? czyli śledztwo w Wilanowie Aleksandra Mizielińska, Daniel Mizieliński, Dorota Sidor
Gdzie jest wyd... Aleksandra Mizieliń...

Autor przedstawia historię niedźwiadka, który mieszkał na Grenlandii, która była dla niego ogromną, lodowatą wyspą. Bangsi miał kochającą mamę, która towarzyszyła mu każdego dnia i odpowiadała na jego pytania wyjaśniając na przykład, czym jest bezkres. Mama uczyła go także zdobywać pożywienie. Pewnego dnia znaleźli mnóstwo ryb leżących jedna na drugiej. Mama powiedziała, że to zasadzka, którą zrobili myśliwi, aby upolować niedźwiadki dla ich futer. Wkrótce zwierzęta zobaczyły włócznię, która wbiła się w kopiec ryb, a dwaj Eskimosi biegli w ich stronę. Mama powiedziała niedźwiadkowi, aby uciekał przed siebie jak najszybciej. Bangsi był przerażony, ale posłuchał jej. Biegł, aż zrobiło się ciemno i został zupełnie sam. Wtedy zrozumiał, że jest samotny jak bezkres. Bangsi bardzo tęsknił za mamą. Wokół niego znajdował się tylko ocean i słońce. Kogo spotkał na swojej drodze i czy udało mu się odnaleźć mamę? 🐻 Więcej na blogu: https://ksiazkizabawy.blogspot.com/2024/01/bangsi-mis-do-kochania.html

Zimowe opowieści dzięki którym robi się cieplej na sercu.

Dzisiaj opowieść o dzielnym małym niedźwiadku Bangsi, który zgubił mamę, gdy przez przypadek oddalił się na wędrującej krze. Biedak sam musi dać sobie radę w trudnych warunkach Grenlandii. Trafia do wioski Grimura, gdzie uczy się zaufania i wspierania innych. A spotkani na jego drodze ludzie wcale nie chcą jego futra czy sadełka...Czy to możliwe? Mama przecież ostrzegała, że kłusownicy czyhają tylko na chwilę ich nieuwagi!

Czy maluchowi uda się odnaleźć mamę? Czy odkryje w ludziach dobro? Jak z małego smyka przeobrazi się w tego, który jest pełny odwagi i stawiający czoła wyzwaniom?

Historia pozornie owiana smutkiem okazuje się opowieścią pełną miłości i ciepła. Piękne ilustracje dopełniają całość tworząc wyjątkowy przekaz. Dla bardziej wrażliwych może okazać się z początku drastyczna, ale zapewniam, że na końcu wzruszy. Historia krótka i pozostawiająca odrobinę niedosytu.

Zimowe opowieści dzięki którym robi się cieplej na sercu.

Szukacie książki do poczytania w te jesienne długie wieczory? Oto lektura nieco baśniowa, wprowadzająca atmosferę miłości i bliskości ale też zawierająca bardzo wzruszający moment.

Poznajcie Bangsiego - misia, który wraz ze swoją mamą zamieszkuje Grenlandię. To uroczy bohater, bardzo mądry i dociekliwy. A jego mama to cierpliwa nauczycielka, odpowiadającą ze spokojem na wszystkie jego pytania.

Pewnego dnia miś pomaga mamie znaleźć pożywienie. Trafiają na stertę wyłowionych ryb i miś ochoczo zabiera się za jedzenie, jednak mama wie, że to zasadzka przygotowana przez ludzi. Każe misiowi uciekać a sama zostaje by przegonić kłusowników.
To jest moment wielkiego rozstania.

Miś odpływa na krze niesionej przez wodę i trafia do wioski Grimura, specyficznego wikinga. Tam, wbrew temu co mama mówiła o ludziach, otrzymuje pomoc, przyjaźń i dom. Odwdzięcza się im przeganiając złego trolla. Jednak wciąż brakuje mu mamy. Czy ich drogi jeszcze się zejdą?

To urocza opowieść z rodzicielską miłością w tle. Spokojna...do momentu rozstania. To bardzo smutna chwila i trudny moment dla małego, wrażliwego czytelnika. Być może będzie wymagał przepracowania, chwili zatrzymania i rozmowy.

Sama akcja książki mnie nieco zaskoczyła. Po spokojnym wstępie mamy krótkie rozwinięcie i szybkie zakończenie. Pozostał pewien niedosyt.

Jednak mimo tego to ciekawa lektura, urozmaicona przeuroczy mi ilustracjami, które potwierdzają, że Bangsi to miś do kochania.

Głównym bohaterem opowiadania jest mały miś Bangsi, który pod czujnym okiem matki uczy się życia. Jest nieporadny, zagubiony, zupełnie nieprzystosowany do środowiska w którym przyszło mu przetrwać.
Czytelnik z uśmiechem przygląda się jak mały misiek uczy się polować i wpada w przerębel, a mama z cierpliwością i troską przekazuje mu wiedzę.
Losy Bangsiego nie układają się pomyślnie, po niespodziewanej rozłące z mamą miś zostaje sam, dryfując na krze. Poznaje co to samotność i tęsknota, lęk i niezrozumienie.

Nieoczekiwanie na jego drodze pojawiają się dobrzy ludzie, którzy przygarniają zwierzaka do swojej wioski dając mu miłość i poczucie bezpieczeństwa. Misio poznaje tradycje, kulturę i zwyczaje mieszkańców, jest ciekawy świata ludzi, a zarazem pełen wdzięczności za uratowanie życia.

Czytelnik obserwuję przemianę głównego bohatera, który z nieporadnego szkraba zmienia się w odważnego misia. W samym opowiadaniu jest tak wiele mądrych i ciekawych wątków, że nie sposób zmieścić ich wszystkich w kilku zdaniach.
Mówiąc o książce dla dzieci trzeba koniecznie wspomnieć o ilustracjach. Magda Kozieł - Nowak wzbogaciła opowieść przepięknymi obrazami. Tworzą emocje, atmosferę, są urozmaiceniem tekstu i zachęcają do czytania.

Podsumowując; samo opowiadanie jest spójne, dopracowane, plusem jest wielowątkowość, pokazywanie przez autora wielu emocji i uczuć. Pisarz wie co ma do powiedzenia młodemu czytelnikowi, książka jest napisana z humorem, posiada morał.
Zachęcamy do czytania!

Losy Bangsiego nie układają się...

więcej Pokaż mimo tovideo - opinia

Nierówny tekst. Lecz miejscami bardzo sympatyczny. Miejscami filozoficzny - miejscami infantylny. Niesamowite są jednak rysunki. Piękne. Oryginalne. Zaskakujące. Dla nich - warto.

szału nie ma

szału nie ma

Klasyczna, sympatyczna historia. Jednak chciałoby się trochę więcej, chyba z powodu zbyt dużych oczekiwań...

• Dla dzieci
  • Literatura dziecięca i młodzieżowa