Modlitwa za konających

Prima
1993-01-01
1993-01-01
Radosław Kot

Bardzo przeciętna. Strasznie ją przemęczyłem. Zakończenie bez większych emocji.

Bardzo przeciętna. Strasznie ją przemęczyłem. Zakończenie bez większych emocji.

Deszczowa atmosfera, a w niej bohater, który toczy wewnętrzną walkę z ciemną stroną swojej duszy. Mimo instynktu mordercy, próbuje walczyć w obronie niewinnych osób.

Bardzo dobry kryminał, charakterne postaci i ciekawy pomysł na rozegranie akcji. Posiada cechy charakterystyczne dla Higginsa, irlandzki bojownik, krematorium, walka z niesprawiedliwością.

Warto również obejrzeć film na podstawie tej książki.

Warto również...

Książka z dzieciństwa. Higgins był moim ulubionym autorem

Książka z dzieciństwa. Higgins był moim ulubionym autorem

Ciekawa książka, której główną postacią jest były członek IRA, który musi się zmagać z trudną teraźniejszością, dodatkowo wewnętrznie targany straszną przeszłością. Książka mimo pewnych nut sensacji,jest bardziej rozważaniem o życiu i śmierci. Głównie bohaterowie zarówno ci dobrzy i ci źli są nią naznaczeni i cały czas mają z nią styczność. Jest ona wątkiem spajającym wszystko.
Bardzo ciekawe i zasiewające pewien znak zapytania jest zakończenie.

Tak jak nie czytam zbytnio książek sensacyjnych, tak Martin Fallon po prostu skradł moje serce. Nie jest to książka przepełniona akcją i z lejącą się wszędzie krwią, ale spokojniejsza i do przemyślenia. Jest po prostu dobra.
Mimo, że kilka książek Higginsa ma bardzo podobny schemat (były członek IRA jest punktem koniecznym),to drugiej takiej książki, do której wracam myślami dość często, nie znalazłam.

Przypowieść o zagubionej owcy
Do Jezusa przychodzili wszyscy nieuczciwi poborcy podatkowi oraz inni ludzie znani z grzesznego życia i uważnie słuchali Go. Oburzeni faryzeusze i nauczyciele religijni mówili:
—Dlaczego on się zadaje z takimi ludźmi?!
Jezus odpowiedział im przypowieścią:
—Kto z was, mając sto owiec, nie zostawi dziewięćdziesięciu dziewięciu i nie szuka jednej, zaginionej na pustkowiu, tak długo, aż ją znajdzie? A znalazłszy, kładzie ją na swoje ramiona i z radością wraca do domu! Zaprasza wtedy przyjaciół oraz sąsiadów i mówi: „Cieszcie się razem ze mną! Znalazłem zgubioną owcę!”. Zapewniam was, że w niebie jest większa radość z jednego zagubionego grzesznika, który się opamięta i wróci do Boga, niż dziewięćdziesięciu dziewięciu prawych, którzy nie zbłądzili!

Przypowieść o zagubionej owcy
—Dlaczego on się zadaje z takimi ludźmi?!
Jezus odpowiedział im przypowieścią:

W swojej domowej bibliotece mam mnóstwo starych, jeszcze nieprzeczytanych książek – między innymi ta książka Jacka Higginsa (Harry Patterson) „Modlitwa za konających” – napisana 1973 polskiego przekładu (Radosław Kot) i wydania doczekała się dopiero od Almapress w 1990 roku po sukcesie filmu z 1987.
Książkę czyta się niesamowicie szybko, akcja zaczyna się właściwie już od pierwszych napisanych słów a kończy się na ostatnim. Jak dla mnie to dość niezwykłe – bardzo rzadko trafiam na książkę aż tak przepełnioną akcją. Do tego zakończenie – filmu nie widziałam, więc było dla mnie kompletnym zaskoczeniem.
Polecam fanom kryminałów/ sensacji/ thrillerów. Ja na pewno sięgnę po inne książki tego autora.

Link do recenzji na moim instagramie:

Książkę czyta się niesamowicie szybko, akcja zaczyna się właściwie już od...

Historia jest interesująca i bohater czarno-biały. Nie można go określić super dobrym, ale też nie można powiedzieć, że jest na wskroś zły. Mi się podobało i dzięki tej książce, teraz mam ochotę poszukać czegoś o IRA.

Z Jackiem Higginsem spotkałam się już nie raz. Jednak Jego książki nie do końca do mnie trafiały. Ale ta pozycja to bardzo miła niespodzianka. Czytając ją, nasuwało mi się pytanie czy aby napewno ta książka jest Higginsa? Bardzo dobrze wykreowane postaci, świetna fabuła, która trzyma w napięciu od samego początku do samego końca, wszystko dopięte na ostatni guzik. A zakończenie wzruszające. Jak dla mnie, najlepsza książka tego autora, którą udało mi się przeczytać.

Martin Fallon – były członek IRA, na którego wydano wyrok – stara się dostać na statek płynący do Australii. Jednak jego legendarne umiejętności okazują się przydatne dla Jacka Meehana, zwanego „Angielskim Alem Capone”. Fallon zmuszony jest zabić ponownie, aby uciec od swej bolesnej przesz

• Kryminał
  • Anglia
  • Mam
  • Sensacja
  • Thriller/sensacja/kryminał

Dodaj cytat z książki Modlitwa za konających