Kawa. Sekrety baristy

Okładka książki Kawa. Sekrety baristy Samantha Carroll, Mitch Faulkner, Michelle Keogh, Tamara Milstein
Okładka książki Kawa. Sekrety baristy
Samantha CarrollMitch Faulkner Wydawnictwo: Wydawnictwo RM kulinaria, przepisy kulinarne
kulinaria, przepisy kulinarne
Barista Coffee – Collectors Edition
Wydawnictwo RM
2012-01-01
2012-01-01
Agnieszka Chodkowska-Gyurics
kawa parzenie kawy przepisy

Nie pijam kawy, nie raczę się sproszkowaną korą dębu, nie sięgam po wywar z kozich bobków i nie przepadam za piaskiem wymieszanym z wodą. Książka Kawa. Sekrety baristy nie jest więc dla mnie, choć znam takich, którzy by się z niej ucieszyli. Zawiera bowiem podstawowe informacje, który każdy pracownik kawiarni powinien posiadać. Zostały one podane w efektownej i przystępnej formie.

To jedna z tych książek, które bazują na zdjęciach. Jest ich dużo, bardzo dużo. Na wielu stronach górują nad tekstem, który stanowi tylko dodatek do pięknej ilustracji i w sumie niewiele do tematu wnosi. Nie oznacza to jednak, że w Kawa. Sekrety baristy w ogóle nie ma treści. Jest. Wszystko zaczyna się od krótkiej historii kawy i legendy o etiopskim pasterzu, który zaciekawił się czerwonymi owocami pożeranymi przez kozy. Zaniósł je do szamana, ten je wrzucił do ognia, ktoś inny z ognia wyciągnął, utłukł i zaparzył (no i siup w ten głupi dziób, jak to się mawia w naszym kraju).

Na kolejnych stronach autorzy rozprawiają się z podziałem na arabikę i robustę, opisują proces palenia kawy i wspominają o najpopularniejszych producentach, a także certyfikatach (Fair Trade, Rainforest Alliance). Dodają parę stron o mieleniu ziaren i o ekspresach do kawy. Ponad połowę książki stanowią jednak przepisy na dania wykorzystujące kawę (bądź, nie wiedzieć czemu, kakao) oraz sposoby malowania na kawie tych wszystkich kwiatków, uśmieszków, motylków (tzw. latte art). Są nawet propozycje kawowych drinków.

Książka Kawa. Sekrety baristy to fajny gadżet dla miłośników kawy, zwłaszcza tych, którzy pijają ją z mlekiem i mają zapędy artystyczne. Na pewno przyda się też początkującym barmanom. Jakość wydania sprawia, że tom idealnie nadaje się na prezent. Twarda okładka, papier kredowy, estetyczne, kolorowe zdjęcia. Czego chcieć więcej?

Więcej recencji:
Zapraszam do współpracy autorów i wydawców!

Uwielbiam smak kawy, zarówno zaklętej w aromatycznym napoju, ale też wypiekach i deserach. Trudno mi wyobrazić sobie dnia bez jej zapachu i smaku, czy jakiegokolwiek spotkania bez towarzystwa filiżanki kawy. Z reguły robiąc sobie ten boski napój, naciskamy odpowiedni przycisk w ekspresie, by za chwilę delektować się niesamowitym smakiem. Tymczasem autor książki „Kawa. Sekrety baristy” podpowiada, jak z takiej podstawowej bazy zrobić jeszcze bardziej wyjątkową ambrozję smaków.

Mam tę książkę w wersji w twardej oprawie, wydaną w 2021 roku przez Wydawnictwo RM. Jej wydanie zachwyca piękną oprawę i wieloma zdjęciami. Oprawa jest miła w dotyku, wykonana z twardego materiału, a do tego wzmocniona zszywanymi brzegami. Widać, że wydawnictwo zdaje sobie sprawę, że tego rodzaju publikacje są często używane, co naraża je na uszkodzenia. To ogromny plus tego wydania, które jest czwartym z kolei.

Mitch Faulkner uczy ozdabiania kawy wzorkami metodą nalewania i rysowania. Każda z prezentowanych dekoracji została opisana krok po kroku oraz opatrzona instruktażowymi obrazkami. Spośród 25 wzorów z mleka i 16 wzorów z czekolady na pewno każdy znajdzie coś dla siebie na tyle łatwego, by opanować tę sztukę. Mistrz podkreśla, że rysowanie może zająć trochę czasu, dlatego warto zaczynać od czegoś łatwiejszego, gdyż ważne, by kawę podać gorącą.

„Ćwicz, a nagrodą stanie się latte z własnoręcznie wykonanym wzorem”

Poza nauką tworzenia różnych ornamentów, doskonałym uzupełnieniem poradnika są przepisy ujęte w pięciu rozdziałach, w których znajdziemy propozycje 18 rodzajów kaw, czekoladowych napojów, kawowych drinków wraz z ciekawostkami na ich temat, oraz kilkadziesiąt receptur na kawowe ciasteczka, ciasta i desery. Wszystkie zostały zaprezentowane na dużych, wyraźnych i kolorowych zdjęciach, dzięki czemu wyglądają bardzo apetycznie i zachęcająco. Jedynym minusem w całej publikacji są strony, które pełnią rolę wprowadzającą do każdego z rozdziałów, gdyż na nich tekst został wydrukowany czerwoną, cienką czcionką na brązowym tle, co sprawia, że tekst czyta się dosyć trudno. Pozostała partia materiału ma już tło białe, więc nie ma problemów z poznawaniem treści.

„Kawa. Sekrety baristy” to niezwykła gratka dla miłośników kawy, którzy lubią poeksperymentować w kuchni i przełamać monotonię w serwowaniu klasycznych kawowych napojów.

Cała recenzja: https://ezo-ksiazki.blogspot.com/2021/11/961-kawa.html

Tylko muszę kupić ekspres :)

Tylko muszę kupić ekspres :)

Podręcznik i dobry przyjaciel baristów! Nie mam zamiaru rozstawać się z tą książką. :)

Książka fajna... a sposób opisywania jak zrobić wzorki na kawie skłania do wypróbowania... niestety do tego trzeba mieć również wprawną rękę ;/ Bardzo źle znoszę nieudane wzorki z mleka ;)... zupełnie mi nie wychodzi.
Same kartki.. nie przesadzam ale mają zapach kawy ;)
Znajdziesz tu przepisy na wzorki z czekolady - te są już trochę łatwiejsze do wykonania przez każdego, z mleka oraz przepisy na ciasta, ciasteczka, drinki oraz oczywiście różnego rodzaju kawy i desery.
Polecam :)

Same kartki.. nie przesadzam ale mają zapach kawy ;)

1982

Inspirująca.