Sekrety ptaków. Fascynujący świat ptasich zmysłów

Okładka książki Sekrety ptaków. Fascynujący świat ptasich zmysłów Tim Birkhead
Okładka książki Sekrety ptaków. Fascynujący świat ptasich zmysłów
Tim Birkhead Wydawnictwo: Galaktyka popularnonaukowa
popularnonaukowa
Bird Sense: What It's Like to Be a Bird
Galaktyka
2012-01-01
2012-01-01
978-83-7579-230-0
ptaki ciekawostki natura

Bardzo ciekawa książka o tym czego nie widać. O zmysłach zwierząt, w tym przypadku ptaków. Coś, co wydaje się oczywiste jest szalenie trudno udowodnić. Co gorsze, przez to wielu naukowców uważa, że ptaki mogą nie czuć emocji, zapachu, smaku itd. Ta książka i kolejne badania w przyszłości przybliżają nas do prawdy. Książka napisana przez naukowca dla każdego czytelnika, to się bardzo chwali!

Całkiem przyjemna pozycja dla początkujących amatorów ptaków. Z racji tego, że pozycja jest stosunkowo krótka z pewnością nie zmorzy czytelnika. Zaletą jest przejrzystość wywodu autora, który poświęcił poszczególne rozdziały konkretnym zmysłom ptaków. Każdy z nich przedstawia najbardziej aktualny w chwili powstawania książki stan badań. Spora liczba przypisów pozwala dotrzeć do większej ilości informacji.

Warto też przeczytać Posłowie, ponieważ zwięźle podsumowuje przesłanie całej książki, wskazując na możliwe zainteresowania badawcze w przyszłości.
Minusem "Sekretów ptaków" jest ich lakoniczność, co też wynika z formy, na jaką zdecydował się Birkhead. To taki raczej teaser i wskazówka dla osób, zamierzających w przyszłości sięgać po kolejne materiały dotyczące naszych skrzydlatych kuzynów. Niemniej trochę szkoda, że tematy nie zostały nieco bardziej pogłębione. Anegdoty z życia Birkheada są ciekawe, bo dotyczą zawsze ornitologii, ale chciałoby się jeszcze więcej ciekawostek związanych z konkretnymi gatunkami i ich charakterystycznymi zachowaniami.

Na start jest to całkiem przyzwoita książeczka. Odradzałabym jednak osobom, mającym na koncie co najmniej kilka ornitologicznych pozycji, bo nie znajdą tutaj nic, czego by nie przeczytali w innych tekstach.

To jedna z niewielu pozycji, z których rzeczywiście można się czegoś dowiedzieć o ptakach. Bez zbędnych opisów niesamowitych spotkań z krogulcami, bez rozwodzenia się nad tym, jak paskudną kreaturą jest człowiek, bez dywagacji o życiu i śmierci autora. Autor szczędzi opowieści o swoich przygodach i bardzo dobrze - rynek takimi pozycjami jest zalany. Na początku książki omówione są najlepiej poznane ptasie zmysły, co sprawia, że ostatnie rozdziały pozostawiają pewien niedosyt, bo informacji jest w nich mniej. Wynika to jednak z czystego postępu naukowego, a tego się po prostu nie da przyspieszyć. Niestety książka w języku polskim jest już niemal niedostępna, za to nie ma problemu by dorwać ją w normalnej cenie w internecie, ale po angielsku. Normalnie dałabym 7/10, ale że nie ma na polskim rynku książek, które rzeczywiście traktują o ptakach w takich szczegółach (nawet "Rzecz o ptakach" nie jest tak szczegółowa) to daję 8/10. A przy okazji polecam "Ewolucję piękna" Pruna. Przełomowa i też ze stricte naukowego punktu widzenia, a przyjemnym stylu.

Jak to jest być ptakiem - czuć jak ptak, czy widzieć jak ptak (albo jakiekolwiek inne zwierzę, a nawet człowiek). Prawdopodobnie nigdy się nie dowiemy, choć naukowcy od dawna próbują to wyjaśnić. W rzeczonej książce omawiana jest problematyka ptasich zmysłów - pięciu głównych oraz zmysłu nawigacji magnetycznej. Nie jest prawdą, że tę pozycję łatwo się czyta - to pozycja stricte naukowa, z wieloma opisywanymi badaniami i eksperymentami na zwierzętach, prowadzonymi od stuleci. Jest to trochę nużące. Moim rozczarowaniem było też to, że nawigacji magnetycznej, która najbardziej mnie ciekawiła poświęcono tu najmniej uwagi i ten rozdział jest raczej powierzchowny. Być może dlatego, że ciągle o tym niezbyt wiele wiemy.

"Jak to jest by flamingiem i z odległości setek kilometrów wyczuwać mającą dopiero nadejść ulewę?" Na to pytanie nie ma odpowiedzi, autor pozostawia kwestię otwartą i zostawia pole do popisu przyszłym pokoleniom. W tym samym tonie podsumowuje 2 inne rozdziały o węchu i smaku...
W książce jest przedstawiona historia badań zarówno behawioralnych, jak i fizjologicznych na przestrzeni 3 ostatnich wieków. Autor opisuje również swoje badania i obserwacje, między innymi nad kiwi w Nowej Zelandii lub nad nurzykami na walijskiej wyspie Skomer.

Książka jest napisana z lekką dozą humoru, aczkolwiek duża zawartość historii błędnych badań i mylnych obserwacji dotyczących zmysłów nuży i sprawia, że spośród historii ciężko jest odsiać naprawdę fascynujące informacje dotyczące samych zachowań ptaków. Aczkolwiek kilka faktów z życia różnych ptaków jest bardzo fascynujących i mimo dużej dawki historii warto ją było przeczytać!

1931

Świetna przepojona humanizmem pozycja - nie tylko o ptakach, ale i o zmysłach, granicach poznania, błędnych domniemaniach i o bogactwie świata. Autor stawia tezę, że świat nie jest odkryty i błyskotliwie ją udowadnia.
Przyjemna i pożyteczna lektura, smakuje lepiej sączona, nie połykana.

Przyjemna i pożyteczna lektura, smakuje lepiej sączona, nie połykana.

Wspaniała książka, naukowe fakty opisane w taki sposób, że czyta się jak dobrą powieść. Gdyby tak pisali podręczniki szkolne, mielibyśmy samych naukowców. Powoduje głód wiedzy. Polecam każdemu, kto choć odrobinę interesuje się ornitologią.

Świetna książka, dobrze napisana i mimo, że zawiera wiele naukowych rozważań i faktów to są one przedstawione w bardzo przystępny sposób.

Obowiązkowa dla miłośników ptaków i naprawdę godna uwagi dla ludzi zainteresowanych przyrodą.

Niesamowita dawka wiedzy o ptakach

Niesamowita dawka wiedzy o ptakach

• Ptaki
  • Przyrodnicze
  • Do kupienia
  • Zwierzęta

Dodaj cytat z książki Sekrety ptaków. Fascynujący świat ptasich zmysłów