Antygona

2012-10-05
Kazimierz Morawski
WEZ
starożytność mitologia mit o Labdakidach Antygona Kreon Edyp

Kolejna nadrobiona po wielu latach lektura szkolna. Z tymże utworem dramatycznym zapoznałem się w formie słuchowiska, co było dobrą decyzją, ponieważ poprawiło odbiór. Utwór krótki, lecz dość treściwy. Sofokles odwoływał się w nim do wartości, których nie można zamknąć w jakichkolwiek ramach prawa, nie można ich ograniczać czy też zakazywać. Moralność, miłość, więzi...

Jedna z lepszych lektur. Krótka tragedia o ponadczasowych wartościach.

Jedna z moich ulubionych lektur wszechczasów. Krótka, ale treściwa. Bohaterka sama w sobie jest budująca i inspirująca, a morał ważny

Jedna z najpiękniejszych lektur! Mnóstwo w niej cudownych cytatów, a propos miłości i samej istoty człowieczeństwa

Pewne wartości są ponadczasowe. Czy jesteśmy w antycznej Grecji czy współczesnej Polsce. Rodzina ma największe notowania.

Tytułowa,, Antygona” to postać mitologiczna . Jednak jej uczucia i rozterki są nader prawdziwe. Krótka , lecz bardzo tragiczna historia siostry nie mogącej pochować własnego brata z powodu zdrady . Co można zrobić? Czy warto jest ryzykować w imię miłości do zmarłego brata? Przekonajcie się sami.

Trupa pogrzebiąc. W dwóch słowach masz wszystko.

Bardzo lubię książki związane z mitologią grecką, a "Antygona" to jedna z moich ulubionych lektur szkolnych.

Może nie oceniajmy liczbowo starożytnej literatury? Niech ją broni sam fakt, że po 2500 latach nadal może inspirować. Z zachowanych dzieł Sofoklesa "Antygona" stanowi swoisty prawzór kultury. To "gołe" minimum tragedii, ale przemyślane sensownie oraz płynące zaskakująco rześko. Jeśli coś w niej miałoby stanowić utrudnienie, to sztywne zasady dramatu antycznego, przez które...

Intrygująca oraz zaskakująca lektura szkolna. Przedstawia piękną relację rodzinną między główną bohaterką książki a jej bratem. Książka ta, porusza tematy wiary w bóstwa, opiera się na starożynej mitologii.
Trudno się od niej oderwać, łatwa w czytaniu.
Bardzo polecam☺️

29 846