Mózg Buddy. Podręcznik do osiągania szczęścia, miłości i mądrości

Okładka książki Mózg Buddy. Podręcznik do osiągania szczęścia, miłości i mądrości Rick Hanson, Richard Mendius
Rick HansonRichard Mendius Wydawnictwo: Stu­dio Astrop­sy­cho­lo­gii poradniki
poradniki
„Buddha's Brain: The Practical Neuroscience of Happiness, Love, and Wisdom”
Stu­dio Astrop­sy­cho­lo­gii
2012-01-01
2012-01-01
Ryszard Oślizło

Jak dla mnie ta książka jest przeceniona i dość uproszczona (pomimo wielu odniesień do neurologii),być może dlatego, że co nieco już czytałam w tym temacie. Nie znalazłam w niej nic ciekawego, poza spostrzeżeniami typu, że odczucie oddzielenia jest mechanizmem ewolucyjnym pozwalającym nam przetrwać. Plusem jest, że na końcu każdego rozdziału znajduje się podsumowanie. Oczywiście wszyscy zainteresowani neurologią mogą po nią sięgnąć, autorzy cytują najnowsze badania naukowe, więc z całą pewnością lektura wyjaśnia trochę działanie naszego mózgu.

Mam mieszane uczucia co do tej pozycji. Książka nie uprawia wodolejstwa, dla tych ludzi którzy są niedowiarkami i chcą przekonać się co się dzieje z mózgiem podczas przeżyć i uczuć to dobra pozycja. Dowiadujemy się ze mózg ma nieograniczone możliwości, i jest tak naprawdę ogromnym komputerem, potężnym laboratorium chemicznym a wszystkie procesy zachodzą w ułamkach sekund. Mózg tak samo reaguje nie zależnie czy coś dzieje naprawdę czy tylko sobie wyobrażamy. A wyobraźmy sobie teraz ze kroimy cytrynę na pół, kapie z niej kwaśny sok, a my go spijamy, czujemy jak go przełykamy. Większość to poczuje , jak napływa ślina do ust, trochę się krzywimy, a przecież tylko sobie to wyobrażamy i nie dzieje się to naprawdę. Książka opisuje co tam się w mózgu dzieje, na początku byłam pełna euforii, w połowie byłam już zmęczona terminami medycznymi, książka zrobiła się dosyć jednostajna. Resztę przeczytałam wybiorczo.

Dr Rick Hanson jest neurologiem, natomiast dr Richard Mendius neuropsychoogiem. Poniższa pozycja jest efektem ich wspólnej pracy.

Mózg i umysł oddziaływają na siebie wzajemnie, choć pewnie tylko kilka procent z nas zdaje sobie z tego sprawę. Gdy zmiany zajdą w jednym z wyżej wymienionych obszarów mają one wielki wpływ na ten drugi! Muszę przyznać, że pierwszy raz o tym czytałam i wcześniej nie zdawałam sobie z tego do końca sprawy…

Naszym doświadczeniom ton emocjonalny nadaje właśnie mózg. To właśnie dzięki niemu będziemy wiedzieli, co jest pozytywne, neutralne, czy negatywne. W odniesieniu do tego będziemy mogli zdecydować, z którymi rzeczami chcemy mieć styczność.

Bardziej zwracamy uwagę na sytuacje o złym wydźwięku, niż dobrym. Nie zwracamy pewnie na to większej uwagi, lecz takie są fakty…

Autorzy głównie skupili się na opisywaniu mózgu i jego pracy, co muszę przyznać strasznie mnie nużyło. Sama książka jest dość gruba, jednak nie zawiera wiele interesujących faktów. Z powodzeniem można by ominąć niektóre tematy bez większego uszczerbku dla wiedzy czytelnika…

Język moim zdaniem był zawiły, nie za bardzo zrozumiały dla czytelnika. Strasznie się męczyłam przy czytaniu tych pozycji, nie mam zamiaru już wracać do tego poradnika.

Z twórczością tych autorów zapoznałam się po raz pierwszy, jednak nie mam najmniejszego zamiaru czytać innych pozycji.

,,Mózg Buddy. Podręcznik do osiągnięcia szczęścia, miłości i mądrości” Dr Ricka Hansona i dr Richarda Mendiusa to niezbyt trafiona pozycja, moim zdaniem niewarta uwagi.

Moja ocena : 3/6

„Kiedy dokonujesz zmian w mózgu, dokonujesz zmian w życiu”

Czy wiecie, że przeciętnie człowiek umie wykorzystać jedynie od 5% do 6% możliwości swojego mózgu? Pojedyncze jednostki potrafią korzystać z niego w porywach do 12%. Mózg to organ, który nawet w tych czasach zawiera w sobie wiele zagadek i tajemnic. Znane są przypadki ludzi, którzy wykorzystując pracę tego organu potrafią czytać w myślach bądź doświadczają innych zjawisk paranormalnych. Biorąc to wszystko pod uwagę ciekawa byłam co autorzy „Mózgu Buddy” chcą nam przekazać w swojej książce.

Dr Rick Hanson to neuropsycholog oraz nauczyciel medytacji. Jest współzałożycielem Instytutu Neuronauki i Mądrości Kontemplacyjnej oraz redaktorem Biuletynu Mądry Mózg. Dr Hanson jest głównym autorem omawianej przeze mnie książki. Dr Richard Mendius natomiast to neurolog i wykładowca na Uniwersytecie Kalifornijskim i Uniwersytecie Stanforda. Obaj autorzy współpracują ze sobą od wielu lat, czego rezultatem jest właśnie książka „Mózg Buddy”.

Wyobraźcie sobie skrzyżowanie nauk psychologicznych z neurologią i kontemplacją. Taka mieszanka właśnie pozwoli odpowiedzieć nam na pytanie jak wykorzystać mózg w celu osiągania większego szczęścia, miłości i mądrości. Poradnik „Mózg Buddy” wprowadza nas w ewolucję i przyczyny cierpienia. Następnie autorzy wskazują nam jak pracować swoim mózgiem aby wchłaniać dobro, pracować asertywnością i współczuciem czy rozluźniać ego.

W książce znajdziecie mnóstwo informacji poświęconych budowie mózgu oraz procesów w nim zachodzących. Przyznam się szczerze, że dla mnie tych informacji było za dużo. Specyficzne nazewnictwo i opisy zmian jakie zachodzą w poszczególnych częściach mózgu w niektórych momentach mnie nużyły. Rozumiem, że autorzy chcieli przybliżyć czytelnikom funkcjonowanie tego organu, ale nadmiar informacji czasami przynosi odwrotny efekt niż zamierzony. Myślę, że gdyby było ich mniej, książka nie straciłaby niczego na swej wartości. Widocznie taki był zamysł i koncepcja autorów.

Podoba mi się połączenie współczesnej nauki z medytacją i jogą czyli znanymi przecież technikami kontemplacyjnymi od tysięcy lat. Ciekawym dodatkiem jest Aneks dotyczący neurochemii w żywieniu, który zawiera bardzo praktyczne porady dotyczące prawidłowej diety utrzymującej nasz mózg w lepszej kondycji. Niektóre wskazówki przedstawione przez obu doktorów są naprawdę proste do wykonania. Polecam metodę filtrowania zakłóceń, rewelacyjna porada. Cały sedno tkwi w tym, żeby nad rozwojem naszego mózgu pracować systematycznie, bowiem tylko w ten sposób osiągniemy satysfakcjonujące nas rezultaty.

„Mózg Buddy” jest wielowymiarowym poradnikiem, który wprowadza nas w nieznane dotychczas obszary nauki połączonej z wierzeniami Wschodu. Polecam go osobom, które pragną systematycznie pogłębiać i poszerzać granice umysłu i własnych słabości.

“Mózg symuluje świat – każdy z nas żyje w wirtualnej rzeczywistości, która jest na tyle zbliżona do prawdziwego świata, że nie obijamy się o meble”

„Kiedy dokonujesz zmian w mózgu, dokonujesz zmian w życiu”

Bardzo fajna książka, przedstawiająca z perspektywy nauk o mózgu, wpływ praktyk buddyjskich na jego funkcjonowanie. Napisana łatwym, zrozumiałym dla laika językiem, podaje wiele ćwiczeń i medytacji, które rozwijają mózg w kierunku szczęścia, empatii i pozytywności.

• 02. Epub?
  • Psychologia
  • Papierowa
  • Papier, chcę kupić
  • Rozwój osobisty / duchowy

Rick Hanson Mózg Buddy. Podręcznik do osiągania szczęścia, miłości i mądrości Zobacz więcej