Inteligencja: Struktura – geneza – funkcje

Okładka książki Inteligencja: Struktura – geneza – funkcje Edward Nęcka
Okładka książki Inteligencja: Struktura – geneza – funkcje
Edward Nęcka Wydawnictwo: nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Wydawnictwo:
Data wydania:
2003-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2003-01-01
Język:
polski
Średnia ocen

7,7 7,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Psychologia poznawcza Edward Nęcka, Jarosław Orzechowski, Błażej Szymura, Szymon Wichary
Ocena 6,4
Psychologia po... Edward Nęcka, Jaros...
Okładka książki Trening twórczości Aleksandra Gruszka, Edward Nęcka, Jarosław Orzechowski, Błażej Szymura
Ocena 6,8
Trening twórcz... Aleksandra Gruszka,...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,7 / 10
10 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
221
144

Na półkach: ,

Książka jest podręcznikiem akademickim kompleksowo opisującym zagadnienie inteligencji. Autor opisuje różne definicje inteligencji, co składa się na jej strukturę oraz jakie tworzy się jej modele. Opisane są także biologiczne podstawy inteligencji oraz inne rodzaje inteligencji wyróżniane przez niektórych badaczy, jak inteligencja społeczna, emocjonalna czy praktyczna (trzeba jednak pamiętać, że wszystkie one są skorelowane z inteligencją ogólną). W jednym z rozdziałów autor porusza także kwestię temperamentu i osobowości, co także ma trochę znaczenia w kontekście inteligencji. Trochę miejsca poświęcono też opisaniu badań nad inteligencją zwierząt. W ostatnich rozdziałach autor opisuje skrajne bieguny inteligencji (wybitne osiągnięcia oraz niepełnosprawność umysłowa). Znajdziemy tutaj także opis tego, jak inteligencja ma się do wyników szkolnych, sukcesu zawodowego oraz jak zmienia się na starość. Ostatni rozdział jest poświęcony krótkiemu opisowi zagadnień sztucznej inteligencji.

W początkowych rozdziałach autor odnosił się do kontrowersji związanych z badaniami porównującymi iloraz inteligencji między różnymi grupami. Według niego takie badania nie zwiększają naszej wiedzy na temat funkcjonowania inteligencji, więc nie ma sensu ich prowadzić, tym bardziej, że wyniki mogą być nadużywane przez polityków i intelektualistów. Według mnie o ile nie mają one sensu w kontekście badań nad inteligencją, to mają duże znaczenie w kontekście socjologicznym. Dają one pełniejszy obraz problemów grup, które osiągają gorsze wyniki w takich testach, co daje możliwość bardziej trafnego adresowania i łagodzenia problemów, z którymi zmagają się te grupy. Trzeba jednak pamiętać o tym, że różnice wewnątrzgrupowe są większe niż między grupami o czym autor słusznie wielokrotnie wspomina. Niestety nie realizowanie takich badań także daje pożywkę do nadużyć. W środowisku nauk społecznych nie brakuje zwolenników fałszywej tezy, że człowiek jest czystą kartą (tabula rasa),którą można dowolnie zapisywać przez zmianę środowiska, a wszelkie różnice wynikają ze społecznych niesprawiedliwości. Warto z takimi poglądami walczyć, bo często prowadzą one do błędnych albo przedwczesnych wniosków na złożone tematy społeczne.

Na razie nie znam lepszego źródła wiedzy na temat inteligencji w języku polskim niż ta książka. Szkoda, że książka została wydana prawie dwie dekady temu. Przydałoby się zaktualizować książkę o wiele nowszych badań. Książkę szczerze polecam każdemu zainteresowanemu tematem ludzkiej inteligencji, tym bardziej, że jest to złożony temat.

Książka jest podręcznikiem akademickim kompleksowo opisującym zagadnienie inteligencji. Autor opisuje różne definicje inteligencji, co składa się na jej strukturę oraz jakie tworzy się jej modele. Opisane są także biologiczne podstawy inteligencji oraz inne rodzaje inteligencji wyróżniane przez niektórych badaczy, jak inteligencja społeczna, emocjonalna czy praktyczna...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    33
  • Przeczytane
    26
  • Psychologia
    4
  • Posiadam
    4
  • Posiadam2
    1
  • Psychologia
    1
  • Fragmentarycznie
    1
  • Psychologia ogólna
    1
  • Psychologia
    1
  • 2003
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Inteligencja: Struktura – geneza – funkcje


Podobne książki

Przeczytaj także