Smutek spełnionych baśni

Józef Kozielecki Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie fantastyka, fantasy, science fiction
1985-01-01
fantastyka, fantasy, science fiction
1985-01-01
83-08-01296-5
fantastyka fantasy science fiction

Zdecydowanie najlepszą częścią tej książki jest wstęp pióra Stanisława Lema; słynny pisarz w charakterystycznym dla siebie konkretno-sardonicznym stylu rekomenduje Kozieleckiego. I rzeczywiście, ten poprzez przyspieszenie i przerysowanie dobrze nam znanych zjawisk i procesów wskazuje czyhające na człowieka zagrożenia oraz wyśmiewa nękające go aspiracje. Jest też kilka...

W pewnym momencie (szkatułkowa) budowa utworu zaczynała mnie nużyć, tak samo powtarzające się motywy. Choć to te powtarzające się motywy spajały cały materiał i pozwalały nieraz coś zauważyć. Wada i zaleta jednocześnie.

Lekko napisane opowiadania kronikarza z Bosfordu. Pomysł fajny - takie psychoanalityczne podejście do społeczeństwa. Niestety za dużo powtórzeń schematu, różne opowiadania z innym tematem a jednak ten sam układ i powtarzająca puenta. Czytanie stratą czasu nie było, ale niedosyt pozostaje.

Wśród tych wielu (nierzadko błyskotliwych) powiastek można wybrać coś dla siebie. Niestety, autor posługuje się językiem szkolnym, uproszczonym. Dialogi są sztuczne, a żarty trącą myszką.

Psychologia i science fiction - takie połączenie serwuje nam autor w swoim debiucie literackim. Józef Kozielecki to psycholog akademicki. Przedmowę do tej książki napisał sam Stanisław Lem, co stanowi swoistą rekomendację.
Nie przepadam za SF, ale przeczytanie tej książki to było ciekawe doświadczenie. Napisana w formie kroniki wydarzeń (a czasem ich braku) w małym...

Na półkach: , , , ,

Jest to jedna z tych pozycji, której nie powinienem czytać jednym tchem. Mam nadzieję do niej wracać co jakiś czas, wybierać losową historię i poznawać jej wielowymiarowość na nowo. Bardzo podoba mi się sposób opowiadania, jak i historie same w sobie. U mnie będzie gościć w szczególnym miejscu.

Nie wszystko zrozumiałem, wiele mi się nie podobało, ale ukryć się nie da, iż jest to książka intrygująca i momentami bardzo zabawna.

Po przeczytaniu kilku opowiastek można już łatwo się domyślić, co napotkamy w następnych. Większość pomysłów autora jest ciekawa, mniej lub bardziej zaskakująca, aczkolwiek każdy fragment tej książki jest z pewnością godzien przeczytania. Lektura tejże pozycji nie trwa długo, więc naprawdę do niej zachęcam, a nuż da nam to trochę do myślenia...?

• Fantastyka
  • Intrygujące
  • 1. Moja Własna Biblioteczka
  • Książki z dzieciństwa
  • Przeczytane w 2018
więcej mniej

Dodaj cytat z książki Smutek spełnionych baśni