Wywiad z władzą

2012-11-07
2012-11-07
Hanna Borkowska
wywiad władza

Fallaci nigdy nie zawodzi. Polecam osobom ciekawym świata.

Fallaci nigdy nie zawodzi. Polecam osobom ciekawym świata.

Obiektywnie najciekawsze są reportaże dotyczące Iranu i Libii. Pozycja atrakcyjna szczególnie dla Polaków z powodu legendarnego już wywiadu z Lechem Wałęsą, który, niestety, jak sama autorka przyznawała w późniejszych latach, został przez nią specjalnie zedytowany w taki sposób, by Wałęsa nie wypadł AŻ TAK źle (za tą decyzję uczciwie: -1 dla Oriany w ocenie). 7/10

Historia inaczej.

Historia inaczej.

Wyjątkowa kobieta, wyjątkowe podejście do dziennikarstwa i wyjątkowe osoby wzięte "na tapetę". Z takiej kombinacji nie mogła wyjść inna ocena. Nie aż tak dobra, jak najbardziej znana z książek Fallaci, jednak 8 u tej autorki równa się niemalże 10 u mniej znanych pisarzy/dziennikarzy również publikujących swoje spostrzeżenia; Fallaci wymagała dużo od siebie, jak i od swoich rozmówców (pozostając przy tym niesamowicie empatyczną, ale i bystrą oraz gotową do "ataku" osobą),toteż po przeczytaniu w zeszłych latach "Wywiadu z historią" miałam bardzo wysoko zawieszone oczekiwania odnośnie tematyki, która pozostaje w centrum moich zainteresowań, a jednocześnie w nieodłączny sposób z historią się splata; pojmowaniu władzy na najróżniejsze sposoby i próbie sporządzenia jak najbardziej wiernego, choć przecież subiektywnego, portretu swoich rozmówców. Fallaci posiadała niespotykaną u innych dziennikarzy zdolność kondensowania trudnych, wielogodzinnych rozmów i posługiwała się zniewalającym językiem (w standardach non-fiction); moja ocena to taka ósemka, nie z minusem czy plusem, lecz z serduszkiem.

Pierwsza część książki przypominająca bardziej esej, dużo ciekawsza i bardziej interesująca. Wywiady składające się na drugą część w ciekawy sposób ukazują mentalność i sposób myślenia "ludzi władzy". Niestety część z niech to wywiady z włoskimi politykami z lat 70'tych, a więc dla polskiego czytelnika nie zawsze są czytelne (brak znajomości realiów włoskiego życia politycznego tamtych czasów). Ciekawe jest natomiast zestawienie po sobie wywiadów z Wałęsą i Rakowskim - dające dużo do myślenia i pobudzające do refleksji. Polecam.

Są książki, wypowiedzi, zdania, wywiady, które nawet po upływie wielu lat czy dziesięcioleci nie tracą w zupełności nic na znaczeniu. Ba, to właśnie po latach ich wydźwięk nabiera na sile. Staje się znaczący, dobitniejszy. W pewien sposób tak właśnie jest z wywiadami przeprowadzonymi w latach 70tych i 80tych przez słynną włoską dziennikarkę Orianę Fallaci. Wielu z jej rozmówców już nie żyje, jej samej od 16 lat nie ma. Są jednak jej słowa a w nich jej bezwzględna dociekliwość, której jedynym celem było obnażenie prawdy i pokazanie bezwzględnych mechanizmów jakimi kieruje się każda władza.

Chyba w kontekście ostatnich wydarzeń szokujący będzie już pierwszy wywiad z Chomeinim. Duchowy przywódca, który zapoczątkował rewolucję religijną w Iranie. To właśnie on stworzył świat, z którego irańskie kobiety obecnie próbują się wyrwać. Szokujące są słowa z jakimi ponad czterdzieści lat temu przejmował władzę. Wydaje się, że świat na wszystko się uodpornił ale nadal poraża buta, religijny fanatyzm i pogarda dla innych z jaką kiedyś w imię Allaha przejmował władzę. Dzięki temu łatwiej zrozumieć i trudniej zaakceptować to co wydarzyło się w latach 70tych w Iranie. Zaszokowana jest sama Fallaci, przytłoczona absurdem i nieumiejąca się podporządkować normą jakie siłą zostały wtłoczone.

Pozostałe wywiady są różnego kalibru. Zdecydowanie najsłabszy ten z Lechem Wałęsą. Są i takie, które przerażająco dokładnie przewidują przyszłość i równie dobrze mogłyby dotyczyć obecnego układu sił na świecie i strachu, który on wywołuje. Gdy Fallaci przeprowadzała swoje wywiady trwała nadal Zimna Wojna. Świat był podzielony pomiędzy Wschodem i Zachodem. Dziś znowu tak jest i znowu żyjemy w czasach niepokoju. Jej rozmówcy rozumieli lub kształtowali to co działo się ponad czterdzieści lat temu i z zaledwie niewielkimi korektami można ich słowa odnieść do współczesności. Do doskonale pokazuje pewne, uniwersalne i nieustannie powtarzające się schematy, w które wpada ludzkość. Jest to przerażające ale i paradoksalnie napełniające optymizmem. Przeraża - bo nie wyciągamy wniosków, nie uczymy się ale wiecznie powtarzamy te same błędy i doprowadzamy do tych samych sytuacji. Optymistyczne - bo kiedyś umieliśmy sobie z nimi poradzić, znaleźliśmy rozwiązanie lub po prostu konflikty, kryzysy wypaliły się i zgasły, dając miejsce na rozwój.

Myślę, że w obecnych, niespokojnych czasach ,,Wywiad z władzą" powinien być lekturą obowiązkową. Otwiera oczy, wyjaśnia przyczyny, szokuje. I może niektóre rzeczy się zmieniły, niektóre problemy zostały zażegnane ale jądro nadal pozostało to samo. Problemy biorą się nadal z tego samego. Świat nieustannie się kręci i niestety, nieustannie wraca do tego samego punktu. Polecam bardzo gorąco!

"Wywiad z władzą" to książka, którą nie da się przeczytać na raz. Trzeba sobie dawkować ją małymi łyczkami bo w większej ilości zaczyna wkradać się znużenie. Wstrząsnęły mną wywiady z Chomeinim i Kaddafim, wielu postaci nie kojarzę zupełnie, inne z ciekawością przeczytałam. Wywiad z Wałęsą jest najsłabszy, byłam wręcz zażenowana czytając go, nawet nie próbuję sobie wyobrażać odczuć autorki. Nie rozumiem skąd taki fenomen na świecie, to poważanie i atencja wobec naszego byłego prezydenta. Ogólnie widać przygotowanie i kunszt autorki. Nie była łatwym i przyjemnym rozmówcą ale może właśnie dlatego te wywiady coś w sobie mają. Władza coś w sobie ma, że ci, którzy jej ulegają potrafią zmienić się w prawdziwe potwory. Polecam!

Oriana Fallaci jak zwykle wnikliwie i bezpardonowo przepytuje wielkich tego świata. W tej części trochę mniej interesujące były wywiady z politykami włoskimi, jako że polityka tego kraju zwłaszcza w II poł. XX wieku jest nam raczej mało znana. Jednak wywiady z Chomeinim czy Kaddafim robią niesamowite wrażenie. Do tego pasjonujące wstępy opowidające o przygodach, jakie Autorka przeszła, by w ogóle do tych wywiadów doszło. Pasjonujące, czytając te rozmowy czułem się jakbym poznawał tych ludzi osobiście. Niesamowite jest to uczucie. No i słynny wywiad z Lechem Wałęsą przeprowadzony w jego mieszkaniu. Aż nie chce się wierzyć, że faktycznie Prezydent to mówił i to wtedy, na początku lat 80. XX wieku. Trzeba, koniecznie trzeba przeczytać, nie tylko ten wywiad, ale całość. Polecam.

Podobał mi się "Wywiad z historią" więc sięgnąłem po tą pozycję.
Tutaj potwierdziło się wrażenie które momentami odnosiłem przy lekturze poprzedniej książki: We wstępie Autorka pomimo szerokiej wiedzy bywa zaskakująco, nie wiem jak to ująć... powierzchowna? W pewnych sprawach bezrefleksyjna? Tak jakby nie rozumiała co Jej powiedziały Golda Meir czy Indira Ghandi. Zaskakujący irytujący kontrast. Niemniej świetna książka.

Wyściskałbym Ją za nast. fragment:
"Wrogowie rewolucji są wszędzie" powiedział Salami odpędzając kurę która usiłowała dziobnąć go w nogę.

Podobał mi się "Wywiad z historią" więc sięgnąłem po tą pozycję.

Oriana Fallaci „Wywiad z władzą”

Nazwisko Oriany Fallaci, na pewno jest znane wielu czytelnikom, i nie przeczę mi też – ale jak to bywa, nie było okazji, by po coś jej autorstwa sięgnąć. Z nieukrywaną radością w rodzimej bibliotece wyłapałam „Wywiad z władzą” i postanowiłam sobie, iż postaram się go przeczytać dość szybko. Dość spore tomiszcze (512 str.) zawiera wywiady z wielkimi politykami i głowami państw. Fallaci to bezkompromisowa, nieustępliwa i bardzo otwarcie nazywająca rzeczy dziennikarka, która swoimi pytaniami potrafiła zdenerwować i wyprowadzić z równowagi, a jednocześnie osiągała swój cel – mówienie prawdy, bowiem pod wpływem emocji, wielu z jej rozmówców – zsuwało maski poprawności.

Poniższy zbiór wywiadów, zawiera rozmowy z wielkimi polityki od Kadafiego, przez Dalajlamę aż po Ariela Szarona. Oriana Fallaci swoją inteligencją, uporem i ciętym językiem zniszczyła Chomeiniego, i pokazała bezwzględną twarz i naturę terrorysty i psychopaty, jakim był bez wątpienia Chomeini. Obnażenie braku wiedzy i inteligencji Wałęsy (ah, już widzę to święte oburzenie jego zatwardziałych zwolenników) i pokazanie go bez upiększeń. Kolejny interesujący wywiad między innymi z Nguyễnem Ngọc Loanem, czy z Raszidą Abhedo (ten zapadł mi w pamięci, ile okrucieństwa i wyrachowania może być w drugim człowieku),każdy z nich inny, ale przez to wszystkie, zostają z nami na długo. Do przemyślenia i własnej refleksji.

Fallaci dużo pisze o faszyzmie, komunizmie i o islamizacji Europy, a także przeplata to swoimi własnymi wspomnieniami o Włoszech, gdy rządził Mussolini. Jej wywiady czyta się szybko, widać ogromną inteligencję i obycie włoskiej reporterki, i siła z jaką zadaje celne pytania. Niesamowicie wyrazista postać, a jej dziennikarstwo nie wyjdzie z głowy szybko. Ta interesująca podróż czytelnicza niestety dobiegła końca, i jedyne czego mogę żałować, iż Fallaci, już nic więcej nie napisze.

Polecam. 8/10

Oriana Fallaci „Wywiad z władzą”

• Literatura faktu