Okruchy dnia

Kazuo Ishiguro Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Biblioteczka Interesującej Prozy literatura piękna
The Remains of the Day
Jan Rybicki
Biblioteczka Interesującej Prozy
kamerdyner anglia
Inne

Wzruszająca i pięknie opisana historia miłości. W głównej jednak mierze przypomina powiastkę filozoficzną traktującą o poczuciu niezależności, lojalności i wolności wyboru. Stevens reprezentuje przeciętnego obywatela nienależącego do garstki wszechwładnych polityków i bogaczy. Mierzy się on z problemem swoich ambicji, osiągnięć życiowych oraz sensu swojej egzystencji wciąż...

Piękna, smutna opowieść o tym, o czym zawsze jest wielka literatura (tu niewielka objętościowo), o miłości, o nadziejach, straconych złudzeniach, o tym co naprawdę ważne w życiu etc. Wspaniały film swoją drogą nakręcono na podstawie tej mini-powieści.

Rozkochałem się ostatnio w audiobookach które wypełniają mi każdą wolną chwilę.
Tę rozrywkę dostarczył mi Krzysztof Gosztyła i muszę przyznać, jego interpretacja bardzo mi się spodobała, gorąco polecam.

Sama książka nie porywa fabułą, ale cieszy bogatym językiem. Uczy pokornego podejścia do służbowych obowiązków, a jednocześnie wyznacza pewne granice, po przekroczeniu...

Żądna odpoczynku od krwawych thrillerów zwykle sięgam po literaturę piękną. Nie wiem dlaczego ale podświadomie szukam czegoś wybitnego, nagradzanego, oklaskiwanego czy noblowskiego.
Z jednej strony jest to nadrabianie czegoś, co umknęło mi przez moje czytelnicze lata a z drugiej strony chyba dojrzałam do takiej literatury. Ciekawość tej bardzo angielskiej powieści...

2033

"Okruchy dnia" to piękna, dopieszczona pod względem stylu, bardzo wzruszająca opowieść.

Biedny, biedny kamerdynerze... Czemuś się oddał tak bez reszty tym nieistotnym pojęciom?

To była dobrze napisana książka, ale niekoniecznie tylko tego od niej oczekiwałam. Podczas czytania tej pozycji, ciągle stałam gdzieś obok i nie potrafiłam poświęcić jej całej swojej uwagi. Być może dlatego nie wciągnęła mnie jej akcja i nie kibicowałam bohaterom tej powieści.

Nie mogę powiedzieć, że "Okruchy dnia" mnie zawiodły. One po prostu nie były tym, czego...

Piękna, dojrzała opowieść o życiu. Którą tak bardzo możemy odnieść do naszych czasów, gdzie w pogoni za karierą, za pieniędzmi trochę zapominamy jak to jest żyć.
To nie moja pierwsza styczność z autorem, ale zdecydowanie jest to najlepsza z jego książek, które dotychczas przeczytałam.

Zabawna, a zarazem nieskończenie smutna powieść o angielskim kamerdynerze, który wspomina swe życie podczas podróży po Anglii. Mimo że osiągnął niemal szczyt swej kariery, dochodzi do wniosku, że żył jedynie namiastką życia, tracąc szansę na prawdziwe szczęście.

Ciekawa lecz nie wciągająca.

Dyskusje

3 553