Lenin

Okładka książki Lenin
Antoni Ferdynand Ossendowski Wydawnictwo: Zysk i S-ka biografia, autobiografia, pamiętnik
biografia, autobiografia, pamiętnik
Zysk i S-ka
2012-01-01
1990-01-01
rewolucja październikowa historia Rosji Lenin rewolucja komunizm

Trudna książka do oceny - czytałem ją bardzo długo, z 2 tygodnie. Wydana po raz pierwszy w 1930 roku, więc opisuje wydarzenia bardzo świeże, bez narzutu historycznego co się wydarzyło dalej. W świecie autora nie było Holocaustu, Hitler jeszcze nie doszedł do władzy, Stalin był zaledwie 5 lat tyranem. Więc warto poznać opinię współczesnej wydarzeniom osoby. Natomiast formuła jest taka, jakiej się nie spodziewałem - a mianowicie mamy w pewnym sensie fabularyzowaną historię życia Lenina, od dzieciństwa poprzez śmierć. Autor próbuje wskazać kluczowe sytuacje z życia swojego "bohatera", które wpłynęły na jego konstrukcję, czyli np. smierć brata, zamachowca. Część z tychże historii na pewno jest jednak fikcją literacką, typu że Lenin był na wsi i widział jak jakiejś dziewczynie usuwana jest ciąża i umiera. Sporo jest rozmyślań Lenina, jego monologów wewnętrznych - to jest próba zrozumienia jego motywacji, co na niego tak wpływało. Po lekturze mam wrażenie że całkiem dobrze znam Włodzimierza Lenina, ale nie wiem na ile jest to poprawny obraz. Dla równowagi przydałaby się jakaś monografia z przypisami. Niemniej - polecam, nie potrafiłem odłożyć tej książki mimo wielu uwag jakie do niej miałem

Nic dodać nic ująć. Rewolucja bolszewicka opisana jest w tej książce w sposób mistrzowski. Super się czyta porywający styl Pana Ossendowskiego.

Po przeczytaniu tej książki, zrozumiałem dlaczego NKWD w 1945 po wkroczeniu na tereny Polski, odnalazło grób autora i poprzez porównanie uzębienia, upewniło się, że autor na szczęście dla niego samego już nie żyje. Rozumiem też teraz, dlaczego władze radzieckie tak zaciekle zwalczały tę książkę. Oj bardzo to niewygodna pozycja dla władzy radzieckiej. No bo jak można ujawnić, że młody Lenin oszukiwał przy grze w kości, jak można ujawnić, że dla niego samego liczyła się władza i rewolucja i nic więcej. Pozycja obowiązkowa dla każdego, kto interesuje się historią. Cytat charakterystyczny dla Lenina: "Rozstrzelamy was z kulomiotów".

Wysoka ocena za arcysugestywne opisy nędzy w przedrewolucyjnej Rosji i okrucieństwa rewolucjonistów. Niewiele przeczytanych książek wywołało we mnie tak potężne emocje.

Ossendowski w sposób makabryczny przedstawił sytuację Rosji po zwycięstwie rewolucji komunistycznej Uljanowa-Lenina. Straszne obrazki.

Książka ciekawie napisana, historycznie fabularyzowana. Czytelnik zagłębia się w historię Lenina, jak ukrywał się przed rewolucją, pierwsze dni nawoływania do walki klasowej i osiadania na tronie dyktatorskim. Oprócz Lenina, w książce występują historię pobocznych bohaterów krwawej rewolucji.
Czyta się przyjemnie. przy czym autor przedstawia prawdziwą historię i absurdy komunistów. Podczas czytania, możemy dosłownie wsiąknąć w wir wydarzeń.

Trochę mało faktów jak dla mnie. Fajnie przedstawione tło historyczne. Czyta się dobrze.

Książka która dla mnie mogłaby się nigdy nie kończyć. Arcydzieło.

Książka która dla mnie mogłaby się nigdy nie kończyć. Arcydzieło.

„Kapitaliści sprzedadzą nam sznurek,
na którym ich powiesimy”.

W. Lenin

Mauzoleum w Moskwie, usytuowane w centralnym punkcie Placu Czerwonego. Zbudowane w roku 1929 przez Aleksieja Wiktorowicza Szczusiewa od roku 1924 kiedy wzniesione pierwsze prowizoryczne mauzoleum zawiera w sobie ciało przywódcy rewolucji październikowej Włodzimierza Ilicza Lenina. W latach 1953 – 1961 było to również miejsce przechowywania mumii Jozefa Wissarionowicza Stalina. To niebywałe jak po prawie 100 latach ciało jednego z dyktatorów komunistycznych przetrwało w nienaruszonym stanie. Mauzoleum co roku przyciąga, nie tylko zwolenników Lenina, ale również jego największych wrogów z niemal całego świata.

Włodzimierz Lenin urodził się w roku 1870 w Symbirsku. Jego ojciec był urzędnikiem szkolnym pochodzenia kołmucko – rosyjskiego, natomiast matka była niemiecką żydówką z domieszką krwi szwedzkiej. W 1887 roku Lenin bardzo zainteresował się rewolucyjnymi poglądami lewicy, nastąpiło to tuż po straceniu jego brata, którego skazano za udział w organizacji zamachu na cara. Włodzimierz niezwykle zainteresował się marksizmem, a po latach został przywódcą Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej Rosji. W czasie I wojny światowej prowadził działalność antywojenną. Po obaleniu cara i rewolucji lutowej wrócił do Rosji. Po powrocie przeprowadził udaną rewolucję październikową, od razu po niej wprowadził władzę dyktatorską na terenie całego kraju.

Lenin po krwawym zbrojnym przejęciu władzy, ustanowił w Rosji system monopartyjny. Jako oficjalny przywódca kraju zawarł pokój z państwami centralnymi i całkowicie wycofał kraj z I wojny światowej. W roku 1922 połączył większość ziem dawnego imperium rosyjskiego i stworzył Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich.

Lenin niewątpliwie pozostaje jedną z najciekawszych i najbardziej niejednoznacznych osób w historii. Krytycy uważają go za dyktatora, który odpowiedzialny jest za wybuch wojny domowej, oraz wprowadzenie monopartyjnej dyktatury, całkowicie opartej na masowym terrorze Czeka. Obwiniają go także o stworzenie obozów koncentracyjnych, które po jego śmierci zostały przekształcone w Gułagi i bezwzględnie wykorzystane przez jego następcę. Liczba osób, zmarłych pod rządami Lenina nie jest do końca znana. Szacuje się, że około 5 milionów ludzi zmarło na skutek głodu wywołanego bolszewickimi rewizjami. Liczba osób zmarłych w niewoli lub rozstrzelanych szacowana jest na około 1 milion.

Pomimo sprzeciwu rodziny i samego dyktatora, jego zwłoki zostały zmumifikowane i udostępnione publicznie do oglądania na Placu Czerwonym. Nowe władze partii postanowiły wykorzystać popularność Lenina, Stalin wykorzystał jego legendę do zbudowania własnego kultu jako jego następcy. Cytaty z jego dzieł były obowiązkowym uzupełnieniem publikacji naukowych. Powstało wiele pomników i instytucji imienia Lenina. Przyznawano również jego ordery i nagrody.

Pan Antoni Ferdynand Ossendowski napisał pierwszą w języku polskim biografię pierwszego przywódcy Związku Radzieckiego. Lenin - pozycja ta jest powieścią biograficzną o człowieku, który potrafiła manipulować milionami, to również relacja z działań dyktatora tyrana, który dobro rewolucji przedkładał nad jakiekolwiek kompromisy polityczne.

Niezwykle szczegółowy zapis życia, twórczości, działania i toku myślenia człowieka, który stworzył system na piętnujący i terroryzujący w kolejnych latach miliony ludzi nie tylko w Rosji, ale i na całym świecie.

Osobista refleksja

O Włodzimierzu Leninie publikacji powstało wiele. Niestety były to tylko pozycje zagraniczne. W końcu jednak doczekaliśmy się wspaniałej, rzetelnej pozycji Pana Ossendowskiego. Książka ta jest o tyle ważna, że przedstawia człowieka, z naszego polskiego punktu widzenia. Autor nie zakłamuje rzeczywistości i nie robi bohatera, z kogoś, kto ma krew na rękach liczona w milionach.

Jest to również pozycja, która odegrała niezwykle ważną rolę na całym świecie, uświadamiając ludzkość, jak wielkie zło zrobiła rewolucja październikowa pod wodzą mężczyzny bez skrupułów.

Uważam pozycję Lenin za naprawdę bardzo odważną. Autor nie patyczkuje się tutaj ani z dyktatorem, ani z jego historią. Nie ubarwia, nie zakłamuje rzeczywistości. Bardzo wiernie oddaje nie tylko samo dojście do władzy Włodzimierza Lenina, ale również przebieg obalenia caratu, oraz rewolucji, która zmieniła świat i z której skutków nie możemy tak naprawdę wyjść do dzisiaj.

Ilu ludzi tyle zdań o tamtych wydarzeniach. Możemy spotkać się z opinią, że to właśnie Lenin doprowadziła, do wielkości ZSRR a jego następcy kontynuowali to dzieło. Niestety dla większości Rosjan terror Włodzimierza jest równie źle odbierany jak rządy jego następcy Stalina. Niestety trzeba przyznać, że dzisiejsza Rosja, mimo że teoretycznie demokratyczna, stosuje te same środki, które działały podczas dochodzenia do władzy partii bolszewickiej.

Kochani Lenin to niezwykle ważne dzieło. To pozycja nie tylko o człowieku, ale o całym systemie, który nawet dziś nie daje o sobie zapomnieć. Myślę, że każdy Polak troszczący się o dobro swojego kraju powinien się z publikacją zapoznać. Dziś staramy się nie pamiętać o wydarzeniach z przeszłości, a przecież to one kreują naszą przyszłość. Ktoś powie, przecież Lenin nie chciał źle, chciał uratować kraj przed dyktaturą caratu... A jednak z deszczu pod rynnę... Historia lubi się powtarzać, więc Kochani tej pozycji po prostu nie może zabraknąć na Waszych półkach.

„Kapitaliści sprzedadzą nam sznurek,
na którym ich powiesimy”.

W. Lenin