Poker z Pitagorasem. Matematyka za milion dolarów

Okładka książki Poker z Pitagorasem. Matematyka za milion dolarów
Marcus du Sautoy Wydawnictwo: Carta Blanca Seria: Pytajniki informatyka, matematyka
344 str. 5 godz. 44 min.
Kategoria:
informatyka, matematyka
Seria:
Pytajniki
Tytuł oryginału:
The Num8er My5teries: A Mathematical Odyssey Through Everyday Life
Wydawnictwo:
Carta Blanca
Data wydania:
2012-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2012-01-01
Liczba stron:
344
Czas czytania
5 godz. 44 min.
Język:
polski
ISBN:
9788377051788
Tłumacz:
Jacek Środa, Adam Bukowski
Tagi:
gry liczbowe zagadki matematyczne geometria liczby pierwsze prawdopodobieństwo
Średnia ocen

                6,9 6,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Ciebie zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,9 / 10
36 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
527
513

Na półkach: , ,

Ponieważ lubię oglądać wystąpienia Marcusa du Sautoy, to mam z opiniowaną książką kłopot. Niewątpliwie potrafi opowiadać o matematyce, wyczuwa się pasję, ale z pisaniem by na 100% przykuć uwagę czytelnika, jest trochę gorzej (być może to moja wina i mych przesadnych oczekiwań co do książki kogoś, kogo znam z innego medium).

Zacznę od ogólnego narzekania i takich 'meta-uwag'.

Nie lubię, jak w tłumaczeniu kompletnie zmienia się tytuł. To takie odbieranie autorowi elementu wizji własnej pracy (nawet, jeśli zmiana odbyła się za jego zgodą). Książka "The Number Mysteries: A Mathematical Odyssey through Everyday Life" przetłumaczona została na "Poker z Pitagorasem. Matematyka za milion dolarów". Trzeba mieć dużo wyobraźni, by tak przerobić oryginał! Nie bardzo mnie interesuje, że wydawca Carta Blanca (członek grupy PWN) umieścił pozycję w serii, gdzie tytuł angielski nie bardzo pasował. No, ale to nie ma wielkiego znaczenia na sama treść książki.

Przy okazji czytania „Pokera z Pitagorasem”, zastanawiałem się, w jaki sposób oceniać książki faktu i popularno-naukowe, których treść jest nam znana?
Istnieją skrajne podejścia:

• kompletne odrzucenie i niska ocena, w stylu 'nie wiem, po co czytałam/em - wszystko wiedziałam/em wcześniej'
• skupienie się na samej treści, sposobie jej prezentacji, zareklamowaniu mocnych i słabych stron tekstu, bez odnoszenia do poziomu posiadanej wiedzy

Ponieważ uważam, że pierwsze podejście jest bez sensu i o niczym nie informuje potencjalnego czytelnika opinii, zastosuję konsekwentnie to drugie (jak zwykle).

Du Sautoy napisał książkę w formie pięciu wykładów dla młodzieży szkolnej. Cel, jaki sobie postawił, to pokazanie znaczenia liczb w życiu codziennym. Pada bardzo dużo przykładów zastosowań matematyki na różnych polach ludzkiej aktywności i dociekań, od analizy optymalnego kształtu torebki z herbatą, po przyczyny wychodzenia cykad z ziemi raz na 17 lat. Centralne pojęcie, które przewija się w książce, to liczby pierwsze. Dowiemy się u du Sautoy'a o ich definicji, sposobach poszukiwania czy źródłach ich wyjątkowości. Okazuje się, że jest sporo intrygujących problemów, które wciąż czekają na rozwiązanie. Jest też o ich zastosowaniach w technice i naukach przyrodniczych. Autor stawia na pobudzanie intuicji matematycznej u czytelnika; podaje bardzo różne przykłady opisujące każdy prezentowany problem. To duży plus. Jeśli ktoś ma czas i chęć pogłówkowania – ta książka się do tego nadaje znakomicie.

Bardzo ciekawy zabieg, to postawienie na pracę czytelnika z kartką i długopisem. Są zadania do samodzielnego przeliczenia, które autor poprzedził wystarczającym komentarzem tak, by poradził sobie polski uczeń LO. To, co wyróżnia książkę, to spora dawka ciekawych gier logicznych, głównie opartych na liczeniu i zdumiewających własnościach liczb. Du Sautoy podaje adres strony WWW (sprawdziłem 08.08.2017 - działa), skąd można pobrać plansze czy pomocne grafiki. To naprawdę świetna zabawa - kilka sprawdziłem! Polecam w domowym zaciszu poćwiczyć, szczególnie, gdy ma się w rodzinie nastolatki.

Kilka ciekawostek z ksiązki, tak ad hoc pozbieranych:

• czemu linia brzegowa kraju ma właściwie nieskończoną długość (str. 105-110)
• jak 'skutecznie' wyobrazić sobie 4-ty wymiar (str. 126-128)
• czemu wystarczą 4 barwy, by pomalować dowolna mapę, a żadne dwa sąsiadujące kraje nie maja tego samego koloru (str. 136-137)
• czemu torus z włosami można uczesać tak, by nigdzie na jego powierzchni nie było 'pod włos', a w przypadku sfery to nie jest możliwe (str. 136)
• ile w sudoku rozmiaru 9x9 musi być co najmniej liczb odkrytych, by było możliwe tylko jedno rozwiązanie (str. 191)
• jakie cyfry kontrolne zaszyto w systemie numeracji publikacji ISBN (str. 239-241)
...

Niestety, jak wspomniałem, pewne partie mogą nużyć. To wynika z faktu, że czasami brakuje narracji dynamizmu. Nie ma jakiejś tezy czy koncepcji, która nastolatka wciągnęłaby bez reszty. "Poker z Pitagorasem" ma słabsze partie, tak z 30% tekstu. Ponieważ zależy mi nad tym, aby ktoś się nad książką pochylił, skupię się na plusach.

Najciekawszy fragment, w którym pojawiły się bardzo przydatne (w granicach rozumienia użyteczności matematyki) treści, to rozdział o kryptografii (str. 209-272). Du Sautoy bardzo jasno opisał, czemu sedno szyfrowania i poziom bezpieczeństwa treści w intrenecie opiera się na poszukiwaniu liczb pierwszych jako dzielników klucza o iluś tam bitach (typowo 128 lub 256). Szczegóły techniczne poprzedził wprowadzeniem, gdzie podał trochę historii sposobów przekazywania informacji – tak analogowo i elektrycznie. To się czytało naprawdę dobrze.

Niemal równie ciekawe było wytłumaczenie, w jaki sposób starożytni rozwiązywali równanie kwadratowe, bez znajomości wzorów algebraicznych (str. 284-288) . Potrzebne im to było zapewne do poszukiwania rozmiarów pól uprawnych. Jak widać, nieszczęsny wzór na deltę ma zastosowanie, choć nie jest obowiązkowo potrzebny do 'wykucia'. Wystarczy mieć intuicję, wiedzieć, czego się szuka i nie poddawać się. W sumie, przez wszystkie strony książki du Sautoy'a przewija się akcentowanie wagi ćwiczeń umysłu, szkolenia wyobraźni, zadawania sobie pytań i pokora wobec własnej niewiedzy.

Na koniec muszę zareklamować coś, dzięki czemu du Sautoy’a poznałem. Kilka lat temu zrealizował dla BBC mini serial(4 odcinki) o historii matematyki. "Poker z Pitagoresam" jest w dużej części zbieżny z filmem, który jest niemal ideałem dydaktyzmu. Autor książki wystąpił w nim, jako narrator. Widać pasję, gdy opowiada o zadziwiających relacjach między obiektami, jak pochyla się nad odręcznymi notatkami Gaussa, itd. Te 200 minut może dać więcej, niż długie i niestety zbyt często bezowocne godziny spędzone nad matematyką w szkole. Jeśli ten film komuś nie przypadnie do gustu i uzna czas poświęcony na oglądanie za zmarnowany – proszę dać znać – osobiście przeproszę za rekomendację. Film jest z polskim tłumaczeniem dostępny na stronie:

https://www.youtube.com/watch?v=R7IAq3o_2-o&list=PLEnfN7YJPrSL4XdUWmhKlUaRiA_HVYfL1&index=2

Gorąco polecam film i książkę, jako uzupełnienie mini serialu i źródło zabaw z liczbami do wypróbowania w domu.

Ponieważ lubię oglądać wystąpienia Marcusa du Sautoy, to mam z opiniowaną książką kłopot. Niewątpliwie potrafi opowiadać o matematyce, wyczuwa się pasję, ale z pisaniem by na 100% przykuć uwagę czytelnika, jest trochę gorzej (być może to moja wina i mych przesadnych oczekiwań co do książki kogoś, kogo znam z innego medium).

Zacznę od ogólnego narzekania i takich...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1241
117

Na półkach: , , ,

Bardzo interesując pozycja, dla osób chętnych zgłębiać tajniki królowej nauk. Autor pokazuje w jak ogromnej ilości aspektów matematyka ma wpływ na nasze życie i pomaga nam zrozumieć szereg zjawisk. Książce daleko do banalności - mimo przystępnego języka i bardzo ciekawych przykładów poziom zaawansowania niektórych z nich daleko wykracza poza podstawy (i mówię to mając za sobą trzy lata studiów w tym kierunku). Ale nawet jeśli sama teoretyczna strona zagadnień pozostanie nieprzenikniona dla nas, warto przyjrzeć się, jak to działa w praktyce i poznać odpowiedzi na takie pytania, jak to czemu bumerang potrafi do nas wrócić, czy na czym tak naprawdę polegał problem z rozszyfrowaniem Enigmy i jak się to ma do szyfrowania stron internetowych. Sporo z życia wziętych przykładów znajdzie się też dla wielbicieli piłki nożnej.

Bardzo interesując pozycja, dla osób chętnych zgłębiać tajniki królowej nauk. Autor pokazuje w jak ogromnej ilości aspektów matematyka ma wpływ na nasze życie i pomaga nam zrozumieć szereg zjawisk. Książce daleko do banalności - mimo przystępnego języka i bardzo ciekawych przykładów poziom zaawansowania niektórych z nich daleko wykracza poza podstawy (i mówię to mając za...

więcej Pokaż mimo to

avatar
7
6

Na półkach: ,

Ta książka może zainteresować matematyką nawet kogoś, kto jej nie lubi. Jeśli awersja została spowodowana przez kiepskiego nauczyciele, to może zobaczyć jak o "królowej nauk" mów ktoś, kto naprawdę uwielbia i rozumie ją.

Ta książka może zainteresować matematyką nawet kogoś, kto jej nie lubi. Jeśli awersja została spowodowana przez kiepskiego nauczyciele, to może zobaczyć jak o "królowej nauk" mów ktoś, kto naprawdę uwielbia i rozumie ją.

Pokaż mimo to

avatar
1074
884

Na półkach:

,,Liczby są pupilami Marcusa du Sautoy. Jego miłość do nich wyziera z każdej strony tej książki." Richard Dawkins, autor ,,Samolubnego genu" i ,,Boga urojonego"

Marcus du Sautoy to profesor matematyki na Uniwersytecie Oksfordzkim. Zarazem to piłkarz i muzyk amator, co można wyczuć w niektórych treściach opisywanych w książce.


Matematyka istnieje w całym naszym życiu. Duże znaczenie odgrywa w piłce nożnej, co autor stara nam się udowodnić. Nie wiadomo, dlaczego Beckham wybrał sobie koszulkę z numerem 23, być może miało to jakieś znaczenie w odniesieniu do liczb pierwszych. Również nuty są z nimi w jakiś sposób powiązane. Pierwszymi matematykami byli Egipcjanie, jednak to Grecy, jako pierwsi za pomocą tzw. sita Eratostenesa odkryli liczby pierwsze. Ciekawostką jest, że na palcach możemy policzyć do 60, co było dla mnie nowością, bo nigdy wcześniej o tym nie słyszałam. Czy króliki i słoneczniki pomogą w odnalezieniu liczb pierwszych? Jak zbudowany jest płatek śniegu? Ile tak naprawdę jest liczb pierwszych i jak je wszystkie odkryć?

Poradnik ukazał się dopiero niedawno, więc nie ma jeszcze o nim zbyt wielu opinii. Ja osobiście po przeczytaniu książki mam mieszane uczucia. Z jednej strony dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy, niektóre z informacji już wiedziałam. Kiedyś interesowałam się matematyką, więc książka w jakiś sposób mnie zainteresowała.

Utwór czyta się szybko, jest ciekawie napisany. Występują wtrącenia i opinie autora, co jest dużym plusem. Można znaleźć też informacje ze strony internetowej, która powstała specjalnie na potrzeby tworzenia poradnika : http://4thestate.co.uk/2012/08/numbermysteries .

Z ukazania się tego dzieła na pewno ucieszą się fanatycy matematyki i ci, którzy pragną się w nią bardziej zagłębić. Mi podobała się tak średnio, choć jest bardzo dobrze i przejrzyście napisana.

Moja ocena : 8/10

,,Liczby są pupilami Marcusa du Sautoy. Jego miłość do nich wyziera z każdej strony tej książki." Richard Dawkins, autor ,,Samolubnego genu" i ,,Boga urojonego"

Marcus du Sautoy to profesor matematyki na Uniwersytecie Oksfordzkim. Zarazem to piłkarz i muzyk amator, co można wyczuć w niektórych treściach opisywanych w książce.


Matematyka istnieje w całym naszym życiu....

więcej Pokaż mimo to


Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Poker z Pitagorasem. Matematyka za milion dolarów


zgłoś błąd