rozwińzwiń

Historia myśli politycznej i prawnej

Okładka książki Historia myśli politycznej i prawnej Hubert Izdebski
Okładka książki Historia myśli politycznej i prawnej
Hubert Izdebski Wydawnictwo: C. H. Beck historia
314 str. 5 godz. 14 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
C. H. Beck
Data wydania:
2009-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2009-01-01
Liczba stron:
314
Czas czytania
5 godz. 14 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-7483-345-5
Tagi:
filozofia prawa idee państwo
Średnia ocen

6,9 6,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Nauka polska. Szanse, bariery i wyzwania Andrzej Jacek Blikle, Tadeusz Gadacz, Marian Gorynia, Iwona Hofman, Hubert Izdebski, Krzysztof Jajuga, Jacek Jemielity, Tomasz Komornicki, Jacek Kuźnicki, Eugeniusz Molga, Maciej J. Nowak, Rafał Rakoczy, Marek Safjan, Bronisław Sitek, Przemysław Śleszyński, Łukasz A. Turski, Grzegorz Węgrzyn, Leszek Zasztowt
Ocena 0,0
Nauka polska. ... Andrzej Jacek Blikl...
Okładka książki Potrzeba zmian w samorządzie terytorialnym Jerzy Bartkowski, Barbara Gąciarz, Grzegorz Gorzelak, Paweł Grzybowski, Hubert Izdebski, Tadeusz Markowski, Andrzej Piasecki, Joanna Podgórska-Rykała, Marzanna Poniatowicz, Jacek Raciborski, Jerzy Regulski, Anna Śliz, Jerzy Stępień, Paweł Swianiewicz, Marek Szczepański, Cezary Trutkowski, Aldona Wiktorska-Święcka, Eugeniusz Wojciechowski, Krystian Ziemski
Ocena 0,0
Potrzeba zmian... Jerzy Bartkowski, B...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,9 / 10
13 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
117
19

Na półkach:

Bardzo sobie chwalę ten podręcznik. Był jednym z w zasadzie dwóch podstawowych źródeł informacji z których korzystałem w trakcie odbywania na studiach kursu z historii doktryn politycznych i prawnych (drugim był podręcznik H. Olszewskiego i M. Zmierczak, którego zbytnio nie polecam ze względu na mało przystępny i na siłę kwiecisty język). Izdebski opisuje tutaj niekiedy trudne i rozległe zagadnienia w sposób skrótowy, jednak myślę, że nie obniża to wartości tej książki, bo autor chciał raczej zrobić coś, co robił na wykładach mój wykładowca. Mój profesor i autor podręcznika pokazują źródła i korzenie pewnych idei oddziałujących na dzisiejszą rzeczywistość. Ich intencją było (i jest) naprowadzenie studenta na to gdzie szukać odpowiedzi na potencjalne pytanie o sens i podstawy decyzji podejmowanych przez polityków, prawodawców jak i niektóre ugrupowania polityczne aspirujące do wywierania wpływów na społeczeństwo. Z tego też powodu polecam wracać do tego podręcznika, przy ewentualnym czytaniu innych opracowań i źródeł dotyczących tematu - z resztą wystawiając opinie nt. "Historii doktryn politycznych" Gaetana Mosci podkreśliłem, że niniejszy podręcznik to dobre uzupełnienie dla owej pracy.

Bardzo sobie chwalę ten podręcznik. Był jednym z w zasadzie dwóch podstawowych źródeł informacji z których korzystałem w trakcie odbywania na studiach kursu z historii doktryn politycznych i prawnych (drugim był podręcznik H. Olszewskiego i M. Zmierczak, którego zbytnio nie polecam ze względu na mało przystępny i na siłę kwiecisty język). Izdebski opisuje tutaj niekiedy...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1
1

Na półkach:

Często zdarza się, że dopiero po przeczytaniu książki wstęp do niej wydaje się być bardziej zrozumiały i uzasadniony. Takie odczucie miałem po lekturze „Historii myśli politycznej i prawnej” Huberta Izdebskiego. Autor pisząc tę zwięzłą i czytelną pozycję ściśle określił materiał wykładu oraz według jakiego klucza i pod jakim kątem dobierał poglądy kolejnych myślicieli.
Francois Fenelon, pisarz francuski czasów „króla słońce” twierdził: „dobry historyk nie przynależy do żadnego czasu ani do żadnego kraju”. Autor odnoszcząc się do tego twierdzenia stwierdza, że pisząc książkę „nie starał się być dobry historykiem”. Doborem treści kierowały z jednej strony względy propedeutyczne (wszakże książka służy jako podręcznik mający wprowadzić w zagadnienie, nie jest więc przeciążona materiałem i zamyka się w 300 stronach),z drugiej zaś praktyczna przydatność omawianych fragmentów myśli dla współczesności. Z tego ostatniego wynika fakt, że szerzej omówione zostały te doktryny, które są żywe współcześnie oraz stanowią obowiązujący dogmat, bądź podstawę funkcjonowania pewnych instytucji.
Tym samym trudno za poważnie obciążający uznać zarzut pominięcia lub bardzo skrótowego omówienia niektórych nurtów myśli, np. nacjonalizmu, przy którym wspomniany zostaje jedynie Roman Dmowski, bez opisania ewolucji tego nurtu zarówno w Polsce jak i w reszcie Europy. Zakres z założenia zawężony jest też do myśli zachodniej, przez autora określanej jako „euratlantycka” (klucz geograficzny).
Po wskazaniu czego w książce nie ma, pragnę przejść do tego co można w niej znaleźć. Dużą zaletą jest wskazywanie na kwestie niejednoznaczne i źródła tych niejednoznaczności (np. zanik ścisłego rozróżniania ius i lex w średniowieczu istotny dla rozumienia dzieł św. Tomasza; dwojakie znaczenie timokracji- rządy bogatych lub rządy wojowników etc.). Ponadto autor wskazuje źródła i drogi rozwoju szeregu idei (solidaryzmu, państwa prawnego, społeczeństwa obywatelskiego i wielu innych). Dodatkowo opisane zostają także koncepcje stosunków międzynarodowych w myśli poszczególnych epok.
Podsumowując:
+zwięzłe, krótkie, a jednocześnie treściwe,
+wskazywanie kwestii problemowych,
+wskazywanie źródeł idei (często starożytnych) i zmian jakim podlegały,
+podana literatura- zarówno źródłowa jak i omówienia
-brak szerszego opisu niektórych nurtów (np. nacjonalizmu)
W świetle powyższego, w moim przekonaniu to lektura wartościowa i godna polecenia, aczkolwiek obciążona wadami/zaletami (jak kto woli) właściwymi syntetycznym ujęciom tak rozległej materii.

Często zdarza się, że dopiero po przeczytaniu książki wstęp do niej wydaje się być bardziej zrozumiały i uzasadniony. Takie odczucie miałem po lekturze „Historii myśli politycznej i prawnej” Huberta Izdebskiego. Autor pisząc tę zwięzłą i czytelną pozycję ściśle określił materiał wykładu oraz według jakiego klucza i pod jakim kątem dobierał poglądy kolejnych myślicieli....

więcej Pokaż mimo to

avatar
18
8

Na półkach:

Miałem odczucie, że autor trochę zbyt łagodnie wypowiada się o socjaldemokracji i idei socjalistycznej, ale to może moje liberalno-konserwatywne przewrażliwienie :-) Sama lektura na plus, dobry przyczynek do dalszych badań.

Miałem odczucie, że autor trochę zbyt łagodnie wypowiada się o socjaldemokracji i idei socjalistycznej, ale to może moje liberalno-konserwatywne przewrażliwienie :-) Sama lektura na plus, dobry przyczynek do dalszych badań.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    22
  • Chcę przeczytać
    10
  • Studia
    4
  • Posiadam
    4
  • 2019
    2
  • Ulubione
    1
  • Literatura polska
    1
  • Sprzedane
    1
  • 2018
    1
  • Teraz czytam
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Historia myśli politycznej i prawnej


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne