Mikrokosmos. Portret miasta środkowoeuropejskiego

2003-01-01
2002-01-01
Andrzej Pawelec
Wrocław dolnośląskie Śląsk

Typowa Davisowska książka we wszystkich tego dobrych i złych stronach.

Przede wszystkim Mikrokosmos czyta się bardzo przyjemnie. Lekkie pióro, talent do przekazywania wiedzy oraz niebywała zdolność do wyjaśniania zawiłych problemów to niewątpliwie największa zaleta tej książki. Nierzadko przy jednym posiedzeniu z książkę zżerałem na raz ponad 100 stron.

Przechodząc do sedna książki, czyli historii Wrocławia. Zaznaczam, że sam jestem historykiem, do tego zajmującym się przede wszystkim badaniem historii Śląska, dlatego też książka jest tak bliska memu sercu. Od niej właściwie zaczynałem przygodę z regionalistyką. Dzieje od prahistorii do 1956 roku są tu opisane naprawdę wzorowo - oczywiście jeśli chodzi o popularyzatorstwo. Co prawda można doczepić się pomijaniu pewnych postaci czy szybkiemu przeskakiwaniu między tematami, ale niestety takie są uroki literatury popularnonaukowej.

Warstwa wizualna książki jest całkiem przyzwoita - mapki choć nieprecyzyjne to w wystarczający sposób przedstawiają omawiane zjawiska. Przyjemnym dodatkiem są również zdjęcia oraz bogato cytowane źródła.

Niestety autorzy nie wyzbyli się poważnych problemów. No właśnie, autorzy... Szkoda, że książka nie została wprost podzielona na części pod względem tego, kto pisał konkretny rozdział. Smutnym podejściem (wynikającym zapewne z polityki historycznej) jest także pominięcie historii mniejszości czeskiej we Wrocławiu po 1526 roku. W końcu karygodnym dla mnie jest przedstawienie dziejów po 1956 roku. Oprócz 1968 oraz 1980 nie wydarzyło się właściwie nic. O dekadzie Gierka ani słowa. Choć słusznie miniony ustrój miał wiele wad, to nie uważam, że gospodarka czy choćby kultura lat 1956 - 1989 była niewarta opisu. Lata 1990 - 2000 zajmują z kolei ponad 25% całego powojennego opisu Wrocławia. Wynika to zapewne z polecenia włodarzy miasta Wrocławia, na których polecenie napisana została książka.

Typowa Davisowska książka we wszystkich tego dobrych i złych stronach.

Przechodząc do...

Z Daviesem jest trochę jak z Murakamim, cały czas pisze tę samą książkę... Tylko grubszą :) :) :) . Powiem Wam, że lubię ją czytać, i to bardzo!

Świetna ksiązka. Bardzo duzo informacji o historii Wroclawia i okolic. Tytul troszke malo naprowadzajacy ale po przeczytaniu ksiazki czlowiek rozumie skad taki tytul. Szkoda ze malo informacji o historii najnowszej tj. ostatnich 50 latach - mao w powrownaniu z iloscia szczegolow z poprzendch wiekow dziejow miasta. Bardzo polecam.

Historia mikro w odniesieniu do skali makro lub na odwrót. Tak czy siak bardzo ciekawa książka. Dla wielbicieli Daviesa- obowiązkowa- nie trzeba się przejmować, że jest współautor i nie jest to 100% proza daviesowska. Styl pozostał, choć da się znaleźć fragmenty ksiązki, gdzie profesor Davies nie wtrącał uwag do stylu.

Monumentalna monografia historyczna ukazująca dzieje Wrocławia w perspektywie całości jego istnienia.
Od początków osadnictwa w dorzeczu Odry - po czasy współczesne.
Na kartach książki pojawiają się setki istotnych dla historii miasta postaci, ale to ono samo jest tu pierwszoplanowym bohaterem, a publikacja stanowi jego swoistą biografię.

Davies i Moorhouse osadzają dzieje osady, grodu i potem miasta w szerszym kontekście: losów śląskiej prowincji, historii państw oraz całego rejonu Europy na przestrzeni wieków, czyli tych czynników, które miały oczywisty wpływ na rozwój i kształt Wrocławia.
A wpływy to przebogate: polskie, czeskie, niemieckie, żydowskie.
Społeczny i kulturalny tygiel, porywiste wiatry historii na przestrzeni kolejnych epok, zmiany granic państwowych, metamorfozy, jakie przeszła pradawna osada, by stać się jedną z najważniejszych polskich aglomeracji - wszystko to stanowi nie lada wyzwanie dla historyka.
Każdy z tych podokresów godzien jest osobnego i obszernego opracowania a kompleksowe ujęcie dziejów miasta dałoby się zamknąć dopiero w wielotomowej publikacji.

"Mikrokosmos" z założenia stanowi więc syntezę. Autorzy postarali się w kilkusetstronicowym wydawnictwie zawrzeć wszystko to, co najważniejsze, nie pomijając tego, co - tylko i aż - istotne.
Sam tytuł wskazuje na złożoność zjawiska, na które składają się dzieje mojego miasta mającego w swej historiografii aż szesnaście nazw zmieniających się na przestrzeni stuleci.

Choć Autorzy nie zadają tego pytania wprost- można zadać je sobie na własny użytek: Wrocław to miasto polskie, czeskie czy niemieckie?
W myśl powiedzenia, że ważniejsze od znajdywania jest samo szukanie: warto poznać tę absolutnie niezwykłą historię wielonarodowego i multikulturowego miasta.

Tradycyjnie ponarzekam sobie na skąpy, poniżej moich potrzeb, materiał zdjęciowy.
Natomiast wyjątkowo ponarzekam na wydawnictwo "Znak".
Z jakiegoś powodu zacni krakowscy wydawcy postanowili przyoszczędzić na papierze i wydrukowali całość czcionką, jaką można spotkać chyba tylko na ulotkach informacyjnych dołączanych do produktów farmaceutycznych.
Poszli nawet krok dalej i wszelkie cytaty, na które powołują się Autorzy oraz przypisy opublikowali czcionką... jeszcze mniejszą.
O ile prezentacja tekstu właściwego zakrawa na znęcanie się nad człowiekiem, o tyle redakcja tekstów dodatkowych jest już zbrodnią przeciwko ludzkości.
A że historia Wrocławia to "sprawa międzynarodowa" - odpowiedzialny za to wydawnicze bestialstwo powinien stanąć przed Trybunałem w Hadze. ;)

Ale drżyjcie, wydawcy, mam już obstalowane okulary.
Nie weźmiecie mnie bez walki.

Od początków osadnictwa w dorzeczu Odry - po czasy współczesne.

Davies i Moorhouse osadzają dzieje...

Doskonała książka opisująca historię Wrocławia. Ogromnie wciąga - trudno się od niej oderwać.

Jakoś tak do tej pory nie po drodze mi było z pisarstwem Normana Daviesa. Nie wiem czy akurat ten tytuł był najlepszym wyborem na ten pierwszy raz, bo książka ma współautora, ale akurat była pod ręką.
To opasłe tomisko okazało się całkiem strawne. Autorzy starali się ukazać nam historię miasta we wszystkich aspektach jego funkcjonowania. Niektóre fragmenty są ciekawsze, inne mniej, ale czyta się szybko i przyjemnie. Niewątpliwym atutem książki są liczne ilustracje oraz dodatki.
Najcenniejszym walorem jest chyba jednak to, że historię stolicy Dolnego Śląska opowiedziały osoby, które nie są związane z tym miejscem. Dobrze jest poczytać jak pewne sprawy widzą inni.

Świetna książka o Wrocławiu, prawdziwa encyklopedia. Czyta się dobrze i ciekawie. Co najważniejsze dużo się dowiedziałem w przystępny sposób.
Wiedza na temat ogólnej historii świata/europy/polski na pewno się przyda w lepszym zrozumieniu książki, kompletny laik ,który sięgnie po nią bo chce poznać historię Wrocławia może się szybko pogubić.
Cieszyłbym się gdyby ktoś napisał równie dobrą książkę o Poznaniu.

Cieszyłbym się gdyby ktoś...

Pozycja dosyć ciężka. Nie jest to typowa beletryska jednak czyta się całkiem przyjemnie. Książka przedstawia krok po kroku dzieje miasta - Wrocław - wraz z zawiłościami historycznymi. Mamy tutaj przełen przegląd od najdawniejszych czasów po współczesność. Do tego bardzo wiele ciekawostek, które jednak trzeba wyłowić spośród tekstu. Wg mnie lektura bardzo pomocna dla wszystkich chcących zgłębić historię Wrocławia.

Historia multikulturowego miasta opowiedziana z perspektywy zewnętrznego obserwatora, co dodaje tej książce obiektywizmu.

Ciekawostki historyczne

Historia najnowsza | 2022-06-26
Historia disco polo
Disco polo to fenomen naszej sceny muzycznej. Polska odbudowywała się po szarych dekadach komunizmu w rytm piosenek „Jesteś...
Anna Baron-Jaworska
Druga wojna światowa | 2022-06-25
II wojna światowa w powietrzu
Przeciwnicy Pierre’a Clostermanna rozbijali się lub tonęli. On doczekał się chwały jako as lotnictwa myśliwskiego. Po wojnie opisał...
Pierre Clostermann
| 2022-06-24
Wielki Cyrk
Pierre Clostermann mógł umrzeć na wiele sposobów. To jednak jego przeciwnicy po walkach powietrznych rozbijali się o ziemię w...
Ignacy Jan Paderewski był nie tylko wybitnym pianistą, ale także politykiem i społecznikiem, a przede wszystkim – wielkim patriotą.
XIX wiek | 2022-06-24
Tajemnica Heleny Konopnickiej
Maria Konopnicka wyparła się chorej umysłowo córki. Żałowała, że dziewczyna… nie odebrała sobie życia. Co stało się z „wyrodną”...
Iwona Kienzler
Czytaj więcej
Bracia od których pochodzi termin bliźnięta syjamskie.
Paweł Czarnecki
Nowożytność | 2022-06-23
Historia szczepionki na ospę
Krowa, genialny lekarz i trochę szczęścia – tyle wystarczyło, by dokonać przełomu w medycynie. Pod koniec XVIII wieku w Anglii...
Paweł Filipiak
Czytaj więcej
Często zdarza się, że przy okazji prac budowlanych czy konserwacyjnych natrafiamy na interesujące znaleziska. Nie inaczej stało się...
Herbert Gnaś
Czytaj więcej
Ten wybitny pianista poświęcił życie i karierę walce o niepodległość. To właśnie Ignacy Jan Paderewski zapewnił poparcie Amerykanów...
Maria Procner