Mikrokosmos. Portret miasta środkowoeuropejskiego

historia
2003-01-01
Andrzej Pawelec
Wrocław dolnośląskie Śląsk

Z Daviesem jest trochę jak z Murakamim, cały czas pisze tę samą książkę... Tylko grubszą :) :) :) . Powiem Wam, że lubię ją czytać, i to bardzo!

Świetna ksiązka. Bardzo duzo informacji o historii Wroclawia i okolic. Tytul troszke malo naprowadzajacy ale po przeczytaniu ksiazki czlowiek rozumie skad taki tytul. Szkoda ze malo informacji o historii najnowszej tj. ostatnich 50 latach - mao w powrownaniu z iloscia szczegolow z poprzendch wiekow dziejow miasta. Bardzo polecam.

Historia mikro w odniesieniu do skali makro lub na odwrót. Tak czy siak bardzo ciekawa książka. Dla wielbicieli Daviesa- obowiązkowa- nie trzeba się przejmować, że jest współautor i nie jest to 100% proza daviesowska. Styl pozostał, choć da się znaleźć fragmenty ksiązki, gdzie profesor Davies nie wtrącał uwag do stylu.

Monumentalna monografia historyczna ukazująca dzieje Wrocławia w perspektywie całości jego istnienia.
Od początków osadnictwa w dorzeczu Odry - po czasy współczesne.
Na kartach książki pojawiają się setki istotnych dla historii miasta postaci, ale to ono samo jest tu pierwszoplanowym bohaterem, a publikacja stanowi jego swoistą biografię.

Davies i Moorhouse osadzają dzieje...

Doskonała książka opisująca historię Wrocławia. Ogromnie wciąga - trudno się od niej oderwać.

Jakoś tak do tej pory nie po drodze mi było z pisarstwem Normana Daviesa. Nie wiem czy akurat ten tytuł był najlepszym wyborem na ten pierwszy raz, bo książka ma współautora, ale akurat była pod ręką.
To opasłe tomisko okazało się całkiem strawne. Autorzy starali się ukazać nam historię miasta we wszystkich aspektach jego funkcjonowania. Niektóre fragmenty są ciekawsze,...

Świetna książka o Wrocławiu, prawdziwa encyklopedia. Czyta się dobrze i ciekawie. Co najważniejsze dużo się dowiedziałem w przystępny sposób.
Wiedza na temat ogólnej historii świata/europy/polski na pewno się przyda w lepszym zrozumieniu książki, kompletny laik ,który sięgnie po nią bo chce poznać historię Wrocławia może się szybko pogubić.
Cieszyłbym się gdyby ktoś...

Pozycja dosyć ciężka. Nie jest to typowa beletryska jednak czyta się całkiem przyjemnie. Książka przedstawia krok po kroku dzieje miasta - Wrocław - wraz z zawiłościami historycznymi. Mamy tutaj przełen przegląd od najdawniejszych czasów po współczesność. Do tego bardzo wiele ciekawostek, które jednak trzeba wyłowić spośród tekstu. Wg mnie lektura bardzo pomocna dla...

Historia multikulturowego miasta opowiedziana z perspektywy zewnętrznego obserwatora, co dodaje tej książce obiektywizmu.

W tym momencie (połowa roku 2018) to najbardziej kompletna polskojęzyczna historia miasta dziś zwanego Wrocławiem. Recenzja jest wydana z perspektywy osoby znającej bardzo dobrze współczesny Wrocław i szczątkowo jego historię.

Główną zaletą książki jest kompletność informacji – autorzy nie koncentrują się na pojedynczych wątkach z historii, np. zjawiskach gospodarczych czy...

Dyskusje

• Historia