Tajemnica Graala - W poszukiwaniu rzeczywistej obecności

Okładka książki Tajemnica Graala - W poszukiwaniu rzeczywistej obecności Mike Aquilina, Christopher Bailey
Okładka książki Tajemnica Graala - W poszukiwaniu rzeczywistej obecności
Mike AquilinaChristopher Bailey Wydawnictwo: Wydawnictwo M popularnonaukowa
popularnonaukowa
Wydawnictwo M
2008-01-01
2008-01-01
Graal Święty

Najczęściej pojawia się w różnych mitach, jest uznawany za starodawną tajemnicę i jest przedmiotem wielu teorii spiskowych. Mówi się o nim podczas badań archeologicznych i dociekań historycznych. Można o nim przeczytać we współczesnych bestsellerach książkowych, stanowi temat wielu scenariuszy filmowych. Związany z Ostatnią Wieczerzą, z Józefem z Arymatei, Marią Magdaleną, królem Arturem, templariuszami, kodem Leonarda da Vinci sam również tak jak oni stał się legendą.

Święty Graal - kielich lub naczynie z którego korzystał Chrystus Pan podczas Ostatniej Wieczerzy. Do dzisiaj postrzegany jako symbol tęsknoty za czymś tajemniczym, nieznanym. Wyraża tęsknotę za obecnością Stwórcy w naszym życiu. Zetknięcie z nim oznacza przemianę życia, nową rzeczywistość. Ten kto go odnajdzie, odnajdzie życie i pozna to co niepoznawalne.

I taka jest prawda. Tuż przed swoją męczeńską śmiercią Jezus Chrystus ustanowił wieczne Przymierze między Bogiem, a ludźmi we krwi swojej. Kielich Wieczerzy Pańskiej jest świadkiem łask danych grzesznemu człowiekowi, jest świadkiem ustanowienia Eucharystii. Eucharystia zaś jest początkiem życia wiecznego i realną Obecnością Boga pośród nas.

Książka jest próbą porównania istniejących mitów o Graalu z teologią i historią chrześcijańską. Wskazuje na Przenajświętszy Sakrament jako prawdziwe źródło tego co człowiek wypatruje z utęsknieniem.

kolorowaksiazka.blogspot.com

Zapewne każdy z nas słyszał o Świętym Graalu. Motyw tego sławnego kielicha jest bardzo rozpowszechniony w kulturze, szczególnie europejskiej. Podania i legendy o Graalu pojawiły się już w średniowiecznych romansach. Dzisiaj kultura masowa nadal próbuje pokazać nam jego historię, jednak zazwyczaj jest to fikcja. Najważniejsze jest to, żeby rozpoznać prawdę od fałszu, a książka Mike Aquilina i Christopher'a Bailey'a pt. "Tajemnica Graala. W poszukiwaniu rzeczywistej Obecności" pomaga nam odnaleźć tę różnicę.

Król Artur jest pewnie pierwszym skojarzeniem jakie przychodzi nam na myśl, kiedy myślimy o Świętym Graalu. Legendy rycerskie, które powstawały w średniowieczu pokazują nam jak bardzo ludzie chcieli odkryć prawdę. Tylko że tamte utwory były jej znacznie bliżej niż dzisiejsze historie o Świętym Graalu. "Kod Leonarda da Vinci" Dana Browna znają chyba wszyscy. Podobnie jest z filmem "Excalibur", czy "Indiana Jones i ostatnia krucjata". Te utwory, które są częścią naszej współczesnej kultury, niekoniecznie ukazują rzeczywistość. Autorzy "Tajemnicy Graala" pokazują, że ludziom znacznie łatwiej jest uwierzyć w fikcję, jest to dla nich wygodniejsze.

Co mogę powiedzieć o tej książce? Według mnie wiedza, którą tutaj znalazłam jest wystarczająco wyczerpująca. Wszystko napisane jest fajnym językiem, nie trudnym, ale wyjaśniającym wątpliwości. Nie znajdziemy tutaj nazw, czy terminów, o których nic byśmy nie wiedzieli. Z "Tajemnicy Graala" dowiedziałam się bardzo dużo. Autorzy zbadali historię Graala od początku, możemy przeczytać tu o królu Arturze, któremu poświęcono dosyć dużo uwagi, o współczesnych utworach i ich przesłaniu. Nawet w najnowszej historii Graal był obecny. Np. nie wiedziałam, że był on interesujący dla nazistów. Cała książka jest podzielona na czytelne rozdziały, których tytuły sugerują o czym będziemy czytać, a także zachęcają do tego. Z tej książki dowiedziałam się nowych faktów, ale też uporządkowałam swoją wiedzę. Polecam ją wszystkim zainteresowanym i nie tylko :)

kolorowaksiazka.blogspot.com

• Wydawnictwo M