rozwińzwiń

W drodze

Okładka książki W drodze Joris-Karl Huysmans
Okładka książki W drodze
Joris-Karl Huysmans Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX literatura piękna
509 str. 8 godz. 29 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
En route
Wydawnictwo:
Instytut Wydawniczy PAX
Data wydania:
1960-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1960-01-01
Liczba stron:
509
Czas czytania
8 godz. 29 min.
Język:
polski
Tłumacz:
Zofia Milewska
Tagi:
literatura francuska religia chrześcijaństwo katolicyzm nawrócenie
Średnia ocen

7,6 7,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,6 / 10
14 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
715
669

Na półkach: ,

Odkryłem tu nie tylko ascetyczne piękno chorałowego życia ale pod wpływem oczyszczonego ze wszystkich ziemskich naleciałości śpiewu, nabrałem podejrzeń co do istnienia jakichkolwiek granic, powstrzymujących człowieka przed poszukiwaniem swojej jedynej drogi. Wiem też, że zanim się dotrze na koniec ścieżki oczyszczenia, gdzie czekają łaska i pojednanie, to trzeba przejść przez bunt i trwogę. Czegoż się jednak nie robi dla spokoju duszy, dla uleczenia sumienia i pomocy dla niego nawet w ostatnich chwilach ziemskiego żywota. Z bohaterem Jorisa-Karla Huysmansa odbyłem podróż przez jedną z faz mistycznego rozwoju a mając dotychczas jedynie wgląd w teorię nocy ciemnej świętego Jana od Krzyża, mogłem nareszcie praktycznie ocenić jej znaczenie we wplecionym w fabułę powieści doświadczeniu.

W miejscu, w którym chciałby się schronić Durtal-Huysmans dozwolony jest poryw i wzlot, można tam też cieszyć się drobiazgami życia a nawet w nie wejrzeć o wiele bardziej głębiej, niż doświadczyłoby się tego w życiu świeckim. Dlatego też okazana przez francuskiego pisarza wzgarda dla światowej egzystencji doprowadziła go do napisania dzieła świadczącego przeciwko płytkim ideom. To w nim na hymnach wiary w Boga wyniósł on ponad wszystko melodię chorału i na nowo odkrył emanację średniowiecza w liturgicznym śpiewie. W ogniu witraży rozpalił stare ideały piękna, ponownie obrobił zapomniane klejnoty dzięki którym oficjum nabrało innego wymiaru. Po latach niedowiarstwa stał się przykładem psychologii nawrócenia a nawet doprowadził sztukę do religii nie umniejszając znaczenia tej pierwszej i nie oślepiając jej blaskiem liturgii czy śpiewem psalmów.

"W drodze" stanowi dla mnie wyraz tęsknoty za próbą wejścia na szlaki mistyki. Nie mam tutaj na myśli będących na styku halucynacji i dewocji udręk duszy ale poskromienie pychy i zastanowienie się nad pustym życiem. Huysmans napisał wspaniałą książkę o duchowej walce, pochyliwszy się nad oczyszczeniem i uspokojeniem objaśnił mechanizmy ewolucji duszy, w której do zjednoczenia z Bogiem potrzebne jest zasianie ziarna rozważań. Nie każdy może sobie pozwolić na takie schylanie karku aby żmudną praktyką dochodzenia przez nadludzkie stany świadomości do Boga, dotrzeć do ukochanej mistyki. Jednak podobne inwentaryzacji sumienia doświadczenie przyda się każdemu aby w poszukiwaniu moralnego kompasu czerpać jak największe profity z własnej transformacji.

U trapistów doceniłem głęboką ciszę zakonu kontemplacyjnego. To była przygoda przypominająca wewnętrzne obmycie, zakończone upojeniem duszy duchowym lekiem. Zapewne powieść Huysmansa może być jedynie zachętą do zmierzenia się z nakreśloną przez pisarza wizją życia oczyszczającego i oświecającego ale przecież najbardziej pokorne początki stają się marszem ku zmniejszeniu cierpień duszy. Kontynuacją historii Durtala powinno być zatem zadawanie pytań teologom i poszukiwanie w literaturze odniesień do tęsknoty z wręcz ledwo wyczuwalnym omdleniem. Polecałbym każdemu przeżycie tej słabości połączonej z niesmakiem do pełnej nadmiaru i konsumpcji egzystencji. Przy okazji "W drodze" porusza fenomenem życia klauzurowego oraz problematyką zagubień i rozproszeń w dochodzeniu do wewnętrznego spokoju. Jeśli ktoś uważa, że pomysł przeobrażenia swojego życia jest mu bliski a jaśniej mu będzie w nie wejrzeć poprzez klasykę literatury, to polecam tę próbę szybowania na rubieżach tego co ludzkie i boskie.

Odkryłem tu nie tylko ascetyczne piękno chorałowego życia ale pod wpływem oczyszczonego ze wszystkich ziemskich naleciałości śpiewu, nabrałem podejrzeń co do istnienia jakichkolwiek granic, powstrzymujących człowieka przed poszukiwaniem swojej jedynej drogi. Wiem też, że zanim się dotrze na koniec ścieżki oczyszczenia, gdzie czekają łaska i pojednanie, to trzeba przejść...

więcej Pokaż mimo to

avatar
32
7

Na półkach:

Wybitne dzieło Huysmansa - druga część tetralogii w znakomitym przekładzie Zofii Milewskiej

Wybitne dzieło Huysmansa - druga część tetralogii w znakomitym przekładzie Zofii Milewskiej

Pokaż mimo to

avatar
71
5

Na półkach:

50 lat czekałem, az przeczytam tak wyjątkowa książkę!

50 lat czekałem, az przeczytam tak wyjątkowa książkę!

Pokaż mimo to

Książka na półkach

 • Chcę przeczytać
  118
 • Przeczytane
  25
 • Posiadam
  4
 • Chcę w prezencie
  2
 • Teraz czytam
  2
 • Literatura francuska
  2
 • Proza zagraniczna
  1
 • Droga
  1
 • Ulubione
  1
 • AA2
  1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki W drodze


Podobne książki

Przeczytaj także