Kod władzy: Tajemnica czternastej bramy

Unikat
2012-10-14
2012-10-14
spisek kod władzy

Okładka książki Szkice z życia Aurora, Danuta Awolusi, Dagmara, Maria Izabela Fuss, Justyna Karolina Gałązka, Agnieszka Gil, Justyna Gul, Jan Antoni Homa, Dorota Kamińska, Aleksandra Kocianowska, Agata Adelajda Kołodziejczyk, Marta Kusz, Katarzyna Maczyk, Alicja Minicka, Miłośnik Miłości, Roman Monkiewicz, Piter Murphy, Agnieszka Nietresta-Zatoń, Victor Orwellsky, Agnes A. Rose, Małgorzata Rybarczyk-Bończak, Agnieszka Steur, Dorota Szczepanik, Marzena Tokarska, Olaf Tumski, Katarzyna Warpas, Magdalena Żerek
Ocena 5,9
Szkice z życia Aurora, Danuta Awol...

Bardzo dobra do momentu w którym do akcji wkraczają kosmici... Pomimo to fajnie się ją czytało.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

dla mnie osobiście lepsza od pierwszej części, chociaż nie przypuszczałem, że tak będzie gdy czytałem zwiastun. fabuła jest tak samo ciekawa jak moim zdaniem baardzo fantastyczna choć pewnie są osoby, które uważają ją za wiarygodna ale przecież to nie literatura faktu żeby przyczepiać się do "prawdziwości" tylko political fiction. Książkę czyta się miło, rozdziały nie za długie jak u Browna dzięki czemu akcja jest bardzo dynamiczna co tylko podkręca tempo czytania. Jeśli miałbym się do czegoś przyczepić to do zakończenia. brakuje mi tu konsekwencji podczas gdy powieści Dana Browna jak Anioły i Demony czy Kod Da Vinci przekazują pewną teorie autora to mam takie wrażenie, że czy Kod władzy I czy druga część nie dają żadnej opinii a jedynie są połączeniem wielu plotek. Wygląda trochę to tak jakby autor nieco bał się odpowiedzialności za swoją książkę jeśli ktoś ją posiada niech spojrzy na ostatnie jej zdanie i będzie wiedział o co mi chodzi. Jednak trzeba to przyznać, że autor ma wielki talent jeśli chodzi o łączenie kilku wątków, które na pierwszy rzut oka nie mają ze sobą nic wspólnego. A jednak! Może właśnie i to też różni powieść Orwellsky'ego od Browna to połączenie kilku hipotez w jedną. Warto przeczytać.

Kontynuacja "Kodu Władzy" zaskakuje doskonałym połączeniem wątków zawartych w poprzedniej części. Po raz kolejny mamy do czynienia z wielkim globalnym spiskiem, którego kulisy możemy poznać dzięki arcyciekawej powieści Orwellskiego. Z niecierpliwością czekam na kolejną powieść, mam nadzieję, że autor będzie konsekwentny i po raz kolejny ukaże się ona jesienią 2013 roku.

Mam słabość do makabry i mrocznych tajemnic. Uważam, że to najlepsze i najgorsze w człowieku objawia się właśnie w sytuacjach ekstremalnych, kiedy człowiek nie ma czasu na moralne dylematy a musi przede wszystkim myśleć o tym żeby ratować własne życie.
Pewnie gdyby nie fragment powieści, który udało mi się znaleźć, tutaj przyznaję się, na Chomiku nie skusiłbym się do zakupu "Tajemnicy Czternastej Bramy". Chociaż kojarzyłem autora z jego arcyciekawego bloga, to jednak do lektury powieści podchodziłem z dużą rezerwą. W końcu jednak, niejako przypadkiem, grzebiąc w zasobach książkowych jednego z internautów znalazłem plik pdf z trzeba pierwszymi rozdziałami powieści. Już sam prolog wystarczył abym zainteresował się całą powieścią, tajemnicze i makabryczne eksperymenty na ludziach to coś co uwielbiam. Zamówiłem swój egzemplarz i się nie zawiodłem, Orwellsky już wkrótce będzie gwiazdą polskiej powieści.

Teorie spiskowe to obciach i dziwactwo, które mało kto traktuje na poważnie. Albo może mało kto przyznaje się do tego, że za poważne je uważa. Z drugiej jednak strony, gdyby przyjrzeć się popularności niektórych portali internetowych traktujących o teoriach spiskowych, dojść możemy do wniosku, że odwiedza je cała masa ludzi. Jednym z autorów, którzy bardzo mocno wyróżniają się w tej dziedzinie w Polsce jest autor bloga „Kod Władzy”, Victor Orwellsky. Niedawno ukazała się jego druga powieść zatytułowana „Tajemnica Czternastej Bramy”.

W wydanej rok temu debiutanckiej powieści „Kod Władzy” autor pozostawił czytelnika z pewnym niedosytem, wydawało się bowiem, że główni bohaterowie rozwikłają wielką zagadnę tajemniczych więzień CIA. Jak się jednak okazało było to jedynie preludium i zaproszenie do głębszego badania tkanych przez Orwellsky’ego spisków.
Docenić należy pracowitość autora, który nie tylko praktycznie codziennie aktualizuje swojego bloga, ale też w zaledwie rok wydał już drugą swoją powieść. Bez wątpienia przywiązał się do swoich bohaterów, znanych już dziennikarzy Marca i Monik oraz księdza Poula. Tym razem przyjdzie im zmierzyć się z o wiele większym zagrożeniem.
Autor wyraźnie podąża raz obranym przez siebie nurtem, nie idzie na łatwiznę i nie pisze tysięcznej historii opowiadającej o wampirach i innych wilkołakach. Zamiast tego roztacza przez czytelnikiem wizje makabrycznych eksperymentów, znikających ludzi oraz kontaktów z… tajemniczymi istotami.
W moim przekonaniu powieści Orwellsky’ego nie należy traktować jako odrębnej całości. Widać wyraźnie, że wiele sensacyjnych informacji i doniesień, o których autor pisze na co dzień na swoim blogu zostaje okraszonych fabułą a następnie umieszczonych w książce. Wszystko to sprawia, że momentami odnosimy wrażenie jakby zatarciu ulegała cienka granica między rzeczywistością i fikcją. W końcu każda teoria spiskowa zawiera w sobie ziarenko prawdy.

Dodaj cytat z książki Kod władzy: Tajemnica czternastej bramy