Wrony w Ameryce

2012-10-17
2012-10-17
978-83-61808-20-6
Stany Zjednoczone USA wspomnienia Ameryka

Lekka, niewymagająca ale czyta się świetnie. Naprawdę szkoda, że taka krótka. Fakt, to są krótkie felietony o różnych obserwacjach autora z życia w Stanach. Jak ktoś się interesuje tym ogromnym krajem, to pewnie za dużo się nowego nie dowie. Mi wiele rzeczy się przypomniało, czasem nawet natchnęło na sprawdzenie w Internecie. Jest też sporo o prywatnych sprawach samego autora i jego rodziny i może to być zarzut. Mi osobiście to nie przeszkadzało. Z przyjemnością można łyknąć w jeden dzień. Nie jest to kompendium wiedzy ale fajna podróżnicza rozrywka.

Fatum czy przypadek? A może wydanie „Wroną po Stanach” skusiło mnie do sięgnięcia na półki antykwariatu?
Po 9 latach od wydania trafiła w moje ręce jedna z książek Marcina Wrony. Dziennikarza, emisariusza TVN w Stanach Zjednoczonych bodajże od 2006 roku i do dnia dzisiejszego.
„Wrony w Ameryce” jest zbiorem felietonów o Stanach Zjednoczonych z kategorii „o wszystkim i o niczym”. Wydana w 2012 roku jest zbiorem refleksji Marcina Wrona o Ameryce. Tematycznie skacze z kwiatka na kwiatek, pisząc sprawne ale powierzchowne rozdziały na kilka minut czytania.
Poznamy z grubsza kulturę i myślenie Amerykanów. Poznamy bliżej samego Marcina i jego rodzinę. Podane jest wszystko w bardzo słodki i, wręcz, różowy sposób w stylu „Sweet home Alabama”. Na dłuższą metę, nie jest to pozycja obowiązkowa dla amerykanofilów, a dla ciekawych świata też tylko opcjonalna.
Mieszanka „a’la Wrona” ma charakter bardzo przyjemny i nawet euforyczny, jakby trafiło dziecko do nowej piaskownicy. A to Marcin Wrona trafił do Stanów, którymi fascynuje się jak Mariusz Szczygieł Czechami.

Ksiazka bardzo powierzchowna i plytka, wrecz infantylna

Ksiazka bardzo powierzchowna i plytka, wrecz infantylna

Całkiem, całkiem, ale "Wałkowanie Ameryki" jednak daje lepszy obraz Stanów i zawiera mniej "prywaty".

Po książkach Pana Wałkuskiego, "Wrony w Ameryce" to istny chaos.

Po książkach Pana Wałkuskiego, "Wrony w Ameryce" to istny chaos.

Lekka i przyjemna, zwłaszcza do podróży. Interesujące opisy i wartościowe ciekawostki. Może i nie jest to szczyt kunsztu literackiego, ale spełnia swoją domyślną rolę, reportażu. Polecam wszystkim, zwłaszcza tym ciekawym świata!

Bardzo lekka i przyjemna lektura! W zasadzie jest to zbiór felietonów i subiektywnych opowieści dotyczących różnych aspektów życia w Stanach. Pochłonęłam w jeden dzień i bardzo żałowałam, że takie to krótkie!

Codzienne życie w Ameryce z punktu widzenia klasy średniej. I chociaż z czasem Wrony pokochały ten kraj, świetnie opisują wszystkie panujące w nim absurdy i zwykłe codzienne kłopoty.
Bardzo szybko i przyjemnie się czyta.

Bardzo szybko i przyjemnie się czyta.

29/52/2024

29/52/2024