Kobiety władzy PRL

biografia, autobiografia, pamiętnik
2012-09-19
PRL Wanda Wasilewska Zofia Nałkowska Maria Dąbrowska Anna Iwaszkiewiczowa Wanda Górska Julia Brystygierowa Zofia Gomułkowa Nina Andrycz Stanisława Gierek

Oficjalne recenzje i

Żony i kochanki w PRL

Link do recenzji

W książce tej Sławomir Koper opisuje losy kobiet, które w okresie Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej uznawane były za wpływowe. W tym gronie były zarówno żony polityków, jak i osoby związane z kulturą. Jedne z nich odgrywały ogromną rolę w kręgach politycznych, inne zaś starały się trzymać na uboczu i nie wiązać się zbytnio z władzą.

"Kobiety władzy PRL" to z jednej...

Lubię książki pana Sławomira, zawsze znajdziemy w nich mnóstwo anegdot i ciekawostek. W tej pozycji pod lupą autora znalazły się kobiety władców socjalistycznej Polski ... trochę historii, trochę plotek, polecam :)

Książka warta polecenia tym ktorych interesuje historia z czasów prl

"I nawet jeśli PRL wydawała się bezbarwna i wyblakła to przy bliższym poznaniu okazuje się, że nawet ówczesna szarość miała kolory i odcienie". (str. 9)

Autor starał się przybliżyć nam sylwetki osób, których działalność miała wpływ na losy naszego kraju. Są to dygnitarze związani z partią, ich żony i kochanki, aktorki, literatki, działaczki.
Nakreślił krótki zarys...

Bardzo ciekawa pozycja. Troszkę plotkarska ale napisana z wielkim szacunkiem dla bohaterek. Polecam.

Jeżeli ktoś chce się dowiedzieć o historii PRL w sposób nienaukowy to książka jest dla niego. To taki trochę "historyczny Pudelek". Dużo plotek, opowieści o życiu towarzyskim komunistycznych dygnitarzy. Czyta się ja lekko choć irytują powtarzane czasami anegdoty. W trakcie lektury często sprawdzałem w internecie jak wyglądały bohaterki książki. Czy Nina Andrycz była tak...

Świetna naprawdę rewelacyjna książka. Ciągle te same nazwiska. A dziś dzieci tej "elyty" ciągle mają tyle do powiedzenia. A myślę, że to wierzchołek góry lodowej. Polecam!!

...muszę dodać, że tytuł jest nieco naciągany, mimo wszystko. W wielu przypadkach to raczej "Mężczyźni PRL-u i wzmianki o ich kobietach". Jednak uważam, że naprawdę warto przeczytać, książka bardzo dobra.

Dobra książka popularyzująca historię najnowszą Polski. Niestety, napisana w pośpiechu, co da się wyczuć. Trochę przeraża mnie tempo wydawania kolejnych książek Sławomira Kopra. Poza tym nieco dziwny jest dobór bohaterek książki? Zabrakło m.in. żony Jaruzelskiego czy Jaroszewicza.
Autor próbuje odpowiedzieć na pytanie: kim były kobiety czołowych polityków komunistycznej...

Na półkach: , , , ,

Lekko napisany zbiór biografii kobiet które miały dostęp do władzy a raczej do władców PRLu. Dostaliśmy więc przyczynek do prywatnej historii rządzących PRLem. Dobór osób do książki wygląda na przypadkowy, szkice biograficzne nie są zbyt głębokie, niemniej lekki i barwny styl autora sprawia, że książkę czyta się szybko. Mimo to nie jest to najlepsza pozycja w dorobku...

• Historia
  • Chcę w prezencie