Kobiety władzy PRL

Okładka książki Kobiety władzy PRL
Sławomir Koper Wydawnictwo: Czerwone i Czarne biografia, autobiografia, pamiętnik
biografia, autobiografia, pamiętnik
Czerwone i Czarne
2012-09-19
2012-09-19
PRL Wanda Wasilewska Zofia Nałkowska Maria Dąbrowska Anna Iwaszkiewiczowa Wanda Górska Julia Brystygierowa Zofia Gomułkowa Nina Andrycz Stanisława Gierek

Patronaty LC

Mogą Ciebie zainteresować

Oficjalne recenzje i

Żony i kochanki w PRL

64 8 63

Oczekiwałam ciekawych i barwnych historii z życia kobiet władzy PRL, a tymczasem autor więcej uwagi poświęcił ich partnerom i innym postaciom bezpośrednio związanym z ustrojem, niż tytułowym bohaterkom. Styl pisania p. Kopra również nie przypadł mi do gustu - momentami opisy były chaotyczne, skupiał się i rozpisywał o nieistotnych detalach, a - jak dla mnie - zabrakło informacji, o tym, jak np. jakieś wydarzenie wpłynęło na tytułowe bohaterki. Do tego błędy w tekście - nieodmienione lub brakujące wyrazy, co jest dla mnie niedopuszczalne. Niestety, ale mi książka nie przypadła do gustu.

W książce tej Sławomir Koper opisuje losy kobiet, które w okresie Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej uznawane były za wpływowe. W tym gronie były zarówno żony polityków, jak i osoby związane z kulturą. Jedne z nich odgrywały ogromną rolę w kręgach politycznych, inne zaś starały się trzymać na uboczu i nie wiązać się zbytnio z władzą.

"Kobiety władzy PRL" to z jednej strony książka ciekawą i wciągająca, z drugiej strony jednak w niektórych rozdziałach powtarzają się informacje, relacje i anegdoty zawarte przez Kopra w innych jego książkach (m.in. w rozdziałach dotyczących Marii Dąbrowskiej, Wandy Wasilewskiej, żony i kochanek Bolesława Bieruta), co rzutuje niestety na moją ocenę tej książki. Najbardziej podobały mi się rozdziały o żonie i kochance Mieczysława Moczara, Ninie Andrycz oraz Julii Brystygier zwanej "Krwawą Luną". Ogólnie książka dobra, jednak mogłaby być lepsza, gdyby nie powtarzane informacje. Mimo tego nie uważam czasu spędzonego z tą lekturą za stracony.

"Kobiety władzy PRL" to z jednej...

Lubię książki pana Sławomira, zawsze znajdziemy w nich mnóstwo anegdot i ciekawostek. W tej pozycji pod lupą autora znalazły się kobiety władców socjalistycznej Polski ... trochę historii, trochę plotek, polecam :)

Książka warta polecenia tym ktorych interesuje historia z czasów prl

Książka warta polecenia tym ktorych interesuje historia z czasów prl

"I nawet jeśli PRL wydawała się bezbarwna i wyblakła to przy bliższym poznaniu okazuje się, że nawet ówczesna szarość miała kolory i odcienie". (str. 9)

Autor starał się przybliżyć nam sylwetki osób, których działalność miała wpływ na losy naszego kraju. Są to dygnitarze związani z partią, ich żony i kochanki, aktorki, literatki, działaczki.
Nakreślił krótki zarys hierarchii władzy PRL, a w nim wyraźnie zaznaczona dominacja władz partyjnych w życiu politycznym. Liczne przywileje, z których korzystała elita, komfortowe rezydencje z pełną obsługą, luksusowe ośrodki w Łańsku, Arłamowie i Trójcy.Łamanie nakazów etycznych, życie w luksusie, różną moralność członków partii, sterowanie nimi.
W krajach komunistycznych małżonki przywódców partyjnych były nieobecne w życiu politycznym, nie mogły też prowadzić działalności charytatywnej.
W spotkaniach na szczycie kobiety zastępował alkohol, to w jego oparach zajmowano się sprawami państwowymi.
O karierze artystów decydował rząd i partia. Jeśli popierali oni politykę władzy i wykonywali ich polecenia, otwierały się przed nimi szerokie horyzonty, w przeciwnym razie mogli się pożegnać z karierą.
Wielu artystów miało świadomość marionetkowości polskich władz pociąganych za sznurki przez "przyjaciół" ze Wschodu, lecz wielu pozostało na ich usługach.
Najbardziej kontrowersyjną postacią tej książki była Wanda Wasilewska, wielka orędowniczka Związku Radzieckiego i wszystkiego co z nim związane. To dla niego wyrzekła się polskości i zanurzyła się w bagnie komunizmu.
Poznajemy sławne osoby tamtego okresu, które na trwale zapisały się na kartach historii Polski, ich związki uczuciowe partnerów czy partnerki, opinie innych, motywy działania i postępowania.

Nakreślił krótki zarys...

Bardzo ciekawa pozycja. Troszkę plotkarska ale napisana z wielkim szacunkiem dla bohaterek. Polecam.

Jeżeli ktoś chce się dowiedzieć o historii PRL w sposób nienaukowy to książka jest dla niego. To taki trochę "historyczny Pudelek". Dużo plotek, opowieści o życiu towarzyskim komunistycznych dygnitarzy. Czyta się ja lekko choć irytują powtarzane czasami anegdoty. W trakcie lektury często sprawdzałem w internecie jak wyglądały bohaterki książki. Czy Nina Andrycz była tak zjawiskowo piękna, a żona Gomułki miała "dyskusyjną" urodę. Polecam

Świetna naprawdę rewelacyjna książka. Ciągle te same nazwiska. A dziś dzieci tej "elyty" ciągle mają tyle do powiedzenia. A myślę, że to wierzchołek góry lodowej. Polecam!!

Dobra książka popularyzująca historię najnowszą Polski. Niestety, napisana w pośpiechu, co da się wyczuć. Trochę przeraża mnie tempo wydawania kolejnych książek Sławomira Kopra. Poza tym nieco dziwny jest dobór bohaterek książki? Zabrakło m.in. żony Jaruzelskiego czy Jaroszewicza.
Autor próbuje odpowiedzieć na pytanie: kim były kobiety czołowych polityków komunistycznej Polski? Jaki miały wpływ na swoich mężczyzn? Autor nie unika trudnych tematów związanych m.in. z dużym udziałem Żydów w strukturach UB czy zmienianiem żydowskich nazwisk towarzyszy na polskie przez żonę Gomułki, która zresztą sama była Żydówką. Robi to jednak z wdziękiem, że w żaden sposób nie powinno się go oskarżać o antysemityzm. Tak po prostu było. Czy kogoś dziwi, że naród nękany przez hitlerowskie Niemcy sprzymierzył się z jego śmiertelnym wrogiem - Związkiem Radzieckim? Mnie akurat nie. Co nie oznacza, że powinno się pomijać to milczeniem. Wracając do książki... Autor stara się podchodzić z dystansem do swoich bohaterek, nawet jeśli ich postępowanie było karygodne. Mówię tu głównie o Wandzie Wasilewskiej i Julii Brystygier. W pewien sposób próbuje znaleźć, choć z trudem, jaśniejsze strony ich osobowości. Czy przekonująco? Zachęcam do lektury. Na koniec coś jeszcze na zaostrzenie apetytu. Czy wiecie, kto był matką Wojciecha Pijanowskiego - popularnego prowadzącego teleturnieju "Koło Fortuny"?

...muszę dodać, że tytuł jest nieco naciągany, mimo wszystko. W wielu przypadkach to raczej "Mężczyźni PRL-u i wzmianki o ich kobietach". Jednak uważam, że naprawdę warto przeczytać, książka bardzo dobra.

Sławomir Koper Kobiety władzy PRL Zobacz więcej