Lourdes

Emil Zola Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Cykl: Trzy miasta (tom 1) klasyka
Eligia Bąkowska
Państwowy Instytut Wydawniczy
klasyka literatura francuska naturalizm
Trzy miasta (tom 1)
klasyka
Eligia Bąkowska
klasyka literatura francuska naturalizm

Dobrze, że wśród mnóstwa "lekkich" książek, o których po przeczytaniu szybko się zapomina, są też takie wartościowe dzieła jak właśnie "Lourdes". Jest to piękna historia przypominająca wyjątkowe miejsce cudów, na tle którego przedstawione zostały losy wielu bohaterów pokładających w pielgrzymce do Lourdes ogromną nadzieję na zmiany.

Czytając tę książkę szłam z bohaterami do Lourdes. Pięknie napisana.

Sparaliżowana Maria zostaje uzdrowiona w czasie pielgrzymki.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Doskonałe i przejmujące w swej ponadczasowości studium społeczeństwa francuskiego końca XIX wieku. Wykorzystując jednostkowe historie życia pielgrzymów udających się do Lourdes, Zola buduje przenikliwy opis kryzysu religijności, kryzysu społecznego oraz mechanizmy manipulacji stosowane przez Kościół (przy czym w mojej ocenie książka nie ma wydźwięku antykościelnego, a...

Zola jak zwykle spisał się mistrzowsko i napiszę przewrotnie - ta powieść to apoteoza myśli racjonalnej i humanizmu.

Nie jest to książka religijna - wątpiącym i poszukującym raczej nie pomoże...
Powieść naturalistyczna, oparta na obserwacjach autora i jego doświadczeniach z podróży do Lourdes.
Literacko - bardzo dobra. Tłumaczył Boy, więc dalszy komentarz zbędny.

Pierwsza cześć trylogii o trzech miastach. Ukazuje księdza Piotra poszukujacego drogi do odnalezienia utraconej wiary oraz ruch pielgrzymkowy i jego najsłynniejsze sanktuarium - Lourdes.
Zola oparł sie na własnych obserwacjach z jego podróży do Lourdes. W powieści wyraźnie krytykuje on ruch pielgrzymkowy i i nastawienie części kleru pragnącego głownie sie bogacić.
" ......

• Literatura francuska