Lourdes

Okładka książki Lourdes Emil Zola
Okładka książki Lourdes
Emil Zola Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Cykl: Trzy miasta (tom 1) klasyka
klasyka
Trzy miasta (tom 1)
Lourdes
Państwowy Instytut Wydawniczy
1962-01-01
1962-01-01
Eligia Bąkowska
klasyka literatura francuska naturalizm

Mało znana powieść Zoli z cyklu Trzy Miasta.
Opowieść o ludzkim cierpieniu ale też o głębokiej wierze w możliwości boskiego uzdrowienia. Losy dwójki bohaterów na tle pielgrzymki do Lourdes. Dobra proza.

Mało znana powieść Zoli z cyklu Trzy Miasta.

"Lourdes" to powieść rozpoczynająca cykl "Trzy miasta", który Zola napisał w latach 1893-1898 po ukończeniu sławnej serii "Les Rougon-Macquart". Było to ambitne przedsięwzięcie, poprzedzone podróżami i studiami. Celem była analiza współczesnego nowoczesnego społeczeństwa, a zwłaszcza problemów wiary, nauki i sprawiedliwości społecznej. Efekt pozostawia mieszane uczucia z dwóch powodów, jak sądzę. Po pierwsze - jak już zauważono - jest to powieść z tezą, a brzmi ona: religia to oszustwo, Kościół katolicki to żądna władzy, opresyjna instytucja, od której trzeba wyzwolić świat. Po drugie - absolutne niepanowanie nad rozlewającą się narracją i namiętnością do wygłaszania tyrad ideologicznych, co jest zabójcze nie tylko dla prawdy świata przedstawionego, ale i dla artystycznego wyrazu dzieła. Są i zalety. Zola jest wielkim stylistą. W wielu partiach książka jest literacko tak piękna, że zapiera dech w piersi. Jest bardzo zwarta konstrukcyjnie - cała akcja toczy się w ciągu pięciu dni. Świetny zabieg. Zola jest też znakomitym obserwatorem i potrafi oddać spektrum sytuacji, zachowań, emocji i charakterów. Pod tym względem powieść genialnie chwyta coś, co obserwujemy we wszystkich sanktuariach: wielką wiarę pomieszaną z jarmarcznym handlem, szlachetność, małość, konflikty sumienia, interesy, walkę o dochody i wpływy. Ilustracjami są przyciągający bohaterowie - za wyjątkiem jednego, głównego bohatera. Niewierzący ksiądz Piotr Froment to postać nieprzekonująca, sztuczna, schowana w sutannie Zolowska idea upadku religii. Sam pomysł przewodni nieco obraża inteligencję czytelnika: ksiądz, który nie wierzy i jest racjonalistą jedzie do Lourdes, aby Bóg mu przywrócił dziecięcą wiarę; zakłada się, że uwierzy, gdy zobaczy cud, ale gdy on następuje - nie jest cudem, gdyż ich nie ma, wszystko jest wyjaśnialne naukowo; wreszcie "odkrywa" hipokryzję wiernych, fałszywe cuda i obrzydliwe machinacje kleru - choć czytał o tym wszystkim, bo w gabinecie ojca zapoznał się z materiałami dotyczącymi Bernadetty, objawień i sanktuarium. Teza i rezonerstwo morduje to, co niesamowite w tej powieści: wejście w kłębowisko ludzi i uczuć, tego niezmiennego wołania ludzi o szczęście, zdrowie, nadzieję, miłość, pomoc - nieważne, czy spełnialne, osiągalne, właściwie adresowane. Zola jest zbyt wielkim pisarzem, żeby nam tego nie odsłonił, a z pasją naturalisty nie pokazał obrzydliwości choroby i zepsucia, po co zatem z wielkiej literatury robił agitkę? Bóg jeden wie, chciałoby się powiedzieć, ale skoro według autora Go nie ma - to odpowiedź znajdziemy w jego ukochanej naukowej psychologii. Sami zaś bierzmy z książki to, co najlepsze.

Przypadkowi ludzie zebrani w pociągu do Lourdes, ich bolesne historie połączone wiarą w cudowne uzdrowienie jako ostatni ratunek, dylematy moralne młodego księdza pragnącego wiary i niezdolnego jej przyjąć... Brzmi jak ciekawa, nieoczywista powieść z pogłębionymi portretami psychologicznymi. Niestety, jest inaczej. To typowa powieść z tezą, w tym wypadku tezą jest, że cudów nie ma. Z pozoru niekontrowersyjna i łatwa do udowodnienia, została przedstawiona tak fatalnie, że "Lourdes" może nawrócić niejednego sceptyka. Aby dowieść, że cudów nie ma, Zola przedstawia wydarzenie absolutnie niewytłumaczalne, które współczesna medycyna nie zdołałaby opisać inaczej niż cud. A przecież sam to wydarzenie wymyśla, stawiając sobie (zupełnie sztucznie) poprzeczkę nie do przeskoczenia. A że rzeczone uzdrowienie jest punktem zwrotnym fabuły i duchowej drogi głównego bohatera, to nie sposób tej jaskrawej sprzeczności zignorować i uwierzyć autorowi albo fabule. Gdyby to jeszcze było mniej napisane pod tezę, gdyby bohaterowie byli czymś więcej niż ilustracjami, to może dałoby się zapomnieć o tym i wciągnąć w fabułę - ale fabuły tu prawie nie ma. Jedynym, co ratuje książkę, jest ostre, bolesne pióro Zoli, styl jak zawsze obliczony na rozdrapywanie, a nie opatrywanie ran, na budzenie społeczeństwa z drzemki.

Dobrze, że wśród mnóstwa "lekkich" książek, o których po przeczytaniu szybko się zapomina, są też takie wartościowe dzieła jak właśnie "Lourdes". Jest to piękna historia przypominająca wyjątkowe miejsce cudów, na tle którego przedstawione zostały losy wielu bohaterów pokładających w pielgrzymce do Lourdes ogromną nadzieję na zmiany.

Czytając tę książkę szłam z bohaterami do Lourdes. Pięknie napisana.

Czytając tę książkę szłam z bohaterami do Lourdes. Pięknie napisana.

Sparaliżowana Maria zostaje uzdrowiona w czasie pielgrzymki.

Sparaliżowana Maria zostaje uzdrowiona w czasie pielgrzymki.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Doskonałe i przejmujące w swej ponadczasowości studium społeczeństwa francuskiego końca XIX wieku. Wykorzystując jednostkowe historie życia pielgrzymów udających się do Lourdes, Zola buduje przenikliwy opis kryzysu religijności, kryzysu społecznego oraz mechanizmy manipulacji stosowane przez Kościół (przy czym w mojej ocenie książka nie ma wydźwięku antykościelnego, a raczej pro-rozumowy).

Zola jak zwykle spisał się mistrzowsko i napiszę przewrotnie - ta powieść to apoteoza myśli racjonalnej i humanizmu.

Nie jest to książka religijna - wątpiącym i poszukującym raczej nie pomoże...
Powieść naturalistyczna, oparta na obserwacjach autora i jego doświadczeniach z podróży do Lourdes.
Literacko - bardzo dobra. Tłumaczył Boy, więc dalszy komentarz zbędny.

Nie jest to książka religijna - wątpiącym i poszukującym raczej nie pomoże...
Literacko - bardzo dobra. Tłumaczył Boy, więc dalszy komentarz zbędny.

Pierwsza cześć trylogii o trzech miastach. Ukazuje księdza Piotra poszukujacego drogi do odnalezienia utraconej wiary oraz ruch pielgrzymkowy i jego najsłynniejsze sanktuarium - Lourdes.
Zola oparł sie na własnych obserwacjach z jego podróży do Lourdes. W powieści wyraźnie krytykuje on ruch pielgrzymkowy i i nastawienie części kleru pragnącego głownie sie bogacić.
" ... Widział Lourdes zdemoralizowane przez pieniądz zmienione w miejsce ohydy i zatracenia, w ogromne targowisko gdzie handlowało sie wszystkimi mszami i duszami."
Powieść raczej dla wielbicieli Zoli, momentami zbyt rozwleczona może męczyć aczkolwiek i tak uważam, ze warto ja przeczytać.
A i ciekawostka - ksiazka ta została wpisana na Indeks Ksiąg Zakazanych.

" ......

• Literatura francuska