Życie sprzed życia

2007-05-21
2007-05-21
978-83-60170-09-0
Barbara Górecka
ezoteryka życie życie po życiu

Książkę było przede wszystkim bardzo trudno zdobyć, nie ma wznowień, a jedynie w internecie pojawia się od czasu do czasu za cenę w stylu 130-150zł... kiedy więc pojawiła się o połowę taniej, kupiłem ;) (i zamierzam odsprzedać za tyle samo :P ).

No i cóż mogę powiedzieć... strasznie byłem podekscytowany że udało mi się w ogóle wreszcie ją zdobyć i że mogę ją przeczytać... i jest to ciekawa książka, jest sporo przypadków dzieci opisanych, więc nieco więcej niż te najbardziej popularne do znalezienia w internecie ;) Ciekawa, wciąga, pochłania się szybko, aleee... to nie jest dużo treści tak naprawdę ;) jakoś to jest tak napisane, że mam wrażenie dużo powtórzeń. Tzn. nie chodzi o to że przypadki czy ich opisy się powtarzają, bardziej powtarzają się argumenty za i przeciw - mam wrażenie, że to jest tak kilka razy jakoś podobnie napisane. No i, muszę to przyznać... argumenty są nieco naciągane ;) tzn. może nie tyle argumenty co takie jakieś sformułowanie ich: "jak widzimy..." itp. nieco naciągane wnioski, aczkolwiek to może być wina tłumaczenia. No ale tak w ogóle: ok, są opisane przypadki dzieci wraz z wyjaśnieniami w jaki sposób badacze starali się zbadać je jak najbardziej obiektywnie i sprawdzając ich prawdziwość. I za to plus. Ale muszę szczerze powiedzieć, że w porównaniu z nowszą książką J. B. Tuckera, "Powrót do życia": https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5013686/powrot-do-zycia to w ogóle nie ma czego porównywać, tamta jest świetna, ta to tylko jakby nędzna przedmowa ;) No ale trzeba też wziąć pod uwagę ile lat minęło od jednej do drugiej książki - wiedza naukowa też poszła do przodu (np. fizyka kwantowa itp.). Reasumując, wiadomo - dobrze że przeczytałem, bo ciekawość by mnie zeżarła ;) ale "Powrót do życia" to o wiele lepsza książka i właściwie można przy niej pozostać. Tą naprawdę można potraktować jako wstęp. No ale jeśli ktoś lubi całe historie, to wstęp też przeczytać warto ;)

[Gdyby ktoś mimo to chciał odkupić: 70zł + przesyłka, proszę pisać na PW (tak długo jak ten tekst się tu znajduje, jest aktualny, jak odsprzedam to usunę).]

(czytana: 1-16.04.2024)
4+/5 [8/10]

Bycie człowiekiem oznacza stawanie w szrankach z wieloma niepewnościami. Ale jest jedna rzecz, której każdy z nas może być pewien. Kiedyś umrzemy. Każdy z nas. To rodzi wiele pytań i otwiera ścieżki poszukiwania odpowiedzi na najważniejsze z nich. Co czeka nas po drugiej stronie? Czy w ogóle j e s t jakaś inna strona? Możesz być ateistą, agnostykiem, katolikiem, buddystą, stoikiem, shintoistą, ale prawdopodobnie przynajmniej raz w życiu zadałeś sobie to pytanie. Pewności nie ma, stąd samo pojęcie wiary i religii, aby brać coś sercem, a nie rozumem. Ale co jeśli dowody o życiu po życiu pojawiają się już od dawna i coraz częściej poddawane są ścisłym badaniom naukowym?

Śmierć jest fascynująca, choć traktowana jako coś ostatecznego, przykrego i delikatnie mówiąc niewyobrażalnego. Wiara i przekonania często dają nam pewien rodzaj kruchego spokoju, oddalającego problem w nieznaną i niechcianą przyszłość. Nie chcemy się mierzyć z ułomnością i niechybnym końcem własnego „ja”. To bardzo kulturowe podejście, właściwe nam Polakom, budujące mur wokół tego tematu. Cierpienie, smutek i osamotnienie towarzyszące odejściu najbliższych nie jest codziennością, którą jesteśmy w stanie przetrawić i zasymulować przed ich odejściem. I choć niektórzy z nas próbują mierzyć się ze zjawiskiem śmierci właśnie chwytając się religii, parapsychologii, filozofii lub badań naukowych, tak reszta nie znajduje w sobie odwagi, by za życia, jak to ujmują buddyści, zacząć świadomie umierać każdego dnia.

Jim B. Tucker, dziecięcy psychiatra, poświęca swoje życie badaniom przypadków reinkarnacji wśród dzieci. Bo właśnie dzieci najczęściej posiadają wspomnienia poprzednich żywot, ze szczegółami mówiącymi o swoich najbliższych z poprzedniego wcielenia, ważniejszych i bardziej błahych wydarzeniach oraz miejscach przebywania i tragicznych zgonach. Naukowiec przebadał ponad tysiąc spraw i rozdzielił je na rozwiązane i nierozwiązane. Te pierwsze są oczywiście o wiele ciekawsze, udaje się wtedy, za pomocą sprawdzonych metod, potwierdzić dokładność wspomnień dziecka, zlokalizować osobę, których rzekome wspomnienia posiada, często porozmawiać z rodziną zmarłego/zmarłej, która potwierdza i akceptuje nowe wcielenie zgodnie uznając, że tylko zmarła osoba mogłaby posiadać wiedzę, o której mówi dziecko.

Dzieci zachowują się dość różnie. Wspominają rodzicom, że już kiedyś przecież żyły, albo skarżą się na powtarzające się koszmary o makabrycznej śmierci. Płaczą za „prawdziwymi” rodzicami i chcą dowiedzieć się co słychać u poprzedniej rodziny. Częściej niż rzadziej mają jakieś nierozwiązane sprawy z poprzedniego życia. Tucker opisuje nawet dość groteskową sytuację, w której kilkuletni chłopiec rzuca się agresywnie do gardła człowieka, który zamordował jego poprzednie wcielenie. Inni dość często odradzają się blisko starego miejsca zamieszkania i w niedalekim czasie po śmierci. Gdy dorastają, wspomnienia najczęściej zacierają się i obecna persona może cieszyć się teraźniejszym życiem.

Czytający mogą odnieść wrażenie, że rodziny zmarłych są łatwowierne, a dzieci z wybujałą wyobraźnią bawią się ich kosztem. Inni poruszą temat zwykłego kuglarstwa bądź zepchną wszystko na demonizm. Po pierwsze muszę nadmienić, że spora część przebadanych spraw tyczy się krajów azjatyckich (choć nie tylko i są opisywane przypadki chociażby amerykańskie),których kultura przychylniej patrzy na reinkarnację i nie widzi w tym fantazji z pogranicza satanistki, a jako część tożsamości kulturowej. Po drugie w tym właśnie momencie wkraczają naukowcy, których zadaniem jest zebrać dane, usystematyzować i stworzyć proces weryfikacji, poddając badania obiektywnej krytyce. Niektóre dzieci mogą kłamać, inne faktycznie oddawać wodze fantazji, ale jeśli dane w znacznej większości wyraźnie wskazują na powtarzalny i empiryczny czynnik danego zjawiska, czy na prawdę możemy mówić o światowym spisku kilkulatków?

Nie ukrywam, że reinkarnacja fascynuje mnie i zagłębiając się w jej tematykę (coraz częściej poruszaną przez środowiska naukowe, ale wciąż jeszcze tak bardzo ostracyzowaną) coraz częściej rozpatruję ją w kategoriach nie parapsychologii i wiary, a właśnie niewyjaśnionego zjawiska naturalnego, którego po prostu jeszcze nie rozumiemy.

Życie sprzed życia jest dobrą książką badającą temat reinkarnacji nie dlatego, że opiera się na sensacyjnych i kolorowych opowieściach mających wywołać dreszcz emocji, ale z powodu swojej chłodnej i zdystansowanej opinii na temat całego zjawiska, które zdarza się częściej niżby nam się zdawało i chcielibyśmy zaakceptować. Tucker nie próbuje do niczego przekonywać, nie tyranizuje czytelnika swoimi tezami, nie wysuwa daleko idących wniosków i nie namawia do zmiany przekonań i wierzeń. Być może jest to jedyna wada tej książki – w swej istocie jest pracą naukową, aniżeli seksownie skonstruowanym reportażem chwytającym za serca i rozpalającym wyobraźnię. I dlatego ginie pośród morza innych, bardziej wyrazistych pozycji popularnonaukowych. W dodatku na naszym rynku jej zakup graniczy z cudem. Wielka szkoda i strata dla wszystkich zainteresowanych tematyką, gdyż jest to pozycja niebanalna i zmuszająca do ważnych pytań.

Jeżeli ktokolwiek interesował się Reinkarnacją, polecam tę książkę. Autor w bardzo obiektywny sposób podchodzi do tego tematu, dzięki czemu daje on "Wolną rękę" w naszych przekonaniach. Omawia on na podstawie solidnych badaniach, tezach i argumentach wszystkie za i przeciw. Pomimo zbadania ponad 2000 przypadków autor skromnie podchodzi do istnienia Reinkarnacji tłumacząc że "W dalszym ciągu mało o niej wiemy".

Przytoczę swój ulubiony cytat z tej książki:
"Podstawowe rozumienie świata wydaje się zmieniać w tempie niemal tak wolnym, jak dryfowanie kontynentów, za to niechęć do przyjmowania nowych idei zbyt łatwo utrzymuje to zrozumienie w zdrowej równowadze"

Nigdy nie zastanawiałam się nad tym, czy reinkarnacja jest możliwa. Po przeczytaniu tej książki i historii w niej opisanych myślę, że posiadanie kolejnych żyć może być bardzo prawdopodobne. Książka jest ciekawa, pokazuje coś, o czym niekoniecznie mówi się w naszej kulturze. Polecam.

1917

Książka stanowi opis badań przeprowadzanych od roku 1958-go na University of Virginia Medical Center, badań ponad 2500 przypadków wspomnień z poprzednich wcieleń wśród dzieci.
Niewątpliwym i nie kwestionowanym „ojcem” tychże badań i eksperymentów jest dr Ian Stevenson, który w latach 1957-1967 będąc dziekanem Wydziału Psychiatrii Uniwersytetu w Wirginii zajmował się już na poważnie badaniami poprzednich wcieleń wśród dzieci. Od roku 1967-go jednak, finansowany przez Chestera Carlsona (wynalazca metody fotokopiowania) zrezygnował z funkcji dziekana i poświęcił się całkowicie badaniom przypadków reinkarnacji.
W pozycji Tuckera znajdziemy tych przypadków wiele – wiele ciekawych opisów wspomnień z poprzednich wcieleń dzieci z całego świata, nie tylko z tych kręgów kulturowych gdzie wiara w reinkarnację należy do kanonów religii.
Opisy poprzedniego życia, setki szczegółów, nazwy miast, opisy wyglądu domów, krewnych, przyjaciół, znajomych, ich imiona i nazwiska, opisy swojego „dorosłego” poprzedniego życia a także często opisy sposobu rozstania się z poprzednim życiem – to wszystko znajdziemy na kartach pozycji „Życie sprzed życia”.
Mnogość zebranych i udokumentowanych faktów pozwala być może nawet zatwardziałym sceptykom spojrzeć trochę inaczej na kwestię reinkarnacji!?
W nocie, która autor zamieszcza na końcowych kartach książki prosi on kontakt z rodzicami dzieci, które posiadają wspomnienia z poprzedniego życia.
Adresy pozwolę sobie podać za autorem :
- e-mailowy :

• Popularnonaukowe
  • Opowieści prawdziwe, wspomnienia
  • Spirituality
  • Chcę przeczytać, nie posiadam

Dodaj cytat z książki Życie sprzed życia