Odradzanie się kultury słowiańskiej w Polsce
- Kategoria:
- ezoteryka, senniki, horoskopy
- Wydawnictwo:
- E-bookowo
- Data wydania:
- 2012-01-01
- Data 1. wyd. pol.:
- 2012-01-01
- Liczba stron:
- 144
- Czas czytania
- 2 godz. 24 min.
- Język:
- polski
- Tagi:
- Słowianie Rodzima Wiara rodzimowiercy neopoganie neopogaństwo religia Słowian
Po latach zapomnienia rodzima słowiańska wiara przeżywa swój renesans. Nie jest to jednak tendencja wyłącznie polska, gdyż wzrost zainteresowania religiami pogańskimi (etnicznymi) i neopogańskimi odnotowywany jest w wielu krajach europejskich. Współcześnie do najaktywniejszych formacji neopogańskich w Polsce zaliczamy: „Rodzimą Wiarę” (dawniej „Zrzeszenie Rodzimej Wiary”) oraz „Rodzimy Kościół Polski”. Ruchy te wpisane są do rejestru kościołów i związków wyznaniowych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Ponadto istnieją również stowarzyszenia, organizacje oraz różnego typu inicjatywy kulturalne o takim profilu, przykładem może być tutaj Stowarzyszenie na rzecz Tradycji i Kultury „Niklot”.
Związki „rodzimowiercze” otwarcie odwołują się do tradycji i obrzędowości słowiańskiej. Owe zrzeszenia zwracają się ku naturze, charakteryzują się synkretyzmem, odrzucają nauki kościoła i odwołują się do dawnych prasłowiańskich wierzeń, w celu odtworzenia starych rytuałów i nie jest to bynajmniej żaden eskapizm czy krok wstecz. Chodzi tu o poszerzenie świadomości, o nowe hellenistyczne widzenie piękna otaczającego nas świata, o nową duchowość, która utraciła swoją czystość w obecnym świecie.
Badanie wierzeń naszych przodków nie jest zadaniem łatwym. Chrystianizacja bezpowrotnie zniszczyła sporą część dawnych tradycji, lecz większość zwyczajów przetrwało do naszych czasów w kulturze ludowej. Widoczny współcześnie renesans rodzimej słowiańskiej wiary, zawdzięczamy ciężkiej pracy wielu badaczy. To dzięki nim możliwe jest dzisiaj odtworzenie nie tylko schematu kluczowych świąt i obrzędów, ale w dużym stopniu także symboliki tak ważnej dla rytuałów i odczytania ich pierwotnego znaczenia.
Praca opiera się na publikacjach książkowych, archiwalnych, czasopismach i stronach internetowych. Wysoce przydatnymi i niezbędnymi do napisania niniejszej książki były: przedwojenne pismo Zadruga, Zeszyty Naukowe UJ, Studia Religiologia, książki znanych naukowców, archeologów, badaczy takich jak: A. Gieysztor, B. Grott, J. Majchrowski, L. Pełka, a w szczególności dzisiejsze opracowania, na podstawie których bazują zrzeszenia neopogańskie.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Książka na półkach
- 40
- 9
- 2
- 2
- 2
- 1
- 1
- 1
- 1
- 1
OPINIE i DYSKUSJE
Autor zgrabnie streszcza to, co się w Polsce dzieje u rodzimowierców. Opisuje różne ruchy nawiązujące do korzeni słowiańskich, które pojawiały się w Polsce od międzywojnia do dziś. Zarówno te, które odprawiają dawne obrzędy, jak i te, które patrzą na prehistorię narodu z kulturowej czy socjologicznej strony. Zarówno nacjonalistyczne, jak i te, które głoszą miłość do natury i innych wyznań. Cały rozdział poświęca ruchowi "Zadruga", wdając się niestety w nieciekawe rozważania filozoficzne. Książce w ogóle przydałaby się solidna redakcja.
Jedną część książeczki stanowi mitologia słowiańska w dużym skrócie, ograniczona do czterech głównych bóstw. Przywykłam już, że w każdym opracowaniu i mity i bóstwa opisane są zupełnie inaczej. Nie potrafię ocenić, która wersja jest najbliższa prawdzie, ale ta Gulaka podoba mi się najbardziej. Zwłaszcza mit o powstaniu człowieka, którego Swaróg uczynił idealnym z gliny, a Weles podorabiał w schnących jeszcze posągach dziury od głodu, wypróżniania i seksualności. Czyż nie jest to opowieść dorównująca innym, znanym mitologiom?
Autor zgrabnie streszcza to, co się w Polsce dzieje u rodzimowierców. Opisuje różne ruchy nawiązujące do korzeni słowiańskich, które pojawiały się w Polsce od międzywojnia do dziś. Zarówno te, które odprawiają dawne obrzędy, jak i te, które patrzą na prehistorię narodu z kulturowej czy socjologicznej strony. Zarówno nacjonalistyczne, jak i te, które głoszą miłość do natury...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toRzecz bardzo przystępnie napisana. Jedyne co mi przeszkadzało, to powtarzanie informacji w różnych rozdziałach, jakby książka była zbiorem kilku niezależnych, krótszych publikacji. Polecam:)
Rzecz bardzo przystępnie napisana. Jedyne co mi przeszkadzało, to powtarzanie informacji w różnych rozdziałach, jakby książka była zbiorem kilku niezależnych, krótszych publikacji. Polecam:)
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toSłowiańskie abecadło.
Najbardziej podstawowe wprowadzenie w świat słowiańskiej mitologii, religii i zwyczajów oraz całkiem ciekawa bibliografia dla zainteresowanych poszerzeniem wiedzy.
Słowiańskie abecadło.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toNajbardziej podstawowe wprowadzenie w świat słowiańskiej mitologii, religii i zwyczajów oraz całkiem ciekawa bibliografia dla zainteresowanych poszerzeniem wiedzy.