Boliwia 1967

Bellona
2012-09-27
2012-09-27
Che partyzanci Ameryka Łacińska

Kolejna książka Romana Warszewskiego, którą przeczytałem z przyjemnością. Chyba nawet rozważałbym ocenę powyżej siedem.
Myślę jednak, że książka nie każdemu może przypaść do gustu. Po pierwsze spektakularnych bitew czy działań w Boliwii nie było. Bo tak naprawdę nikt tam za bardzo rewolucji nie chciał. Kolejna sprawą jest to, że książka w dużej mierze jest biografią Ernesto Che Guevary. Dla kogoś nie znającego tematu i spodziewającego się szczegółowych opisów działań militarnych może to być rozczarowaniem. Jako, że wiedziałem, czy też domyślałem się, czego się spodziewać, lektura sprawiła mi przyjemność.
Jak już wspomniałem, autor dużo miejsca poświęca, życiu Che Guevary. Skrótowo opisuje jego udział w rewolucji na Kubie i misje w Afryce (autor te dwa ważne epizody opisał obszernie w innych książkach z serii Historyczne Bitwy). Możemy dowiedzieć się dlaczego i jak Che trafił do Boliwii. Ostatecznie poznajemy też ostatnie chwilę jego życia. Ciekawym fragmentem są też wspomnienia i perypetie kilku pozostałych przy życiu partyzantów z oddziału Guevary, ich ucieczka z Boliwii i dalsze losy. Całkiem sporo miejsca autor poświęcił także kryzysowi rakietowemu na Kubie.
Przyjemna lektura. Zdecydowanie wolę takie opowiadanie historii i narrację Romana Warszewskiego niż "twarde, suche fakty".

Oceniam te książkę jako bardzo dobrą, aczkolwiek sam tytuł jest daleki od tego czego właśnie oczekiwałem od tej książki. Mianowicie liczyłem na to jak autor sam zresztą w treści książki opisuje na idealne zbudowanie całego tła walk partyzanckich w Boliwii i ogólnie jakiegoś rysu politycznego w tym państwie czemu i dlaczego akurat w Boliwii? Natomiast dostałem dość obszerną bo aż prawie na 150 stron, pewnie nieco skróconą Biografie Ernesto Che Guevary i późniejsze jego wspomnienia z Boliwii oraz 1 rozdział poświęcony właśnie temu jak ta jego partyzantka się tam miała. Takie były oczekiwania jak wyżej wspomniałem natomiast nie znaczy to, że książka jest zła, wręcz przeciwnie jest świetna i jest napisana dosłownie jak książka przygodowa bo potrafi trzymać w napięciu, a to są w pełni opisane jednak prawdziwe wydarzenia. Prostemu czytelnikowi, który nie interesuje się nawet historią by się spodobała, ale sam przekaz, który chciałem w niej zdobyć i doedukować się na temat tamtych wydarzeń mnie zawiódł.

Roman Warszewski przygląda się ostatniej kampanii Che Guevary, która doprowadziła do jego śmierci. Robi to w sposób wnikliwy i ciekawy - mnie bardzo odpowiada, że czasami element biograficzny dominuje w tej książce nad elementami operacyjno-batalistycznymi. Bo w kampanii boliwijskiej równie ciekawy, jak przyczyny klęski ekspansji rewolucji jest wątek osamotnienia Che Guevary, ciążącego nad nią fatalizmu i zdrad, których padł on ofiarą. I zaznaczam, że - podobnie jak autor - nie piszę tego wcale z pozycji admiratora jego poczynań. Warto po tę pozycję sięgnąć.

Już w tytule coś się nie zgadza, bo na okładce widnieje data 1966-1967. Ale w gruncie rzeczy to książka o wyborach życiowych Che Guevary. Właśnie Che stanowi jedyny temat opracowania. Jego droga życiowa, widzenie czarno-białe świata, rola pionka w starciach wielkich tego globu i wiara w swoje możliwości. Wszystko to ciekawe, ale sprowadza się do publicystyki, a nie opracowania historycznego. Mam przed sobą pracę dziennikarską, a nie historyczną. Wyraźnie czuje się brak warsztatu naukowego. Zastrzegam, że od serii Historyczne bitwy nie oczekuję nadmiaru naukowości. Dostałem jednak pracę na wskroś reportażową, z mnóstwem pytań, często retorycznych i równie często bez odpowiedzi. W dodatku epizod boliwijski nie zasługiwał aż na tomik o bitwach, bo takowych być nie mogło... Mocno mnie zawiodła praca Romana Warszewskiego.

Biografia Che.

Biografia Che.

• Historyczne Bitwy
  • Poszukuję (głównie e-book n/k)
  • Historyczne bitwy
  • Współczesność
  • XX wiek
  • Chce przeczytać; historyczne bitwy (Bellona)

Dodaj cytat z książki Boliwia 1967