Długa droga do domu. Wspomnienia uciekiniera z północnokoreańskiego piekła

Okładka książki Długa droga do domu. Wspomnienia uciekiniera z północnokoreańskiego piekła Kim Suk-Young, Kim Yong
Kim Suk-YoungKim Yong Wydawnictwo: Świat Książki reportaż
978-83-7799-439-9
Urban Markiewicz
Korea Północna

Piekło współczesnego łagru

Kolejna tragiczna historia uciekiniera z Korei Północnej - Kim Yong żyje w stolicy, ma dobrą pracę, rodzinę i odpowiednie układy. Pewnego dnia wszystko rozpada się jak domek z kart, tylko dlatego, że ojciec, którego nigdy nie spotkał i istnieniu nie wiedział był "Amerykańskim szpiegiem".

Książka ma formę pamiętnika, przedstawia praktycznie cały, ale skrócony odpowiednio, życiorys Kim'a. Daje nową perspektywę na życie w Korei Północnej, ale i na obozy pracy wszelkiego rodzaju. To gdzie jest różnica, to to, że autor nie cierpiał niedostatków przed aresztowaniem i zdaje się bardziej ufać ludziom czy być bardziej rozmownym, niż inni uciekinierowie z niższych warstw społecznych.

Warta przeczytania jako uzupełnienie "Światu nie mamy czego zazdrościć".

Kolejna bardzo ciekawa opowieść o życiu i ucieczce przedstawiciela północnokoreańskiej elity, który został uwięziony w obozie pracy i z niego uciekł. Interesujące świadectwo. Polecam!

Uderzająca, pięknie napisana. Polecam tym, którzy chcą przeczytać coś mocnego albo dowiedzieć się więcej o Korei Północnej, panującej tam ideologii i tamtejszych obozach koncentracyjnych.

Pokaż mimo tovideo - opinia

Uderzająca swoim realizmem i prawdziwością relacja człowieka bezgranicznie wierzącego i ufającego jedynej właściwej wizji ojczyzny narzuconej przez odgórne niezależne od niego siły partyjno-państwowe.

Jak wiele jesteśmy w stanie znieść w imię poczucia niesprawiedliwości, jak chęć przetrwania może wzbudzić w człowieku ogrom nadludzkiej siły i kaskadę różnorodnych emocji?

Czy życie ludzkie ma jakąkolwiek wartość i czy jest jakikolwiek sens ratować choćby jedno istnienie?

Książka opisuje prawdziwy dramat człowieka, który kochał i był bardzo oddany swojej ojczyźnie, która w pewnym momencie się go wyrzekła i potraktowała jak zbędną, niepotrzebną rzecz. I chyba w tym należy doszukiwać się tragizmu całej tej historii, w braku zrozumienia dlaczego.

Polecam.

Czyta się szybko, napisana ciekawie.

Czyta się szybko, napisana ciekawie.

7,5/10

7,5/10

Uwielbiam książki o ucieczkach i to jest jedna z nich. Nie jest to może brawurowy opis, ale mocno autentyczny. Dramat człowieka uciekającego z kraju, w którym się wychował. Można też wczuć się w realia nie tylko ciężkich obozów, ale całego kraju, który też jest jakimś rodzajem obozu.

bardzo poruszającą. warto przeczytać

bardzo poruszającą. warto przeczytać

Wspomnienia interesujące, chociaż bardzo nietypowe ze względu na status społeczny głównego bohatera. Chciałoby się więcej dowiedzieć o jego życiu w Korei Północnej, w tej książce zostało ono jedynie naszkicowane.
Fatalne wrażenie robi wprowadzenie. Pani mieszkająca chyba w Kalifornii wydaje się niewiele rozumieć z państwa totalitarnego. Irytujące są banały o "wielkich ideach socjalistycznych", które z czasem zwyrodniały. Geneza podziału Korei całkowicie jej umyka, dla niej to okupacja dwóch wrogich systemów.
Nieźle brzmi zdanie o tym, że w 1948 roku po obu stronach przeprowadzono wybory. Wypadałoby skomentować, ze w Korei Północnej do dzisiaj nie przeprowadzano żadnych prawdziwych wyborów.
Śmieszne są wnioski wyciągane z fotografowania się Kim Ir Sena z dziećmi - "Kim Ir Sen musiał współczuć sierotom wojennym", "Wiele jest opowieści o tym jak ojciec narodu Kim Ir Sen traktował sieroty wojenne, jak gdyby były one własnymi dziećmi".
Polski redaktor chyba nie wytrzymał i skomentował w przypisie opieranie się na oficjalnych normach żywnościowych w sowieckim Gułagu.

W samej opowieści Kima najbardziej przerażające są relacje rodzinne : spotkanie z prawdziwą matką, brak wiedzy o losie pozostawionej żony i dzieci.

Niesamowita opowieść o kraju w którym panuje największy terror. Aż ciężko uwierzyć, że to co autor opisuje, jest prawdziwe. Opowieść daje dużo do myślenia na temat Korei, o której tak naprawdę wiele nie wiemy, bo mało kto z tego kraju wychodzi.

• Korea Północna
  • Korea