Przygody Smerfów. Smerf czarnoksiężnik

56 min.
Barbara Grzegorzewska
Smerfy Peyo

Okładka książki Czarna róża Stefan Weinfeld, Jerzy Wróblewski
Czarna róża Stefan Weinfeld, Je...
Okładka książki Świat Mitów. Gilgamesz Clotilde Bruneau, Taranzano Pierre
Świat Mitów. G... Clotilde Bruneau, T...
Okładka książki Miki. Szalone przygody Nicolas Kéramidas, Lewis Trondheim
Miki. Szalone ... Nicolas Kéramidas,&...

Na półkach: , , , , , ,

dla mnie bomba - smerfy znane z bajki w peerelowskiej telewizji żyją na papierze. ukochane, śmieszne i zawsze te same.
REWELACJA

REWELACJA

2014

PopKulturowy Kociołek:

W albumie Smerf Czarnoksiężnik znajdują się trzy historie. Pierwsza z nich, zajmująca najwięcej stron, skupia się na pewnym smerfie, który pragnął zostać czarnoksiężnikiem. Papa Smerf nie chciał jednak nauczyć swojego podopiecznego tajników magii, uważając go jeszcze za zbyt młodego i porywczego. W takiej sytuacji bohater postanowił znaleźć inne źródło wiedzy. Miały być nim zaklęcia wykradzione z domu Gargamela. Nie trzeba chyba dodawać, że plan ten napotkał na wiele różnych niebezpiecznych przeciwności losu, które mogły doprowadzić do tragedii. Drugi z rozdziałów (Pułapki na smerfy) to bardziej klasyczna opowieść z Gargamelem w rolach głównych. Czarodziej dzięki swoim wymyślnym pomysłom zdołał złapać wiele Smerfów, które teraz musi uratować nikt inny jak Papa Smerf. Na sam koniec na czytelnika czeka historia Zakochani w Smerfetce, w której to jedyna dama w wiosce poszukuje partnera, na to stanowisko oczywiście jest wielu chętnych.

Opisane powyżej rozdziały w dużym uproszczeniu można podzielić na trzy typy historii. Pierwsza to typowa dla serii przygoda z przesłaniem, z której młody czytelnik wynosi lekcję, że duża wiedza to również duża odpowiedzialność, na którą nie każdy jest gotowy. Dalej mamy do czynienia z opowieścią stawiającą przede wszystkim na wartką „smerfną” akcję. Całość zakończona zaś jest mocno humorystyczną opowieścią, którą zależnie od wieku czytelnika można zupełnie inaczej postrzegać.

PopKulturowy Kociołek:

Tych bohaterów chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Większość z Was pewnie, tak jak ja, oglądało dobranocki ze Smerfami w roli głównej. Wiedzieliście, że te niebieskie stworki w białych czapeczkach są również bohaterami komiksów?

"Smerf Czarnoksiężnik" to najnowszy komiks z serii o przygodach Smerfów. W środku oprócz tytułowej opowieści znajdziecie jeszcze dwie inne. Nie brakuje w nich humoru, strasznego Gargamela i smerfnej przyjaźni. Smerfy pokazują, że nigdy żadnego z nich nie zostawią samego. Papa Smerf nad wszystkimi czuwa i służy pomocną radą, a w razie potrzeby wyczaruje magiczny eliksir.

Miło było wrócić do czasów dzieciństwa. Zarówno ja, jak i Luca dobrze bawiliśmy się przy tej lekturze. Luca tak dobrze, że nawet postanowił napisać swoją recenzję, którą możecie przeczytać poniżej. Dajcie znać, jak mu poszło.⬇️⬇️⬇️

Smerfy to główni bohaterowie książki
Komiks składa się z trzech historii. W pierwszej historii jeden smerf chciał zostać czarnoksiężnikiem.
W drugiej historii Gargamel był blisko złapania wszystkich smerfów.
W ostatniej historii wszystkie smerfy próbowały zdobyć serce Smerfetki. Najbardziej podobała mi się historia pierwsza, gdzie był Smerf Czarnoksiężnik.
Książka była fajna, warto przeczytać.
LUCA

Smerfy są jednymi z tych komiksów, które poruszają wiele ważnych i aktualnych tematów. Z jednej strony mamy zwyczajne problemy społeczne, a z drugiej zawsze w grę wchodzą marzenia, wizje, a czasami aktualne wydarzenia, czy wpływ warunków w których żyją. Mamy tu lekki dydaktyzm, pokazanie, że na wiele rzeczy trzeba uważać oraz być świadomym, że nie wszystkie nasze pomysły mogą być dobre. Autorzy zachęcają czytelników do uważności, mierzenia swoich sił i trafnego oceniania możliwości. Do tego nie zabraknie problemu chęci rozwijania wiedzy hamowanej przez starsze pokolenie. Do tego jest i miłość. Ten tematy pojawiają się też w najnowszym albumie zatytułowanym „Smerf czarnoksiężnik oraz Pułapki na Smerfy, Zakochani w Smerfetce” zawierającym trzy niedługie historie.
„Smerf Czarnoksiężnik” to opowieść o marzeniach. Jeden ze Smerfów chce zajmować się warzeniem mikstur tak jak Papa Smerf. Niestety ten mu nie pozwala. Uważa, że chcący się uczyć bohater jest za młody na poznawanie tak ważnej i niebezpiecznej wiedzy. To prowadzi do prób wykradnięcia księgi z przepisami mikstur. Niestety jest zbyt dobrze strzeżona. Do tego inna Smerfy robią pasjonatowi psotę podsuwając fałszywy przepis na miksturę. Zdesperowany bohater udaje się do Gargamela, aby zdobyć jego księgę. Niestety może ukraść tylko jedną stronę z przepisem. Nie wie jak mikstura zadziała, ale ją tworzy. Oczywiście następuje tragedia, w obliczu której nawet Papa Smerf będzie bezradny.
Ta przygoda to świetna lekcja dla dorosłych o tym, aby przybliżać wiedzę, kiedy dziecko jest zainteresowane. Mówienie, że ma czas na poszerzanie umiejętności może doprowadzić do zniechęcenia lub tragedii. Dla samych dzieci to też przestroga: samodzielne eksperymenty mogą skończyć się źle. Ważna jest współpraca z kimś doświadczonym.
„Pułapki na Smerfy” to dużo lżejsza opowieść z różnorodnymi gagami, pościgami oraz wzajemnym więzieniem się. Gargamel wykorzystuje słabości małych niebieskich stworków, aby je złapać. One z kolei potrafią wykorzystać jego słabość, aby się uwolnić i unieszkodliwić swojego wroga na jakiś czas.
„Zakochani w Smerfetce” to opowieść o wiosennych zalotach, zmaganiu się z ptactwem wyjadającym nasiona, próbie zyskania uwagi, rywalizacji, ale też o asertywności i prawie do powiedzenia „nie”.
Wszystkie historie zachęcają do poruszania ważnych tematów dotyczących granic, jakie można przekraczać, w jakim kierunku można eksperymentować, jak lepiej wykorzystać swoje zainteresowania i od czego zacząć ćwiczenie umiejętności, a także jak dobrze współpracować, dlaczego trzeba uszanować cudzą wolę.
Całość prezentuje się interesująco i dostarcza znakomitą rozrywkę dzieciom oraz miłośnikom Smerfów. Stworzone przez Peyo, Yvana, Delporte i Gosa historie są w pewien sposób kultowe. Do tego świetnie sprawdzają się w przypadku osób, które dopiero zaczynają przygodę z czytaniem. Komiksy zachęcą do sięgania po słowo pisane, pozwolą na łatwiejsze rozwijanie kompetencji kulturowych, będą świetnym materiałem do przedyskutowania wielu ważnych tematów. Polecam także albumy stworzone przez kontynuatorów, którzy doskonale radzą sobie ze stylem, jaki stworzył belgijski rysownik, a do tego skutecznie rozwijają i tworzą nowe wątki, wprowadzają troszkę odświeżenia, poruszają ważne, aktualne tematy. Dlatego wśród nowych albumów nie zabraknie wątków z hazardem, technologiami, skąpstwem, czy płciowości obarczonej sporymi uprzedzeniami kulturowymi i wieloma innymi tematami, przez co tworzą zupełnie inne Smerfy, ale zachowują sposób pisania poprzednika raz jego kreskę i kolorystykę, dzięki czemu nowe albumy doskonale wpisują się w to, co znamy. Dzięki identyczności rysunków miłośnicy pierwotnych Smerfów będą czuli satysfakcję z czytania. Wizyta w wiosce, w której każdy Smerf ma dostęp do wiedzy bez posiadania narzędzi weryfikacji ważności informacji na pewno będzie pouczającym doświadczeniem młodych czytelników. Każdy tom niesie z sobą jakieś ważne przesłanie.
Smerfy polecam każdemu dziecku. Dzięki tym niebieskim stworkom młodzi czytelnicy pokochają czytanie.

SMERFY, SMERFETKA, GARGAMEL, MAGIA I PUŁAPKI

Jeśli istnieje animacja, która równie mocno kojarzy mi się z moim wczesnym dzieciństwem, co „Smerfy” to są to tylko „Muminki”. Tak to dla mnie wyglądało w tych szczenięcych latach. Nie twierdzę, że oglądałem tylko to, ale to było najlepsze, najważniejsze, a jak potem przekonałem się po latach, także dla dorosłego z tych wszystkich to właśnie te opowieści pozostały najlepsze, najciekawsze, najbardziej atrakcyjne. A najlepsze z nich? „Muminkami” tu zajmować się nie będę, bo i po co, ale co do „Smerfów” to najlepsze wciąż są dla mnie komiksy, a the best spośród nich to te, które robił nie kto inny, tylko sam Peyo (no z pomocą Dlaporte, z którym cudowanie się uzupełniał). I takim the best jest właśnie ten album, niewznawiany od ponad ćwierć wieku.

Smerfy żyją w świecie pełnym magii, same często się o nią ocierają, więc kiedyś któryś z nich musiał wpaść na pomysł, by magią się zainteresować. I tak jeden z nich chce zakosztować życia czarnoksiężnika, a to, jak wiadomo, sprowadzić może spore problemy!
Potem wraca Gargamel. I knuje. I szykuje masę pułapkę, by złapać Smerfy. Czy mu się uda, a może sam przekona się, że kto pod kim dołki kopie…?
Na koniec wraca… Smerfetka. A co z jej powrotu wynika i jakie ma ona znaczenie dla reszty wioski? To już musicie odkryć sami.

SMERFY, SMERFETKA, GARGAMEL, MAGIA I PUŁAPKI

W bardzo udanym "Smerfie Czarnoksiężniku, siódmym chronologicznie tomie serii, mamy trzy opowieści. W tytułowej historii jeden z ambitnych, ale nierozważnych smerfów przekona się na własnej skórze, czym kończy się brak rozwagi. Krótka "Pułapka na smerfy" to rzecz o dobrej passie podstępów Gargamela, która oczywiście ostatecznie skończy się dla niego bolesnym upokorzeniem (przecież to żaden spoiler! - takie są prawa tej serii). Wreszcie sympatyczna (moja ulubiona z tego tomu) i dziarska zarazem opowieść "Zakochani w Smerfetce" eksploatuje w przezabawny sposób motyw zabiegania przez smerfy o jej względy.

Egmontowskie tłumaczenie było koszmarne. W 1997 i 1998 roku Egmont wydał drugą serię komiksów ze Smerfami w Polsce składającą się tak samo jak pierwsza z pięciu albumów. Wszystkie pięć zostały rozłożone całkowicie przez nieśmieszne tłumaczenie, w ogóle bez wyobrazni i jakiegokolwiek wyczucia w humorze smerfów.

"Smerf Czarnoksiężnik" to pierwszy tom przygód smerfów wydany przez Egmont, w oryginalnej serii jest tomem 7, a u nas został wydany przed "Kosmosmerfem". Przyznam, że kilka miesięcy temu nawet nie wiedziałam o tym, że Egmont wznowił serię o smerfach. Wiedziałam o pierwszej serii z Naszej Księgarni, miałam nawet trzy tomy i pamiętam jak bardzo byłam zawiedziona, że komiksy skończyły się na "Smerfach i Krakukasie". A potem z ciekawości sprawdziłam czy coś w ogóle działo się z tą serią... no i przybyło mi książek do kupienia.
Tom siódmy jest równie dobry jak poprzednie, równie śmieszny i równie smerfny ;) Nic tylko polecać :)))

Trzy historyjki o małych niebieskich ludzikach i ich odwiecznym wrogu Gargamelu. Zabawne i sympatyczne, smerfy od zawsze należały do moich ulubionych bohaterów komiksowo- kreskówkowych.

• Komiksy
  • Komiks