Irena

2012-10-03
konflikt pokoleń matka córka

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Okładka książki Siedem życzeń Liliana Fabisińska, Ałbena Grabowska, Małgorzata Kalicińska, Agnieszka Krawczyk, Natasza Socha, Małgorzata Warda, Magdalena Witkiewicz
Ocena 7,4
Siedem życzeń Liliana Fabisińska,...
Okładka książki A miało być tak pięknie! Katarzyna Kalicińska, Małgorzata Kalicińska
Ocena 6,6
A miało być ta... Katarzyna Kalicińsk...

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Zwyczajna-niezwyczajna historia

5765 662 435

To historia o Dorocie, matce, i Jagodzie, o córce. O konflikcie pokoleń, o trudnym godzeniu się z dorosłością dziecka i jego wyborami. To opowieść o poczuciu niezrozumienia i samotności.
Naprawdę mądrze się ją czytało. A postać babci-cioci Irenki, dodawała całości komediowego sznytu.

To książka, która daje do myślenia. Owszem, można do tego podejść jak do babskiego czytadła. Ale myślę, że wiele córek, z chęcią zobaczy perspektywę swojej matki. I vice versa. Szkoda, że nie każdy ma w rodzinie takiego rozjemca, jakim jest Irenka. Postać niemal bajkowa, która swoim sprytem i życiową mądrością, stara się doprowadzić relacje matki i córki na właściwe tory....

Ciekawa, opisująca relacje trzech kobiet z różnych pokoleń. W pewnym sensie każdy odnajdzie cząstkę swojej historii w tej książce.

Bardzo mile jestem zaskoczona. Początkowo książka mnie nie wciągnęła i wydawała się być o niczym.
Jednak każda kolejna strona wciągała coraz bardziej 
Opis z okładki - "Poruszający portret kobiet, z których każda znajduje się na życiowym zakręcie"
Trzy kobiety i całkiem różne spojrzenia na świat i na życie.
Powieść niezwykle ciekawa, ukazująca złożone relacje międzypokoleniowe.
Każda z kobiet jest inna i zupełnie inaczej spostrzega otaczającą je rzeczywistość.
Opowieść napisana jest żartobliwie i wciągająco.
Jedyne co mnie irytowało to język najmłodszej damy,
"callnę wieczorem", "kisior" jakoś w życiu powszechnym uchodzą płazem ale jako słowo pisane (czytane)
są koszmarne

Jednak każda kolejna strona wciągała coraz bardziej 
Trzy kobiety i całkiem różne spojrzenia na świat i na życie.
Powieść niezwykle ciekawa, ukazująca złożone relacje...

7/10
Nie przepadam za babskimi czytadłami wiec podeszłam do niej dość sceptycznie. A tu proszę jakie zaskoczenie. Ciekawie napisana, porusza dość poważny temat zatajania tajemnic i konfliktów, które one powodują.
Odnalazłam w niej wiele dla siebie.

7/10
Odnalazłam w niej wiele dla siebie.

Jest to moja pierwsza powieść tej autorki. Początki były trudne ale z każda stroną miałam ochotę na więcej, aż w końcu dotarłam do ostatniej strony i było mi smutno, ze to już koniec.
Bardzo fajna historia, może jakich wiele. Jednak historia, z którą wiele kobiet mogło by się utożsamić. Problemy w rodzinie, stres w pracy i nastawienie na karierę, z drugiej strony życie prywatne i problemy miłosne. Nie trzeba zdradzać za wiele ale polecam sięgnąć po lekturę w miłe letnie wieczory lub w zimowe z kubkiem dobrej herbaty.

Spokojna książka z tajemnica w tle skrywana przez mamę i córkę. Przez co obie nie potrafia ze sobą rozmawiać... Czy to się zmieni

Małgorzatę Kalicińską zawsze dobrze się czyta. Ona potrafi otulić codziennością. Z małej sprawy zrobić historię. Opisać świat taki jaki jest bez wielkich wzlotów, bez upadków. Na próżno szukać dreszczyka, wielkich namiętności i rozczarowań. Wszyscy inni się tym zajmują. Ona natomiast myśli praktycznie. Nasuwa mi się taka myśl: choć nic się nie dzieje to przecież i tak coś się dzieje.
A czasem należy się nam taka przyjemna książka, a co!

Bardzo obyczajowa - o problemach życia codziennego. Każdy z nas ma chyba podobne...

Pierwsze kilka stron, bo o pogrzebach i śmierci czytać nie lubię, nie brzmiało zachęcająco, ale jeszcze bardziej nie lubię zostawiać książek nieprzeczytanych, no chyba że się baaaardzo męczę. I całe szczęście, że tej powieści nie zostawiłam, bo żałowałabym, oj żałowałabym.
Na początku też zastanawiałam się czemu książka o tak naprawdę trzech kobietach nosi tytuł "Irena". I wszystko wyszło w trakcie czytania. Irena jest kimś w rodzaju mediatora między matką Dorotą a córką Jagodą w ich sporach i niezrozumieniu.
Dorotę to bym chętnie udusiła (w cudzysłowie oczywiście),tak mi działała na nerwy swą koncentracją na sobie i swoim punkcie widzenia, który nie dawał Jadze żyć po swojemu.
A już zupełnie nie rozumiem po co ta tajemnica związana ze śmiercią pierwszego dziecka Doroty - Kubusia? To tylko skomplikowało życie Dorocie, czyniąc je trudnym i wywołując dodatkowe problemy do rozwiązania.
A na końcu to tylko płakałam i śmiałam się, i tak w kółko.
Moim zdaniem ta książka to świetne studium relacji między matką a córką i nie tylko między nimi.
A rodząca się miłość między jagą i Radkiem przedstawiona jest tak, że tylko człowiek zakochać się chce.
Polecam!

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Wątek na wskroś "współczesnej" Dziuni -nie do wytrzymania.

Wątek na wskroś "współczesnej" Dziuni -nie do wytrzymania.

1 819
  • 2013