W obronie syna

2012-10-16
2012-10-16
Daniel Zych
Literatura amerykańska

Książka bardzo nudna, dużo prawniczych sloganów. Cała akcja rozwija się w ostatnich 100 stronach. Żeby dotrzeć dotąd to była droga przez mękę.

Nie chcę powtarzać po innych więc tylko jeden fakt. Pierwsza opowieść w tym gatunku dla której zarwałem pół nocy. Doskonałe zakończenie. Mimo, że to ponad 500 stron kobyła to czyta się to płynnie i przyjemnie. Chciałbym, żeby każda ksiażka na którą trafię trzymała taki poziom.

Opis z tyłu okładki zdradza zdecydowanie za wiele i uważam, że do książki powinno przejść się z marszu, bez znajomości jej treści, nawet krótkiego opisu, mając tylko podstawowe informacje o gatunku czy tematyce ów dzieła. Powieść przedstawiona jest w trzech częściach i w większości składa się z samych opisów, które wgłębiają się w psychikę bohaterów (ciekawe pojęcie odnoszące się do dziedziczenia „genu mordercy”, podobało mi się przedstawienie tego w powieści). Książkę czytało mi się niezwykle szybko, wciągnęła mnie niemalże od razu i nie wypuściła aż do zakończenia. To bardzo ciekawa pozycja, która do ostatniej strony zmusza czytelnika do myślenia (a nawet po jej zakończeniu nie można być pewnym, jakie są właściwe odpowiedzi co do zadanych w książce pytań). Przedstawia wiele wydarzeń w taki sposób, że czytający sam dochodzi do wniosku, w co powinien wierzyć. To też opowieść, do której można wrócić po czasie, by znaleźć jeszcze więcej tropów, ponieważ zakończenie nie udziela nam praktycznie żadnej odpowiedzi, a wręcz odwrotnie, rodzi kolejne pytania. Książka oczywiście posiada kilka mankamentów (jak chociażby narracja Andy’ego momentami jest dziwna i dość żenująca),jednak każdy z zabiegów w warsztacie autora uzyskuje (po czasie) swoje rozsądne uzasadnienie.

Zakończenie powieści jest jednym z lepszych, jakie czytałam w ostatnim czasie. Nie mogę się już doczekać, by sprawdzić w jaki sposób książkę tę przeniesiono na mały ekran (zwłaszcza, że casting jest obłędny). Zdecydowanie polecam lekturę „W obronie syna” każdemu, a zwłaszcza fanom świetnych kryminałów psychologicznych 😊.

Świetna powieść, bardzo nietypowa i inna, nie spodziewałam się po niej tak mocnych treści. Od samego początku zadziwia i sprawia, że ciężko się od niej oderwać. Autor podjął właściwą decyzję poddając czytelnika w wątpliwość i przedstawiając rozprawę sądową bez pokazania, kto jest winny i o co dokładnie chodzi w przedstawionej sprawie (a jest to bardzo ciekawy zabieg!)....

Znakomity dramat sądowy z domieszka thrillera. Opisy scen na sali sadowej mogą się czasem ciut dłużyć, ale i tak są świetnie napisane. Końcówka genialna.

Chyba spodziewałam się czegoś innego. Początek nawet wciągał. Później książka zaczęła się ciągnąć i straciła na atrakcyjności. Końcówka przyspieszyła tempa, więc spodziewałam się wow! Ale niestety pozostal niedosyt.

Świetna pozycja pokazująca walkę o rodzinę, jej powolny rozpad, poświęcenie i pewną naiwną wiarę, że człowiek z gruntu jest dobry.

Świetna pozycja. Wstrząsająca historia. Niesamowicie podpatrzone ludzkie relacje i emocje.

Kiepska książka, mdła niczym danie bez soli, akcja (czy w ogóle można mówić o jakiejkolwiek akcji?) ciągnie się niemiłosierne, a każde kolejne zdanie donikąd nie prowadzi, ani niczego nie wnosi.
Strata czasu, więc nikomu nie polecam.
Nie wiem w czym tkwi fenomen tej książki.

Strata czasu, więc nikomu nie polecam.
Nie wiem w czym tkwi fenomen tej książki.

Po książkę sięgnęłam dość przypadkowo, przeglądając outlet w @taniaksiazka, po tym jak zobaczyłam Chrisa Evansa na okładce. Wiedziałam, że najpierw muszę przeczytać książkę, a później obejrzeć serial, by mieć porównanie.
Andy Barber to szanowany prokurator z wieloletnim doświadczeniem, ojciec Jacoba i mąż Laurie. Spokojne życie rodziny zaburza śmierć jednego ze szkolnych kolegów chłopaka. Andy podejmuje się śledztwa, w trakcie którego okazuje się, że mordercą może być właśnie Jacob...
Książkę czytało mi się całkiem dobrze, ale nie mogę wyzbyć się poczucia fabularnego niedosytu. Mam wrażenie, że najlepiej została rozpisana postać prokuratora, która miała więcej do zaoferowana aniżeli młodociany oskarżony, który niestety dla mnie był dość schematycznie nakreślony. Wydaje mi się, że serial może się okazać lepszy niż książka. Wystarczy akcenty postawić w innym miejscu i historia nabierze całkiem nowego wyrazu. Ode mnie 7/10.

Serial był świetny , ale w książce mi czegoś zabrakło . Daję naciągane 6

Serial był świetny , ale w książce mi czegoś zabrakło . Daję naciągane 6