Uzurpatorzy

Okładka książki Uzurpatorzy Francisco Ayala
Okładka książki Uzurpatorzy
Francisco Ayala Wydawnictwo: Czytelnik Seria: Nike literatura piękna
244 str. 4 godz. 4 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Nike
Tytuł oryginału:
Los usurpadores
Wydawnictwo:
Czytelnik
Data wydania:
1975-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1975-01-01
Liczba stron:
244
Czas czytania
4 godz. 4 min.
Język:
polski
Tłumacz:
Zofia Wasitowa
Tagi:
nowela
Średnia ocen

7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Literatura na świecie nr 2/1975 (46): Portugalia, Hiszpania Francisco Ayala, José Ortega y Gasset, Octavio Paz, Fernando Pessoa, Luiz Francisco Rebello, Redakcja pisma Literatura na Świecie, Andre Ribeiro
Ocena 0,0
Literatura na ... Francisco Ayala, Jo...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
13 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
228
192

Na półkach:

To już drugi po Marquezie słynny pisarz iberyjski, któremu ze smutkiem muszę powiedzieć "Nie" i w tym przypadku także źródłem mojej negacji są opowiadania. Jest coś takiego w tym tomiku, co budzi we mnie automatyczny opór i odruch odrzucenia, nawet obrony. Czytając Ayalę czuję się jakbym słuchał kazania w kościele. Nie pierwszy już raz zaznaczam, że w literaturze jestem wielbicielem realizmu i dążenia do prawdy. Uzurpatorzy to zbiór opowiadań o dawnych władcach przedstawiony językiem baśniowym, wystylizowanym, wyidealizowanym, coś jak ewangelie z biblii, przypowieści, ludowe podania. Nie ma w tych opowiadaniach prawdziwych ludzi, a jedynie ich cienie błąkające się po świecie i podlegające zdarzeniom zesłanym na nie przez los. Religijność jaką przesiąknięte są te teksty jest dla mnie dyskwalifikująca. Dla autora istnieje tylko jedna dobra droga życia i jakiekolwiek odstępstwa od niej są źródłem zasłużonego cierpienia i kary. Bohaterowie są maksymalnie prości psychologicznie, prezentują wyłącznie postawę, na której opiera się główny wątek akcji, nie mają innych wątpliwości ani przemyśleń.
Będę jeszcze próbował i z Marquezem i z Ayala, jednak moje aktualne doświadczenia rodzą wielkie zdziwienie z powodu tak powszechnej fascynacji literaturą iberyjską. Rozumiem, że pewnie wszyscy hiszpańskojęzyczni pisarze ze względów historycznych są silnie obciążeni piętnem katolicyzmu, liczę jednak gorąco, że znajdę jeszcze kilku, którzy z tych pęt potrafili się wyzwolić.

To już drugi po Marquezie słynny pisarz iberyjski, któremu ze smutkiem muszę powiedzieć "Nie" i w tym przypadku także źródłem mojej negacji są opowiadania. Jest coś takiego w tym tomiku, co budzi we mnie automatyczny opór i odruch odrzucenia, nawet obrony. Czytając Ayalę czuję się jakbym słuchał kazania w kościele. Nie pierwszy już raz zaznaczam, że w literaturze jestem...

więcej Pokaż mimo to

avatar
890
191

Na półkach: , , ,

Ta książka jest znakomitym przykładem literatury, którą uwielbiam. Osadzona w przeszłości, napisana barwnym i plastycznym językiem, pełna intryg, rozgrywek psychologicznych oraz tajemnic.
Historia Hiszpanii wszak obfitowała w wiele krwawych i intrygujących wydarzeń, a wciąż jest u nas mało znana.

Największe wrażenie zrobiły na mnie 2 opowiadania:
- "Dzwon z Huesca". Emanowało ciężką, przygniatającą i mroczną atmosferą, spotęgowaną jeszcze słynną tytułową legendą o królu-mnichu, który przeszedł do historii jako Ramiro II z Aragonii.
- "Chory król" ukazujące bezskuteczne wysiłki Henryka III z Kastylii, który może byłby dobrym władcą, gdyby zdrowie i otoczenie dało mu szansę.

Z reguły nie przepadam za literaturą hiszpańską i ibero-amerykańską, jednak ta pozycja stanowi chlubny wyjątek. Może dlatego, że znacznie bliżej jej do "Królów przeklętych" Maurice'a Druona. ;)

Warto jeszcze wspomnieć, że Francisco Ayala García-Duarte urodził się w Grenadzie, mieście naznaczonym historią, gdzie do dziś można podziwiać zapierający dech w piersi kompleks pałacowy w Alhambrze. :)
Zresztą po wizycie na południu Hiszpanii nie ukrywam, że część mojego serca pozostała w Andaluzji.

Ta książka jest znakomitym przykładem literatury, którą uwielbiam. Osadzona w przeszłości, napisana barwnym i plastycznym językiem, pełna intryg, rozgrywek psychologicznych oraz tajemnic.
Historia Hiszpanii wszak obfitowała w wiele krwawych i intrygujących wydarzeń, a wciąż jest u nas mało znana.

Największe wrażenie zrobiły na mnie 2 opowiadania:
- "Dzwon z Huesca"....

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    57
  • Przeczytane
    28
  • Posiadam
    18
  • Nike
    3
  • Seria Nike
    2
  • Proza
    1
  • 2020
    1
  • Obyczajowe
    1
  • Niedoczytane
    1
  • Literatura
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Uzurpatorzy


Podobne książki

Przeczytaj także