Kacper Ryx i król przeklęty

Okładka książki Kacper Ryx i król przeklęty Mariusz Wollny
Okładka książki Kacper Ryx i król przeklęty
Mariusz Wollny Wydawnictwo: Otwarte Cykl: Kacper Ryx (tom 2) powieść historyczna
powieść historyczna
Kacper Ryx (tom 2)
Otwarte
2012-01-01
2008-01-01

Nadwyraz ciekawe historie

Nadwyraz ciekawe historie

Jeszcze bardziej wciągająca niż pierwsza część. Tym razem Kacper odkrywa historię morderstw młodych dziewek, styka się z dworem królewskim, ratuje przed śmiercią francuskiego króla i zakochuje się z wzajemnością. Masa informacji o ówczesnym Krakowie, francuskich obyczajach (ciekawej technice fechtowania, obrazoburczym tańcu, a sam król wygrałby w kategorii gender). Świetna książka. Wciąga, poucza, bawi, trzyma w napięciu. Zdecydowanie polecam.

„Kacper Ryx i król przeklęty” to dalszy ciąg wędrówki po XVI-wiecznym Krakowie ze studentem medycyny, królewskim inwestygatorem i szczwanym lisem w jednej osobie. W tym tomie Kacper Ryx wpadnie na trop tajnego bractwa, które kradnie z miasta dzieła z indeksu ksiąg zakazanych, aby potem je palić przy okazji mordując heretyków. Mamy więc do czynienia z ortodoksyjnymi chrześcijanami, którzy wierzą, że mają na tej ziemi szczególną misję, czyli usuwanie herezji pod każdą postacią. Oprócz tego ktoś morduje damy lekkich obyczajów a nocą ulicami miasta grasuje tajemniczy jeździec bez głowy. W Krakowie dochodzi też do zagadkowych mordów na dużych grupach ludzi. Zatem dzieje się. Jakby tego było mało na drodze głównego bohatera staje podstępny i okrutny ród Zborowskich, który zagiął na niego parol. Tymczasem kraj ma nowego króla a jest nim Henryk Walezy. Czy Kacper rozwiąże wszystkie te sprawy? I jak poradzi sobie ze Zborowskimi? Czy jego afekt do Janki będzie miał szczęśliwe zakończenie?
Tom drugi podobał mi się odrobinę mniej od poprzedniego, ale ciągle jest to ten sam wysoki poziom. Przygody Kacpra czyta się z niesłabnącym zainteresowaniem i mimo kilku słabszych fragmentów książka podobała mi się. Mogę się tylko przyczepić, że wątek bezgłowego jeźdźca został potraktowany odrobinę po macoszemu a jego potencjał był duży i domagałby się większego rozwinięcia. Poza tym wszystko jest na swoim miejscu i dobrze się to czyta. Jak już wcześniej wspomniałem erudycja pana Wollnego naprawdę robi wrażenie, jest to wiedza bardzo rozległa i szeroka, że mógłby nią obdzielić co najmniej kilku pisarzy. Czy czytać? Jak najbardziej, bo jest to dzieło godne polecenia. Siedem gwiazdek (bardzo dobra).

Kraków spływa krwią.
Ktoś morduje i okalecza, ktoś inny sieje popłoch i wzbudza paniczny strach wśród mieszkańców, kolejni czyhają na życie króla.
Mój ulubiony, i to nie dlatego, że jedyny, inwestygator królewski, urabia się po łokcie, byle dociec prawdy, kto, dlaczego i w jaki sposób. Wszyscy chcą wiedzieć, jednak odwagą, męstwem i sprytem dysponują nieliczni, wielu poza pełną sakiewką nie mają więcej do zaoferowania. Kacper Ryx, skromny jak zawsze, podejmuje się rozwikłać problemy nękające stolicę naszego kraju. Kilka nowych blizn i szram, to niewielka cena za spokój, poza tym dodają męskość, chociaż pewnie Kacper stwierdziłby teraz, żeby nie przesadzać z tą męskością, bo niedługo trzeba będzie przerobić posągi greckich bogów.
Uwielbiam bohatera, jest inteligentny, dociekliwy, zabawny, trochę próżny, a jednocześnie tak ujmująco nieporadny w niektórych kwestiach.
Uwielbiam również sposób w jaki Autor przedstawia ówczesny Kraków w swoich powieściach, język, jakim posługują się bohaterowie, mnogość faktów historycznych - to wszystko nadal stanowi dla mojej czytelniczej duszy najprzedniejszy pokarm.

Kraków spływa krwią.

Druga część serii o Kacprze Ryxie, królewskim inwestygatorze z Krakowa, nie tylko nie ustępuje jakością pierwszemu tomowi, ale chyba wręcz przewyższa go pod względem wartkiej akcji i wciągającej fabuły.

Powieść bardzo lekka w odbiorze i wartościowa ze względu na przemycaną w niej wiedzę historyczną dotyczącą okresu panowania Henryka Walezego i poprzedzającego go bezkrólewia.

Dalsze losy Kacpra Ryksa , tym razem za czasów panowania Henryka Walezego. Dowiadujemy się jakim królem był Walezy, poznajemy intrygi dworskie a także uczestniczymy w niebezpiecznych przygodach Kacpra Ryksa. Szczerze polecam.

Wyjątkowa książka, Rzeczpospolita Szlachecka widziana oczami mieszczanina, więc kibicujemy szlachetnym.

Druga część przygód Kacpra Ryxa przez większość czasu jest zawiła i zastanawiałem się, jak autor zamierza się wykaraskać z ilości spraw, którymi raczy czytelnika. Jednak udaje mu się to w miarę zgrabnie. I choć przez większość książki miałem wrażenie, że część pierwsza była lepsza, tak końcówka jednak zrównuje w moim odczuciu obie części.

Wielki szacunek dla autora za bardzo solidne przygotowanie się do tej książki - czuć to niemal na każdej stronie.

Kolejna część przygód Kacpra Ryxa. Sporo inwestygacji, trochę historycznych ciekawostek, zwierucha związana z elekcją Francuza na króla Polski, perturbacje w XVI w Krakowie, porwania, zabójstwa, polityczne gierki, walka o władzę i to wszystko poparte faktami historycznymi.
I choć może być dla niektórych męczące jak dużo jest wstawek w innych językach w tym po łacinie, sporo cytatów z różnych źródeł, trochę poezji, trochę mrocznych, ponurych, faktów, sporo okrucieństwa i przemocy... to książka jest mega ciekawa, wciąga nas w tamte realia i pokazuje ówczesne zdarzenia w powieściowy sposób.
Warto sięgnąć, warto zderzyć swoją wiedzę, swój światopogląd na tamte czasy z takim ujęciem.
Choć nie polecam osobom wrażliwym na przemoc, bo sporo jest dość bezpośrednich opisów.
Mega fajna notka historyczna na koniec pozwala dowiedzieć, się jak wiele rzeczy miało miejsce na prawdę.

Nie tylko dla freaków historycznych (ja do nich nie należę a książka mega mnie wciągnęła).
Polecam.

• Historyczne