Dwanaście prac Herkulesa

Okładka książki Dwanaście prac Herkulesa
Agatha Christie Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Cykl: Herkules Poirot (tom 26) Seria: Klasyka Kryminału kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Herkules Poirot (tom 26)
Klasyka Kryminału
The Labours of Hercules
Wydawnictwo Dolnośląskie
2012-11-20
2012-11-20
Grażyna Jesionek
Herkules Poirot opowiadania kryminał zagadka mitologia

Patronaty LC

Mogą Ciebie zainteresować

Uwielbiam krótkie opowiadania Christie. każda historia jest ciekawa

Uwielbiam krótkie opowiadania Christie. każda historia jest ciekawa

Inna niż wszystkie o Herkulesie Poirot. 12 luźnych opowiadań -> luźnych tzn. bez morderstw a tylko zagadki, tajemnice :) Jeżeli historia ma być opowiedziana i zakończona na max 20 stronach to jasne jest, że akcja tych opowieści biegnie szybko i nie tak precyzyjnie jak osobne powieści. Tak to się właśnie czyta. Trochę na "luzaku".

Wersja, którą oceniam, to audiobook, Saga Egmont, czyta Krzysztof Gosztyła (co miało niestety wpływ na odbiór dzieła).

Dwanaście opowiadań mających odpowiadać dwunastu pracom mitycznego Herkulesa lub też mającym kojarzyć się z nimi poprzez podobną tematykę zadań. Do mnie jakoś te skojarzenia nie przemawiały, zaś same historie mnie nie wciągnęły. Już na samym początku pekińczyk w roli lwa nemejskiego nie wzbudził mego entuzjazmu, potem było tylko gorzej. Okej, muszę się przyznać, że poddałam się po czwartej pracy i już nigdy do tych opowiadań nie wróciłam, więc może się mylę i moja ocena jest zbyt surowa. Cały czas odnosiłam jednak wrażenie, że zbiór tych opowiadań powstał na zamówienie i trochę na siłę. Mało tam było Agaty w Agacie, intrygi były trywialne i nudne, zaś opowiadania na tyle krótkie, że nie dawały szansy zainteresować się losami bohaterów. Niewykluczone, że potem temat się rozwinął i było bosko i fascynująco, ale ja nie dotrwałam do końca.

Zaznaczam, że najczęściej audiobooków słucham podczas nudnych ćwiczeń na wioślarzu. Jeżeli podczas ćwiczeń i słuchania udało mi się popaść w takie zamyślenie, że książka nie przeszkadzała mi w planowaniu obiadu na cały weekend, to nie jest dobra wiadomość dla tej książki. Ponadto strasznie irytował mnie Pan Gosztyła, gdy uprawiał wzdychanie starych panien, których u Agaty nie brakuje. Powiem tak: sama nie wiem, czy to było śmieszniejsze, czy też straszniejsze. Chyba te wzdychania nawet bardziej mnie zniechęciły, niźli monotonia i pospolitość tych opowiadań.

Moja opinia jest subiektywnie moja, inni Czytelnicy odkryją zapewne staromodny urok i czar w tych opowieściach, czuję się jednak zobowiązana uprzedzić, że dla niektórych mogą one trącić starym lisem, naftaliną lub też nudą po prostu :-)

Dość przyjemna lektura. Jednak nie jest to najlepsza czy najciekawsza książka Agathy Christie, które czytałem. Jest to dwanaście krótkich opowiadań, spraw Herkulesa Poirot. Jako, że historie są krótkie i nieskomplikowane w większości przypadków łatwo samemu wpaść o co chodzi. Może to być dla niektórych wadą, dla innych zaletą.
W każdym razie nie żałują czasu spędzonego z tą książką.

W każdym razie nie żałują czasu spędzonego z...

Chyba tylko dwa opowiadania mnie zainteresowały, reszta zwyczajnie nudna i bardzo wtórna w odniesieniu do całej twórczości autorki.

"Dwanaście prac Herkulesa" to zbiór opowiadań autorstwa Agathy Christie, który został po raz pierwszy wydany w 1947 roku. Jest to cykl opowiadań o powszechnie znanym detektywie Herkulesie Poirocie.
Wąsaty Belg postanawia w efektowny sposób zakończyć swoją karierę i zamierza podjąć się rozwiązania dwunastu kryminalnych zagadek, z których każda miałaby związek z pracą mitologicznego Herkulesa -jego imiennika.
Jak dla mnie zbiór ten jest całkiem niezłym zestawieniem, nie tylko dla fanów kryminałów, ale chyba również dla miłośników antyku ( z przymrużeniem oka).
W związku z tym, że nie jest to moja pierwsza powieść o słynnym Poirocie i czytałam lepsze, to tej konkretnej pozycji wystawiam 6⭐.
Z książką tą zapoznałam się pod postacią audiobooka czytanego mi przez pana Krzysztofa Gosztyłę który po raz kolejny współpracował z Sagą Egmont przy jego realizacji. Do pobrania na Legimi.
#lubimyczytac, #agathachristie, #legimi, #czytamzlegimi, #czytambezlimitu, #kryminal, #herkulespoirot, #dwanasciepracherkulesa, #12pracherkulesa

Było to moje pierwsze podejście do twórczości Agaty Christie, choć początkowo się zniechęciłam do Herkulesa przez jego taka irytującą nieomylność choć jestem świadoma skąd się ona bierze, z czasów w których była pisana. Książke odebrałam bardzo pozytywnie choc ta postać Herkulesa mnie troszku irytuje to z chęcia zapoznam się z resztą twórczości Agaty

Opowiadanie to jest najlepsza forma do czytania przed snem! Historie bardzo róźnorodne, ale dosyć przewidywalne. Jednak klimat starego kryminału Christie jest niesamowicie przyjemny.

Przeczytałem kilkanaście książek Agathy Christie - ta na pewno jest jedną z gorszych. Jest to zbiór krótkich spraw, które często kończą się zanim na dobre się rozpoczną.

Nieśmiertelna klasyka kryminału. Niezmiennie wielka przyjemność.

Nieśmiertelna klasyka kryminału. Niezmiennie wielka przyjemność.