Dwanaście prac Herkulesa

Agatha Christie Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Cykl: Herkules Poirot (tom 26) Seria: Klasyka Kryminału kryminał, sensacja, thriller
The Labours of Hercules
kryminał, sensacja, thriller
Grażyna Jesionek
Klasyka Kryminału
Herkules Poirot opowiadania kryminał zagadka mitologia

Zbiór opowiadań z Herkulesem wykonującym dwanaście prac swojego imiennika okazał się naprawdę trafionym pomysłem.
Książkę czyta się szybko, lekko i przyjemnie. Krótkie zagadki mają swoje mocne i słabe strony. Do minusów zdecydowanie należy fakt, iż trudno współczuć bohaterom albo się z nimi utożsamić, ponieważ nawet ich dobrze nie znamy. Jednak gdyby pani Christie opisała...

Niestety krótkie opowiadania nie przypadły mi do gustu, mimo obecności Herculesa Poirot, którego uwielbiam

Sam bym nie sięgnął, ale córka mi kazała, bo do szkoły było potrzebne. Ot, klasyka bez wodotrysków.

Szybko i przyjemnie sie czytało. Typowe kryminalne zagadki.

Właściwie trudno ocenić ten zbiór.
Muszę przyznać, że krótka forma w wydaniu Christie podoba mi się nieco mniej. Dużo łatwiej było wyłapać znaczące fakty dla rozumowania Poirota lub - z drugiej strony - nie podano ich wcale, aż do wyjaśnienia, które sprezentował nam detektyw. Ponadto, zwłaszcza pierwsze opowiadania, podszyte były zaskakującą dozą komizmu, którego nie...

tom 4 serii

Legendy przedstawiać nie trzeba. Wolałabym jednak towarzystwo Holmes'a... Pomimo pewnych wkurzających mankamentów pedantycznej osobowości, detektywowi Poirot nie można odmówić błyskotliwości, inteligencji i spostrzegawczości podczas śledztw, których obserwacja jest wielką przyjemnością.

Lubię pióro Agaty, lubię też postać, którą stworzyła – kogoś tak nieidealnego, a...

Czy może być bardziej nietrafione imię niż to, którym Agata Christie uraczyła swego bohatera? Obstawiam, że nie, ale Poirot postanawia udowodnić, że jednak na nie zasługuje i jest "Herkulesem swoich czasów", co ma być ukoronowaniem jego detektywistycznych dokonań przed przejściem na emeryturę. Od czasów starożytnej Grecji czasy oczywiście się zmieniły, więc i 12 zadań...

Ciekawa książka z dwunastoma, dość krótkimi, zagadkami. Jak zwykle obserwować można domyślność i inteligencję Herkulesa Poirot, a także próbować wymyślić coś samemu. Świetna, warta polecenia książka

Każde opowiadanie napisane idealnie, świetny pomysł na wykorzystanie mitu o Herkulesie. Szybko się ją czyta.

Dyskusje

7 395