Ścieżki wtajemniczenia. Gnosis aeterna

Okładka książki Ścieżki wtajemniczenia. Gnosis aeterna Jerzy Prokopiuk
Okładka książki Ścieżki wtajemniczenia. Gnosis aeterna
Jerzy Prokopiuk Wydawnictwo: tCHu doM wYdawniczy ezoteryka, senniki, horoskopy
248 str. 4 godz. 8 min.
Kategoria:
ezoteryka, senniki, horoskopy
Wydawnictwo:
tCHu doM wYdawniczy
Data wydania:
2000-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2000-01-01
Liczba stron:
248
Czas czytania
4 godz. 8 min.
Język:
polski
ISBN:
9788390117843
Średnia ocen

7,7 7,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Przewodnik po myśli Carla Gustava Junga Ilona Błocian, Tomasz J. Jasiński, Henryk Machoń, Czesław S. Nosal, Tomasz Olchanowski, Kazimierz Pajor, Andrzej Pankalla, Mirosław Piróg, Jerzy Prokopiuk, Jacek Sieradzan, Izabela Trzcińska
Ocena 7,1
Przewodnik po ... Ilona Błocian, Toma...
Okładka książki Hortus (In)Conclusus. Polska i Ukraina: rozmowy o filozofii i literaturze, pod red. Antona Marczyńskiego Marek Bieńczyk, Józef Bremer, Anna Dziedzic, Mateusz Falkowski, Tadeusz Gadacz, Michał Głowiński, Dorota Hall, Zbigniew Kloch, Andrzej Kołakowski, Julia Marczyńska, Anton Marczyński, Zbigniew Mikołejko, Monika Milewska, Adam Pomorski, Jerzy Prokopiuk, Barbara Skarga, Władysław Stróżewski, Tomas Venclova, Jan Woleński, Arkadiusz Żychliński
Ocena 0,0
Hortus (In)Con... Marek Bieńczyk, Józ...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,7 / 10
6 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
173
157

Na półkach:

Zbiór piętnastu esejów Jerzego Prokopiuka publikowanych wcześniej w innych miejscach: jako przedmowy, recenzje i samodzielne teksty. Niektóre wypowiedzi mają charakter naukowy, inne swobodniejszy.

„Podróż do gwiezdnych symboli” to próba interpretacji astrologii przez pryzmat teorii symbolu Carla Gustawa Junga. Nieco podobny charakter ma kończący zbiór esej „Tarot – fakt i mit”, gdzie przedstawiono egzoteryczną (historyczną) i ezoteryczną (symboliczną) stronę tarota. „Hymn o Perle w świetle gnozy”, „Odpowiedź Hiobowi” i „Heretyk – to brzmi dumnie” są recenzjami lub przedmowami do książek. „Christengemeinschaft (Społeczność Chrześcijan),czyli odnowa chrześcijaństwa” to encyklopedyczna w stylu prezentacja dziejów i doktryny tytułowego Kościoła parachrześcijańskiego. Z kolei „Demonozofia Rudolfa Steinera” stanowi prezentację tego właśnie fragmentu myśli niemieckiego autora, którego idee odegrały kluczową rolę w postaniu Christengemeinschaft. Kolejnymi najbardziej „encyklopedycznymi” (i według mnie najciekawszymi) tekstami zbioru są „Gnoza, gnostycyzm, neognostycyzm” stanowiący zarys historii idei i ruchów gnostyckich i gnostycyzujących, oraz „Główne kategorie pojęciowe New Age (Ruchu Nowej Ery)”, gdzie z kolei autor przedstawia istotę i dokonuje oceny tego, dogorywającego już chyba dziś, trendu cywilizacyjnego przewartościowania. Bardziej popularne, ale nie mniej wartościowe poznawczo podejście autor stosuje w esejach „Hermes – patron ezoteryków” i „O magii: ostrzeżenie i zachęta”. Najbardziej eseistyczny w stylu jest tekst „Światy alternatywne”, w którym, przy wyjściu od pewnej hipotezy fizycznej i od emanacjonistycznej teologii, dokonana została (i zilustrowana przykładami) reewaluacja literatury s-f. Bardzo ciekawy tekst „Gnoza Novalisa” prezentuje, słabiej chyba w Polsce znane, ezoteryczne oblicze autora uznawanego za jednego ze świetniejszych przykładów konserwatywnego romantyzmu. Tekst „Karol Gustaw Jung i pewien przypadek autopsychoterapii”ma, moim zdaniem – a wnioskuję to z zestawienia go z innymi wypowiedziami J. Prokopiuka, charakter kryptoautobiograficzny. Tak czy inaczej, znajduje się tam bodaj najmądrzejsze i najgłębsze ujęcie problemu homoseksualizmu z jakim zetknąłem się w swoim dotychczasowym życiu. Podobnie odkrywcza jest ocena problematu żydowskiego w konkluzji eseju „Żydzi z Panem Bogiem w tle”.

Autor pisze z pozycji gnostyckich, tak więc parachrześcijańskich, co pociąga za sobą de facto ograniczenie zainteresowania do ezoteryki nasyconej treściami zachodniego chrześcijaństwa, marginalizację zaś ezoteryzmu pogańskiego i azjatyckiego. Trochę szkoda, bo moje własne zainteresowania, rozkładają się dokładnie odwrotnie. Z wywodem J. Prokopiuka problem będą też jednak mieli ortodoksyjni chrześcijanie, gdyż autor zdecydowanie krytycznie odnosi się do głównych nurtów chrześcijaństwa, za prawowitą uznając jedynie tradycję gnostycką. Pomimo tego, książka J. Prokopiuka zdecydowanie warta jest przeczytania i polecenia, tak ze względu na jej wartości poznawcze, jak i na nieczęsto spotykaną wśród chwytających za pióro adeptów wiedzy tajemnej dyscyplinę intelektualną; książka nie tylko spełnia warunki pracy naukowej, ale jakością przewyższa bardzo wiele z nich.

Zbiór piętnastu esejów Jerzego Prokopiuka publikowanych wcześniej w innych miejscach: jako przedmowy, recenzje i samodzielne teksty. Niektóre wypowiedzi mają charakter naukowy, inne swobodniejszy.

„Podróż do gwiezdnych symboli” to próba interpretacji astrologii przez pryzmat teorii symbolu Carla Gustawa Junga. Nieco podobny charakter ma kończący zbiór esej „Tarot – fakt i...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

 • Chcę przeczytać
  30
 • Przeczytane
  12
 • Posiadam
  5
 • 📌 Inne
  1
 • Okultystyczne
  1
 • 🔮 Okultyzm, magia, ezoteryka itp.
  1
 • Myśl religijna
  1
 • Filozofia, religia, parapsychologia
  1
 • Herezje, hermetyzm, gnoza
  1
 • Gnoza
  1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Ścieżki wtajemniczenia. Gnosis aeterna


Podobne książki

Przeczytaj także