rozwińzwiń

Saldo Mortale

Okładka książki Saldo Mortale Krystyn Ziemski
Okładka książki Saldo Mortale
Krystyn Ziemski Wydawnictwo: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej kryminał, sensacja, thriller
206 str. 3 godz. 26 min.
Kategoria:
kryminał, sensacja, thriller
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej
Data wydania:
1988-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1988-01-01
Liczba stron:
206
Czas czytania
3 godz. 26 min.
Język:
polski
ISBN:
83-11-07543-3
Tagi:
kryminał literatura polska
Średnia ocen

6,0 6,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,0 / 10
20 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
149
149

Na półkach:

Przeczytać, dająć odpocząć intelektowi.

Seria 'Z labiryntem' jest staroświecko urocza. Fabuły na 150-200 stronach bez nadmiernego rozwlekania, język zwięzły ale biegłość posługiwania się nim jest autorom nie obca, stopniowe rozszerzanie kręgu podejrzanych zgodnie z zapomianą obecnie zasadą: wszyscy są równi - wobec zbrodni też. No i te całkowicie analogowe sposoby prowadzenia śledztw...

Nie inaczaj jest z 'Saldo mortale' choć wydana już w 1988, napisana jeszcze w starym, dobrym stylu. Dwuwątkowość akcji ze szpiegostwem gospodarczym w tle oraz uwikłaniem sektora państwowego w ciemne (oczywiście!) interesy prywaciarzy. Zaletą/wadą [niepotrzebne skreślić] jest takie narysowanie postaci, że żadna nie wzbudza szczególnej sympatii ani antypatii, trochę beznamiętnie z założeniem obiektywizmu. Razi nieco sztuczne przyspieszenie akcji na końcowych 40 stronach, jakby limit wspomnianych 200 stron był cezurą nieprzekraczalną.

Szybka, nieangażująca pozycja, na oderwanie od współczesnego nazbyt stechnicyzowanego świata.

Przeczytać, dająć odpocząć intelektowi.

Seria 'Z labiryntem' jest staroświecko urocza. Fabuły na 150-200 stronach bez nadmiernego rozwlekania, język zwięzły ale biegłość posługiwania się nim jest autorom nie obca, stopniowe rozszerzanie kręgu podejrzanych zgodnie z zapomianą obecnie zasadą: wszyscy są równi - wobec zbrodni też. No i te całkowicie analogowe sposoby...

więcej Pokaż mimo to

avatar
198
29

Na półkach:

Kto myszkował w domu profesorowej? Czy jej śmierć była na pewno naturalna? Co wskaże niezidentyfikowany trup z Kampinosu?

Dość nietypowa pozycja w gatunku kryminałów milicyjnych. Przede wszystkim zaskakuje trójpodziałem wewnątrz fabuły - pierwsza część „Strach” świetnie buduje napięcie i przykuwa uwagę widza. Jednak następująca po niej część 2 przedstawia nagle zupełnie inny wątek! Inni bohaterowie, nowa zbrodnia i nieoczekiwane śledztwo wydają się być z zupełnie innej bajki. Zaś po kilkudziesięciu stronach, właśnie gdy czytelnik zaczyna wątpić czy aby na pewno czyta wciąż tę samą powieść - wątki nagle zaczynają się łączyć, a tropy stają się wyraźniejsze... Ostatnie następują „Rozliczenia”.

Autor, a właściwie autorzy (Ziemski to pseudonim literacki pary pisarzy),znakomicie grają czasem i tę niedużą książeczkę czyta się właściwie jednym tchem. Dużo tu dialogów, zaskakuje też mnogość postaci (cały przekrój społeczeństwa) oraz urocza propaganda. Między wierszami można wyczytać, iż prywatne firmy „drenują polski rynek z pieniędzy i siły roboczej”, zachodnie państwa wykradały nam rewolucyjne projekty, a im wyższy status społeczny bohatera, tym większym okaże się gburem. Zwłaszcza w stosunku do poczciwego milicjanta.

Powieść Ziemskiego to niezły kryminał, z którego kilka pomysłów fabularnych mogłoby służyć za punkt wyjścia dla osobnego dzieła. Dzieje się tu dużo i, nawet jeśli finał nie należy do zaskakujących, „Saldo Mortale” czyta się dobrze.

Kto myszkował w domu profesorowej? Czy jej śmierć była na pewno naturalna? Co wskaże niezidentyfikowany trup z Kampinosu?

Dość nietypowa pozycja w gatunku kryminałów milicyjnych. Przede wszystkim zaskakuje trójpodziałem wewnątrz fabuły - pierwsza część „Strach” świetnie buduje napięcie i przykuwa uwagę widza. Jednak następująca po niej część 2 przedstawia nagle zupełnie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
247
247

Na półkach: , , , ,

Niewątpliwie ciekawa powieść. Chyba lepsza niż może się wydawać. Ale po kolei.

Najgoszą jej cechą jest sama fabuła. Nawet nie pomysł, fabuła. Dziesiątki postaci, motywów, a na koniec jeden wielki banał. Zakończenie co najmniej po części zrobione na zasadzie Deus ex Machina. Nie tak chyba powinno się pisać.

Za to język jest tu naprawdę dobry. Mieszanie czasu teraźniejszego z przeszłym w narracji, zabieg ryzykowny, tu zrobione jest nader dobrze, podobnie stylizacja językowa postaci, bardzo nienachalna, generalnie warsztatowo nie ma się do czego przyczepić.

Ta warsztatowa biegłość Ziemskiego jeszcze bardziej służy powieści w tym, co jest jej największą siłą - w obrazie świata w niej zawartym. Narodziny polskiego kapitalizmu, interesy, interesiki, zmiana ludzkich motywacji, to się naprawdę czuje. Karierowicze, dziwki, ćpuny, jest klimat, serio. Ba, kiedy jeden z policjantów żałuje w myślach, że kiedyś nie udało mu się małżeństwo, serio ma się wrażenie, że jest protoplastą masy policjantów z późniejszych kryminałów.

Tempo akcji spójne, czujemy Warszawę, czujemy las, gdy w nim jest akcja.

Słabszym punktem są postacie, mało o nich wiemy. Nikt tu nie zostaje w pamięci.

Z zastrzeżeniami, ale polecam.

Niewątpliwie ciekawa powieść. Chyba lepsza niż może się wydawać. Ale po kolei.

Najgoszą jej cechą jest sama fabuła. Nawet nie pomysł, fabuła. Dziesiątki postaci, motywów, a na koniec jeden wielki banał. Zakończenie co najmniej po części zrobione na zasadzie Deus ex Machina. Nie tak chyba powinno się pisać.

Za to język jest tu naprawdę dobry. Mieszanie czasu teraźniejszego...

więcej Pokaż mimo to

avatar
403
376

Na półkach:

Kryminał milicyjny na wysokim poziomie.

Kryminał milicyjny na wysokim poziomie.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    29
  • Chcę przeczytać
    14
  • Posiadam
    12
  • 2021
    1
  • B) Moje
    1
  • Kryminały, Kryminalistyka
    1
  • Sensacja/Kryminał
    1
  • Czekają w bibioteczce
    1
  • Książki Taty
    1
  • Teraz czytam
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Saldo Mortale


Podobne książki

Przeczytaj także