rozwińzwiń

1001 bitew, które zmieniły historię świata

Okładka książki 1001 bitew, które zmieniły historię świata R.G. Grant
Okładka książki 1001 bitew, które zmieniły historię świata
R.G. Grant Wydawnictwo: Muza historia
960 str. 16 godz. 0 min.
Kategoria:
historia
Tytuł oryginału:
1001 battles that changed thecourse of history
Wydawnictwo:
Muza
Data wydania:
2012-09-01
Data 1. wyd. pol.:
2012-09-01
Liczba stron:
960
Czas czytania
16 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-7758-208-4
Tłumacz:
Piotr Lewiński
Tagi:
historia bitwy wojny polityka świat społeczeństwo
Średnia ocen

7,6 7,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,6 / 10
8 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
125
51

Na półkach:

Pięknie wydana książka. Często po nią sięgam czytając inne pozycje, a także dorywczo żeby w miarę szybko zapoznać się z przebiegiem jakiegoś konfliktu. Jedyny mankament to brak map - to pozycja wyłącznie opisowa, ale do tego wzbogacona setkami ilustracji (reprodukcje obrazów lub fotografie w przypadku dziejów nowszych). Opisy są przy tym sensowne i dobrze - w pigułce - charakteryzują opisywane bitwy i główne elementy które decydowały o ich przebiegu i rezultacie. Książka kończy się na 2010 roku. Mam nadzieję, że kiedyś doczeka się jakiegoś odświeżenia. Bardzo cenna pozycja, warto mieć na półce.

Pięknie wydana książka. Często po nią sięgam czytając inne pozycje, a także dorywczo żeby w miarę szybko zapoznać się z przebiegiem jakiegoś konfliktu. Jedyny mankament to brak map - to pozycja wyłącznie opisowa, ale do tego wzbogacona setkami ilustracji (reprodukcje obrazów lub fotografie w przypadku dziejów nowszych). Opisy są przy tym sensowne i dobrze - w pigułce -...

więcej Pokaż mimo to

avatar
347
344

Na półkach: ,

Żeby usystematyzować, to o czym jest ta książka, należy sięgnąć do wprowadzania napisanego przez R.G Granta. Każdy z nas jest w stanie intuicyjnie określić czym jest bitwa, ale już z dokładną definicją może być niejaki problem. Do wieku XIX wytłumaczenie tego terminu było dziecinnie proste - w określonym miejscu i czasie spotykały się dwie wrogie armie i toczyły walki do chwili, aż jedna z nich zdobyła znacząca przewagę, a druga dokonała „strategicznego odwrotu” lub została wybita do nogi. Wtedy nie było kłopotów z oceną miejsca, czasu oraz tego kto bitwę wygrał. Dowódcy znajdowali się na polu walk i samodzielnie lub z pomocą wyznaczonych oficerów decydowali o działaniach wojennych. Czym innym były długotrwale oblężenia miast, podczas których miały miejsce wycieczki oblężonych i pomniejsze starcia, ale one również miały status bitwy, bo prowadziły po jakimś czasie do oczekiwanego rezultatu czyli ktoś zostaje, a ktoś umyka. Współcześnie nie ma już „bitew” w starym, dobrym stylu, bo teatry działań wojennych są zbyt rozległe i dlatego w języku wojskowych pojawił się termin ”operacji”. Jednak określenie „Bitwa o Anglię”, mimo tego, że działania toczyły się od 10 lipca do 31 października 1940 roku i odbywały się poza zasięgiem wzroku naczelnego wodza uznano za prawidłowe ze względu na jedność czasu, miejsca i celu działań. Natomiast „Bitwa o Atlantyk” jest już w opinii R.G Granta nadużyciem ze względu na obszar działań oraz czas trwania (walki trwały 5 lat na dość pokaźnych obszarze).

To tyle tytułem wstępu do wstępu.

Drugim ważnym aspektem książki są „złe adresy” . W przedmowie Laurenca Reesa znajdziemy kilka naprawdę kiepskich lokalizacji do mieszkania. Wynika to z niezmiernej popularności niektórych miejsc, w których na przestrzeni wieków toczone są mniej lub bardziej zażarte konflikty zbrojne.

Rees podaje dwa przykłady miast, w których ludzie ceniący ciszę i spokój zarówno swój jak i przyszłych pokoleń nie powinni mieszać. Miejscówki przypominają mniej więcej adres w amerykańskiej Alei Tornad przebiegającej przez części stanów Teksas, Oklahoma, Kansas, Nebraska, Iowa i Południowa Dakota.

Te miasta to Jerozolima, co chyba nie wymaga komentarza, bo tam się rzadko coś nie dzieje i.... Lwów.

Przykład Lwowa Autor podał w oparciu o historię zaledwie 50 lat, podczas których nazwa miasta zmieniała się czterokrotnie (Lemberg, Lwiw, Lwow, Lwów) a w ostatnim stuleciu należało do: Austro-Węgier (do końca I Wojny Światowej),w dwudziestoleciu międzywojennym do Polski, w latach 1939 - 1941 - do ZSRR, 1941- 1944 do III Rzeszy, od 1944 do 1991 znowu do ZSRR, a obecnie do niepodległej Ukrainy.

Odnośnie krajów - za jeden z najmniej przyjemnych adresów do zamieszkania Autor uznaje... Polskę.

Wynika to zarówno z sąsiedztwa na Wschodzie i na Zachodzie, jak i ukształtowaniu terenu, które żadnej armii nie nastręcza problemów logistycznych. Obszar płaski jak stół, bez znaczących przeszkód terenowych był świadkiem zdecydowanie zbyt wielu bitew, niektórych może i nie mających wpływu na losy świata, natomiast zawsze mocno niekorzystnych w skutkach dla jej mieszkańców.

Sama książka w syntetyczny, a właściwie encyklopedyczny sposób opisuje w ciągu chronologicznym bitwy, uznane przez specjalistów od poszczególnych epok historycznych za kluczowe dla losów państw lub narodów. 5000 lat krwawych zmagań, jakie ludzkość stoczyła i była uprzejma choćby w minimalny sposób udokumentować w jakiejkolwiek postaci.

Zdecydowanie bardzo pouczająca i pomocna lektura, dla tych, których przekonuje hasło wygłoszone przez Cycerona

„ Historia vitae magistra est..."

Choć, z tekstów zawartych w tej pozycji dobitnie wynika, że historia jest może i nauczycielką życia, natomiast ludzie są wyjątkowo tępymi uczniami.

Żeby usystematyzować, to o czym jest ta książka, należy sięgnąć do wprowadzania napisanego przez R.G Granta. Każdy z nas jest w stanie intuicyjnie określić czym jest bitwa, ale już z dokładną definicją może być niejaki problem. Do wieku XIX wytłumaczenie tego terminu było dziecinnie proste - w określonym miejscu i czasie spotykały się dwie wrogie armie i toczyły walki do...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    34
  • Posiadam
    10
  • Przeczytane
    9
  • Chcę w prezencie
    2
  • Historyczne
    2
  • Historia
    2
  • Ulubione
    2
  • Książki, które przełamują mity
    1
  • Teraz czytam
    1
  • Z wojną/historią w tle
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki 1001 bitew, które zmieniły historię świata


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne